500+ jednak nie daje dzieci? Demograf twierdzi, że więcej ciąż to nie zasługa rządu

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Nie ma rezultatu 500+ – twierdzi demograf prof. Piotr Szukalski wraz z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem, postep liczby urodzeń pod koniec ostatniego roku, to efekt reformy sytuacji w dziedzinie pracy. a mianowicie Na najmlodszych decydują się osoby sposród wyżu demograficznego z przełomu lat 70. i 80. – mówi ekspert.

Jego zdaniem, aby ocenić następstwa demograficzne wdrożenia systemu Rodzina 500+, trzeba poczekać jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Demograf przypomniał, że po zeszłym roku kalendarzowego zaobserwowano kilkuprocentowy wzrost liczby rejestrowanych ciąż, które znajdują się pod opieką doktorów ginekologów.

a mianowicie Dane, które były upowszechniane publicznie mówiły, że ciągu pierwszych dziesiec miesięcy ub. roku zarejestrowano o przeszlo 14 tys. więcej ciąż w porównaniu do odpowiedniego okresu rok kalendarzowy wcześniej. To daje rozwój na poziomie mniej więcej 4-5 proc. przy skali rocznej, ale trzeba jeszcze tak naprawdę poczekać kilka miesięcy, aby zobaczyć prawdziwe następstwa wdrożenia tegoz programu – powiedział prof. Piotr Szukalski.

Jego zdaniem, można oczekiwać, że nieco zwiększy się liczba urodzeń, ale można sobie zadać zapytanie, czy to będzie tylko i wyłącznie rezultatem danego programu Rodzina 500+. Istnieją bowiem a mianowicie w ocenie eksperta – inne czynniki, które zachęcają dzisiaj ludzi do posiadania potomstwa.

a mianowicie Po pierwsze poprawia się sprawa na rynku roboty, co oznacza zdecydowanie większą stabilność na dwóch płaszczyznach: jest to zdecydowanie większa pewność pracy i rozpoczyna się stopniowo ruch w toku płac – wyjaśnił.

W jego ocenie drugi szczegól, który wyjawszy wątpienia również może oddziaływać na pojawienia się w najbliższych latach trochę większej liczby najmlodszych, to argument, że tak zwanym. pokolenia innego powojennego wyżu demograficznego, innymi slowy osoby urodzone w końcówce lat 70., a glównie na początku lat 80. ub. wieku osiągają ilosc lat, w którym wszyscy sobie świetnie zdają sprawę, że jeśli przy najbliższych latach nie zdecydują się w realizację planów prokreacyjnych, to już się nigdy to nie uda.

– W związku wraz z tym oczekuję wzrostu urodzeń, ale nie zaakceptowac byłbym az do końca pewien, czy można będzie to rozpatrywać w kategoriach skutecznego oddziaływania aplikacji 500 plus. Jest on realizowany po pewnym kontekście, który wyjawszy wątpienia przybywa się coraz bardziej korzystny dla osób chcących posiadać najmlodszych – zaznaczył prof. Szukalski.

Demograf podkreślił, że system Rodzina 500+ oddziałuje w różny sposób na różne grupy osób pracujących. W jego mniemaniu, dla kogoś, kto pracuje za płacę minimalną, piecset zł wydaje sie kwotą, która znacząco zwiększa budżet, którym dysponuje. Natomiast np. na rzecz specjalisty po banku lub osoby wykonującej wolny zawód, nie jest to kwota, która mogłaby wpływać jako bodziec podjęcia woli o mieniu kolejnego maluszka.

– Trzeba sobie zdawać sprawę, że są konkretne grupy osób, w przypadku których samo 500+ nie pomoże. Te jednostki są bardziej zainteresowane dostępem do przedszkola, do żłobka, wysokiej jakości opieki w pierwszych latach dziecka. Jak i równiez dla tych osób, jeśli będzie zapewniona przez władze publiczne rycerskiej jakości, zbytnio relatywnie nieduże pieniądze tego typu opieka, to zdecydowanie ważniejsze niż sam bodziec pod postacia +500 plus+” – ocenił demograf.

Przy styczniu szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska poinformowała, że wsparciem z aplikacji Rodzina 500+ do końca grudnia 2016 r. objęto już ponad 3, jedenastu mln pociechy, tj. 55 proc. najmlodszych do 18 lat; az do 2, 78 mln rodzin trafiło ponad 17 mld zł. Najwięcej dzieci objętych wsparciem wydaje sie na Mazowszu (ponad 551, czterech tys. ), na Śląsku (prawie 381, 5 tys. ) jak i równiez w Wielkopolsce (ponad 377, 8 tys. ). trzydziestu pieciu, 9 proc. ogółu dzieci otrzymujących świadczenie mieszka w wsi. Po ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy działania programu Rodzina 500+ złożono dwóch, 96 mln wniosków na temat świadczenie wychowawcze.

Pod koniec stycznia Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że a mianowicie według szacunków – przy zeszłym r. urodziło się o w porzadku. 16 tys. więcej najmlodszych niż rok kalendarzowy wcześniej. Minister rodziny, robocie i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że widać wyraźny wzrost po ostatnich dwóch miesiącach 2016 r. a mianowicie w listopadzie wzrost urodzeń wyniósł piec tys. wobec listopada 2015 r., zas grudniu a mianowicie już ok. 5, siedmiu tys.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy