Austria nie zaakceptowac chce deportować oskarżonego na temat zbrodnie generała

27 lipca, 2020
Category: inne

Austria odrzuciła prośbę Serbii o ekstradycję byłego generała armii bośniackiej z czasów wojny rodzinnej w Bośni i Hercegowinie Jovana Divjaka, oskarżonego o zbrodnie wojenne – poinformowała rzeczniczka sądu w Korneuburgu pod Wiedniem.

Sąd tłumaczył, że istnieje niebezpieczenstwo, iż Divjak nie będzie miał w Serbii _ sprawiedliwego sporu _. Ujawniono też, że międzynarodowy trybunał do spraw. zbrodni po byłej Jugosławii w Hadze nie ma _ wystarczających dowodów _, aby skazać byłego generała.

Aresztowano go 3 marca dzieki lotnisku w Wiedniu jak i równiez umieszczono w areszcie ekstradycyjnym. Zwolniono go pięć dni później zbytnio kaucją pół miliona euro.

Divjak jest jednym z 19 bośniackich przedstawicieli władz oskarżonych przez Serbię o przeprowadzenie na początku wojny rodzinnej 1992-95 napadu na wycofujący się z Bośni konwój armii jugosłowiańskiej, podczas którego poniosło śmierć 18 żołnierzy. Nieoficjalne dane mówią aczkolwiek o wiecej niz 40 zabitych.

Według jugosłowiańskiego generała Milutina Kukanjaca, który nakazał odwrót spod Sarajewa, zginęło w takim przypadku sześciu żołnierzy.

Divjak, narodowy Serb, który jest duzym zwolennikiem wieloetnicznej Bośni, powiedział po wojnie, że jego decyzja porzucenia jugosłowiańskiej armii i przyłączenia się az do drugiej strony www _ była jedyną moralną rzeczą, jaką mógł zrobić _.

74-letni obecnie gen. Divjak był zastępcą dowódcy sztabu głównego armii Bośni i Hercegowiny. Kierował obroną Sarajewa podczas trwającego 42 miesiące oblężenia miasta. W trakcie 3, 5-letniego oblężenia zginęło 11 tysięcy osób.

Na temat jego ekstradycję wystąpiła Serbia oraz Bośnia. Divjak wedlug odejściu wraz z wojska w emeryturę założył pozarządową organizację _ Edukacja buduje Bośnię _, która pomagała tysiącom sierot militarnych zdobyć wykształcenie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy