Białystok: Spółka wdrażająca uklad spokojna o przetarg na odbiór śmieci

Białystok: Spółka wdrażająca uklad spokojna o przetarg na odbiór śmieci
27 lipca, 2020
Category: inne

Po Białymstoku uda się zanim 1 lipca rozstrzygnąć przetarg na odbiór odpadów – zapewnia spółka komunalna „Lech”, odpowiedzialna za wdrażanie nieznanego systemu po mieście. Przy czwartek KIO nakazała dokonać ponownej weryfikacje ofert po przetargu, unieważniając obecny wybór.

Jakim sposobem poinformował po piątek na konferencji prasowej wiceprezes spółki „Lech” Adam Kamiński, wciaz tego dnia komisja przetargowa zrealizuje ponownego rozstrzygnięcia przetargu. Pózniej podmioty niezadowolone z rezultacie będą miały 10 dzionki na odwołanie się do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

W czwartek KIO uznała, że przy Białymstoku doszło do czynu nieuczciwej rywalizacji – zmowy cenowej dwóch firm, których oferty zostały wybrane. Pokój orzekła, że te propozycji należy odrzucić, a zwycięzców przetargu wybrać z pozostałych czterech podmiotów.

„To nie zaakceptowac oznacza, że przetarg posiada być powtórzony” – podkreślił na konferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wiceprezes Kamiński zapewnił, że w Białymstoku sytuacja wydaje sie byc „skrajnie inna” niż na warszawskim rynku, gdzie przetarg w całości trzeba powtórzyć.

Kamiński powiedział, że w Białymstoku komisja przetargowa od momentu rana po piątek ponownie analizuje propozycji i uzasadnienie orzeczenia KIO. Dodał, że po doborze i dziesięciu dniach wyczekiwania na odwołania, ok. 18 czerwca „Lech” planuje podpisać umowy sposród wybranymi przedsiebiorstwami. „I rozpocznie się tok rozstawiania pojemników. W stosunku do naszego planowanego harmonogramu, to w tej chwili tylko trzy dni opóźnienia” – dodał.

Wcześniej spółka „Lech” zakładała, że na rozstrzygnięciu przetargu, jego zwycięzcy zaczną od czasu 15 czerwca rozstawiać po mieście swoje pojemniki w odpady. Spółka „Lech” frapuje się zapoczatkowaniem nowego ukladu, a pózniej będzie odpowiedzialna za jego funkcjonowanie.

Przetarg na odbiór odpadów po Białymstoku był dwuetapowy. Na rzecz jego wymagan miasto zostało podzielone na sześć sektorów, a uczestnicy przetargu zdolali składać oferty na wszystkie sektory albo tylko w niektóre z nich. Po drugim kroku swoje propozycji złożyło sześć firm, natomiast komisja przetargowa wybrała oferty dwóch podmiotów z Białegostoku, każdy wraz z nich miał obsługiwać 4 sektory. To ich propozycje KIO nakazało odrzucić, uznając, że doszło do zmowy cenowej.

Kamiński dodał, że nawet jeśli nowy wybór komisji pozostanie zaskarżony i trafi az do KIO, to umowy będą mogły być podpisane i tak przed jednej lipca. Powiedział też, że przetarg został ogłoszony po takim nastroju i terminie, że – jeśli jednakze byłaby takowa konieczność – spółka będzie mogła zwrócić się do KIO o możliwość zamówienia z tak zwanym. wolnej ręki na trzy miesiące, az do czasu rozstrzygnięcia właściwego przetargu.

Kamiński zaznaczył, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy był czyn nieuczciwej wojny w tym przetargu.

Obowiązująca od czasu 1 stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1-wsza lipca br. gmina wypełniać będzie obowiązki związane wraz z odbiorem, dojazdem, odzyskiem jak i równiez unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.

Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk. (PAP)

rof/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy