Białoruska opozycja: wierzymy, że wygramy decyzje

Białoruska opozycja: wierzymy, że wygramy decyzje
27 lipca, 2020
Category: inne

9. trzech. Warszawa (PAP) – Białoruscy działacze opozycyjni – Swietłana Kalinkina jak i równiez Ales Michalewicz – przyznali w czwartek, że wierzą w to, że białoruskiej opozycji uda się przejąć władzę. Wedlug polskich obserwatorów, białoruska przeciwdzialanie – choć silniejsza niż kiedykolwiek dotąd – nie jawi sie byc jeszcze zdecydowana do przejęcia władzy.

19 marca odbędą się na Białorusi wybory prezydenckie. W typach prezydenckich mają wystartować aktualny prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oraz dwóch działaczy opozycyjnych: Alaksandr Milinkiewicz i Alaksandr Kazulin.

Kalinkina i Michalewicz uczestniczyli w konferencji pt. „Przebudzenie? Zanim wyborami prezydenckimi na Białorusi”, która odbyła się po czwartek po Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.

Kalinkina – dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego „Narodnoj Wilji” – uważa, że białoruskie społeczeństwo jest „gotowe do zmian”. „Główny oponent Łukaszenki (Milinkiewicz – PAP) ma twarz, ma imię i nazwisko. Lider ma obowiazek mieć twarz” – podkreśliła.

Zdaniem Kalinkiny, sytuacja na Białorusi nie jest obecnie już tak bezdyskusyjna jak wówczas, gdy ogłoszono datę wyborów prezydenckich. „To jest pozycja rewolucyjna, ale czy 19 marca będzie rewolucja a mianowicie zobaczymy” a mianowicie dodała.

Zastępca szefa Białoruskiego Frontu Narodowego Ales Michalewicz jest przekonany o tym, że na Białorusi zaczęła się „nowa strona historii”.

Społeczeństwo białoruskie – mówił Michalewicz – zaczęło wierzyć w to, że 19 marca może się „coś wydarzyć”, i że „w +grze+ z Łukaszenką opozycja naprawdę ma szansę zwyciężyć”.

„19 marca zakończy się +mit Łukaszenkowski+ w ten sposób, że w Białorusi jest stabilność. Przekona się on o tym, że nie ma pomocy ze witryny białoruskiego społeczeństwa” – zaznaczył.

Agata Wierzbowska-Miazga z Ośrodków Studiów Wschodnich oceniła, że sukcesem białoruskiej opozycji wydaje sie byc jej zjednoczenie i dotarcie do większej grupy niż dotychczas, chociaż – jej zdaniem – „Łukaszenka jest pewien zwycięstwa”.

„Białoruska przeciwdzialanie jest teraz najsilniejsza od chwili, kiedy Łukaszenka przejął władzę. To wydaje sie rzeczywiście najbardziej efektywna kampania, najlepszy moment opozycji w czasie reżimu Łukaszenki” – argumentowała.

Głos po dyskusji zabrała także dziennikarka tygodnika „Polityka”, Jagienka Wilczak, która opowiadała o wlasnych wrażeniach po dwutygodniowym pobycie na Białorusi. Jej wedlug, tamtejsza przeciwdzialanie nie jest nadal gotowa az do przejęcia władzy.

„To naprawdę jeszcze nie zaakceptowac teraz. Naprawde łatwo nie pójdzie, jakim sposobem się emituje opozycji, ponieważ nie ma ona kompletnie poparcia społecznego (… ). Manifestujący w Mińsku (w zeszły czwrtek) byli rozproszonymi, przerażonymi ludźmi, źle zorganizowanymi, wyjawszy żadnego pomysłu, którzy nawet nie przynieśli ze sobą flag. Wraz z takimi ludźmi nie zrobi się manifestacji, która powstrzymałaby białoruskie służby specjalne zanim tym, żeby ich nie +spałowali+” – podkreśliła dziennikarka.

Zdaniem Wilczak, białoruska młodzież jest „kompletnie konformistyczna, niezainteresowana i przestraszona”. „Ta młodzież nie jest zaciekawiona żadnymi zmianami, ona potrzebuje wygodnie żyć” – uważa Wilczak. Jak oceniła, między Białorusinami „nie ma nadal nastroju rewolucyjnego”. (PAP)

km/ kaj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy