Banki dostaną miliardy, natomiast ty zapszepascisz na GPW i złotym

27 lipca, 2020
Category: odmienne

*Europejski Bank Kierowniczy pożyczy bankom ze strefy euro dzieki niski procent nawet bilion euro. Wedlug analityków pytanych przez pieniądze te nie zaakceptowac wywołają aczkolwiek fali wzrostów na rynkach finansowych. Wręcz przeciwnie większość z nich uważa, że operacja LTRO będzie pretekstem do pozbywania się dzialaniu spółek giełdowych i sprzedaży walut, jakie mozliwosci przyczyni się do spadków. *

Zyski, które inwestorzy osiągnęli w ostatnich tygodniach są w dużym stopniu efektem pierwszej tego typu operacji, przeprowadzonej pod koniec grudnia ubiegłego roku. Europejski Bank Centralny udzielił wtedy ponad 500 bankom ze strefy euro nieomal pół biliona euro niskooprocentowanych trzyletnich pożyczek.

Od tego momentu indeksy giełdowe na starym kontynencie zyskały na kilkanaście %. Również na rodzimym parkiecie wyraźnie przeważali kupujący akcje.

Zobacz jakim sposobem zmieniały się wykresy giełd po czynnosci LTRO Dolacz wykresy az do Twojej strony internetowej

Także w dziedzinie walutowym utrzymywało się zainteresowanie bardziej ryzykownymi inwestycjami. Złoty, który wydaje sie zaliczany do walut krajów wschodzących, zyskał na wartości w tym czasie ponad 10 proc. do dolara i 7 proc. az do euro. Nieco mniejsze wzrosty zanotowały węgierski forint jak i równiez czeska korona. O kilka procent wobec dolara umocniło się ó.

Zobacz jak na sektor walutowy wpłynęła operacja LTRO Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Marzec ze spadkami

Jutro EBC planuje powtórnie zasilić europejskie banki miliardami euro. Tym razem kwota może być większa niż poprzednio. Spekuluje się, że przekroczy nawet bilion euro.

Wedlug analityków pytanych przez inwestorzy nie musza jednak liczyć na powtórkę wzrostów jakim sposobem po grudniowej akcji EBC. -_ Przy grudniu EBC działało z zaskoczenia, teraz plany agencji bankowej były znakomite od paru tygodni. Rynki w dużym stopniu zdyskontowały więc już te dane _ a mianowicie tłumaczy Łukasz Rosiński, analityk z AmerBrokers.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/162/m201634.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc;dla;grecji;zatwierdzona;pomoze;tez;gpw;i;zlotemu,17,0,1029905.html)*Grecja mimo wszystko upadnie, lecz giełda jak i równiez złoty… *Zobacz, lub złoty będzie się nadal umacniał i co będzie działo się na warszawskiej giełdzie. Co więcej większość ankietowanych uważa, że licytacja tanich pożyczek będzie pretekstem do wykonania zysków wypracowanych od początku roku. – _ Ceny odzwierciedlają już większość minionych pozytywnych informacji, w tym danych makroekonomicznych. Marzec będzie więc dobrym okresem na skonsumowanie styczniowych jak i równiez lutowych wzrostów _ – prognozuje Kiepas.

Analityk oprócz tego dodaje, że inwestorzy mogą się obawiać, że zasilone gotówką bazy nie przeznaczą jej dzieki bardziej odwazne inwestycje, wylacznie powiększą swe rezerwy lub zamienią w bezpieczne papiery banków centralnych.

– _ W najbliższych tygodniach zaobserwujemy więc upadki na ó i złotym. Trzeba liczyć się, że osłabienie wartości złotego będzie większe, bowiem pole sluzace do spadków wydaje sie byc po minionych wzrostach większe niż w wypadku innych walut obcych europejskich _ – dodaje Kiepas.

Blizniaczego zdania wydaje sie byc Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ SA, który zwraca dodatkowo uwagę, że działanie EBC będzie zachętą sluzace do sprzedaży aktywów w związku z drożejącą ropą. – _ W marcu wspólnicy na rynkach finansowych będą ze szczególną uwagą obserwować sytuację w dziedzinie ropy._ Jej _stale rosnąca cena powoduje bowiem niepokoje, że gospodarka światowa może rozwijać się wolniej niż wcześniej zakładano. Dlatego operację LTRO część z nich wykorzysta az do wyjścia z bardziej ryzykownych inwestycji _ – wyjaśnia Rogalski.

Nastepnie będzie już lepiej

Pesymizm studzi Grzegorz Maliszewski sposród Banku Tysiaclecie. Według niego w dłuższej perspektywie fabula EBC wpłynie stabilizująco dzieki rynki finansowe.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/130/m204162.jpg ) ] (http://www./gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;grecji;zobacz;kto;straci;najwiecej,128,0,1025664.html)*Sądne dzionki dla Grecji. Kto straci najwięcej? *Zobowiązania Aten wobec inwestorów z 24 krajów przekraczają 140 miliardów euro. – _ Wprawdzie nie ma co liczyć na euforię, jednak zawodnicy wiedzą, że te pieniądze prędzej badz później zostaną zainwestowane w bardziej smiale instrumenty pieniezne niż papiery rządowe _ – dodaje Grzegorz Maliszewski.

Podobnego przeswiadczenia jest Paweł Cymcyk, analityk ING, który zwraca uwagę, że skala pożyczek udzielonych przez EBC bankom może być wyższa niż po grudniu, zas to spowoduje, że zminimalizuje się w duzym stopniu ryzyko pod inwestycje. – _ Chodzi tu przede wszystkim o ryzyko związane z zadłużeniem w odcinku bankowym, natomiast także niebezpieczenstwo zadłużenia państw strefy ó _ – mówi Paweł Cymcyk.

Analityk dodaje, że pozyskane pieniądze banki w końcu przeznaczą na zakup papierów wartościowych strefy ó, w tym Włoch lub Francji. Dzięki wstecz spaść powinna ich rentowność, a co za tym idzie inwestorzy będą potrafili na chwilę zapomnieć na temat zadłużeniu zarówno sektora ogólnego, jak i wlasnego. – _ To porzadna wiadomość, zas jeśli dodać do tej dziewczyny fakt, iż giełdy w Europie nie wzrosły tak bardzo jak te zbytnio Oceanem, to możemy oczekiwać wzrostów w branzy akcji przy dłuższej perspektywie _ a mianowicie twierdzi Cymcyk.

Na pozostalej stronie czytaj ile bilionów wpompowano przy gospodarki

Pomoc dla tych popularnych banków płynie od lat

Minione działania Europejskiego Banku Centralnego to nastepna odsłona dzialaniu wspierania gospodarek w następstwie kryzysu finansowego, który rozpoczął się przy 2008 r. po upadku banku Lehman Brothers.

W Europie na ratowanie Grecji, Portugalii i Irlandii jak do tego czasu wydano albo zaplanowano przeznaczyć ponad czterysta mld ó. Najwięcej pieniędzy idzie na Grecję. W 2010 r. zatwierdzono glówny pakiet wsparcia od EBC i MFW w wysokości 110 mld euro. Pieniądze wydano dzieki oddłużenie kraju oraz swoim bieżące koszty budżetowe. Przy ubiegłym tygodniu, ministrowie finansów strefy ó zatwierdzili inny pakiet pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld euro.

W ramach tej pomocy 30 mld to gwarancje dla inwestorów zachęcające pierwotnego do wymiany obligacji greckich na papiery o niższej wartości. Pieniądze Ateny mają dostawać po transzach az do 2014 roku kalendarzowego. Politycy wymusili na wlasnych wierzycielach, głównie bankach, zgodę na redukcję greckiego zadłużenia – jak i równiez to większą niż oczekiwano. Zgodzili się na redukcję do 53, 5 proc. wartości greckich obligacji. Wcześniej była przemowa o obnizki o piecdziesiat proc.

źródło: na podstawie danych empirycznych NBP

Wedlug wsparcie gwoli instytucji pienieznych sięgały też Portugalia jak i równiez Irlandia. Irlandia zwróciła się z prośbą o pomoc w listopadzie 2010 r.. Łączna pomoc dla _ zielonej wyspy _ w latach 2010-2013, ma wynieść 85 mld euro, z czego 35 mld posiada być przeznaczone na dokapitalizowanie banków, zas pozostałe 50 mld otrzyma budżet państwa.

W kwietniu ubiegłego r. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wsparcie dla Portugalii. Całość systemu opiewa na 78 mld euro, które mają być wypłacane przy transzach po latach 2011-2014 na wykup obligacji tegoz kraju jak i równiez redukcję długu.

Amerykanie wpompowali najwięcej

Amerykanie po 2004 roku wpompowali w swój system skarbowy i przedsiebiorstwa ponad jednej, 6 biliona dolarów. Po kolejce czeka trzeci plik w wysokości 440 mld dolarów.

1-wszy pakiet stymulacyjny kosztował amerykańskich podatników wiecej niz 815 mld dolarów. 700 mld dolarów wpompowano przy zagrożony uklad finansowy w ramach planu H. Paulsona (sekretarz skarbu po administracji prezydenta Georga Przy. Busha) a takze około 350 mld dolarów w ramach pomyslu T. Geithnera (sekretarz skarbu w administracji prezydenta Baraka Obamy). Głównym zadaniem było wykupowanie trujacych aktywów mających problemy sposród płynnością banków i przedsiebiorstw finansowych, złych zobowiązań między bankami, a także ożywienie branży motoryzacyjnej.

źródło: Obliczenia

Dalszy plan polegał na wstrzyknięciu podobnej sumy – 787 mld dolarów. Tym razem jednakze postawiono dzieki finansowanie projektów, które miały przyczynić się do utworzenia 4 milionów miejsc pracy. Miały one powstawać dzięki projektom przełączenia amerykańskiej sieci energetycznej na _ zielone _ źródła ciepla, remontom infrastruktury, budowie łączy szerokopasmowych, utrzymaniu państwowych przedsiebiorstw finansowych oraz pomocy większym firmom handlowym, w które uderzył recesja. Pakiet wciąż jest realizowany, a jednakze ważą się losy trzeciego.

Jesienią 2011 roku, prezydent Barack Obama przekazał az do Kongresu projekt rządowy ustawy, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy. Jego projekt przewiduje obniżki podatków od płac, obniżkę podatków dla przedsiębiorców zwiększających zatrudnienie i nie przenoszenie miejsc pracy zbyt granicę, a także pomocna dlon dla stanów i w zamian, aby nie zwalniały pracowników sektora ogólnego. W tym planie jest też rozszerzenie zasiłków dla bezrobotnych. Koszty ustawy szacuje się na 440 mld dolarów.

Chińczycy też to robiąNajwiększym przedsięwzięciem rządu chińskiego w celu złagodzenia kryzysu było zapoczatkowanie pakietu antykryzysowego w wysokości 586 mld dolarów, pod koniec 2008 roku kalendarzowego. Pomoc nastawiona była głównie na tworzenie miejsc pracy. Większość tej kwoty przeznaczono w rozbudowę infrastruktury transportowej i budowę niedrogich mieszkań.

Przy Chinach mówi się w ostatnim czasie o pozostalym gigantycznym pakiecie stymulacyjnym. Bank Światowy obniżył swą prognozęwzrostu PKB chińskiej gospodarki. Przewiduje że sposród obecnych 9 proc. spadnie do pięciu lub sześciu procent rocznie. Część analityków zachęca więc chińskie władze do poluzowania polityki pieniężnej i zwiększenia akcji kredytowej.

Szacuje się, że rząd poprzez podległe mu krajowe banki przeznaczy na opony przynajmniej 12 bln juanów (blisko 1 bln 300 mld dolarów). Na razie nie istnieje jednak sygnałów na to by Pekin w perspektywie paru najbliższych miesięcy zdecydował się na taką akcję.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy