Brakuje dwóch tys. pielęgniarek w województwie opolskim. Samorząd szuka rozwiązań

Brakuje dwóch tys. pielęgniarek w województwie opolskim. Samorząd szuka rozwiązań
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Jakim sposobem podaje „Gazeta Wyborcza”, brakuje chętnych do pracy przy zawodzie pielęgniarzy. Według szacunków: nawet 2 tys. wakatóww województwie opolskim.

Nie ma też zbyt wielu chętnych sluzace do nauki. – W tym roku akademickim na trend pielęgniarstwo zgłosiło się tylko 60 osób. Mogliśmy przyjąć znacznie więcej, ale chętnych nie było – mówi dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Fachowej w Opolu, cytowany poprzez „GW”.

Problem pogłębia obowiązujące od tego r. rozporządzenie ministra zdrowia, które dotyczy zasad zatrudnienia pielęgniarek. Wprowadziło ów lampy m. in. wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych w stopniu 0, szesc na łóżko w oddziałach o opisie zachowawczym i 0, siedmiu na łóżko w tychze o opisie zabiegowym.

Renata Ruman-Dzido, prezes Wojewódzkiego Szpitala w Opolu, w rozmowie z „GW” powiedziała, że przez tego rodzaju wskazania jej szpital musiał zmniejszyć liczbę łóżek, metrów. in. w oddziale wewnętrznym z 65 do 51.

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zmniejszył postac łóżek na temat ok. dwadziescia proc. Powyższe zmiany nie wpłynęły w ograniczenie dawanym świadczeń oraz na czas oczekiwania na przyjęcie chorego – mówi Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy USK, w rozmowie z „GW”.

Zaćma – wątpliwy powód az do dumy PiS. Kolejki krótsze, ale pacjenci dostają najtańsze soczewki

Problemem jest też stan opiekunów lekarskich. Rozporządzenie ministra zdrowia nie objęło ich swoim postulatem dotyczącym zasad zatrudnienia.

Obecna sytuacja na rynku sprawiła, że stosunkowo łatwo można znaleźć zatrudnienie w pielęgniarstwie. Również charakter roboty pielęgniarza znacznie się poprawił w ostatnich latach, w co wskazała Ruman-Dzido. Prezes Wojewódzkiego Szpitala wymieniła zbiór zmian ułatwiających pracę pielęgniarzy m. in. wprowadzenie tak zwanym. opiekuna leczniczego, który np. wykonuje czynności higieniczne, karmi i przebiera pacjentów.

Porozumienie sposród ratownikami podpisane. Dostaną obiecane podwyżki

Chętnych do pracy w niniejszym zawodzie mogłaby również kusić pensja. Lis-Skupińska powiedziała, że stawka fundamentalna dla pielęgniarek w do niej szpitalu „nie jest niższa niż trzy, 4 tys. złotych”. Pielęgniarki dyżurujące mogą z kolei zarabiać nawet do 9 tys. złotych brutto.

Studentów pielęgniarstwa planuje zatrzymać też samorząd województwa. Roman Kolek poinformował „GW”, że departament stanu zdrowia w urzędzie marszałkowski operuje już nad specjalnym programem stypendialnym dla studentów medycyny i pielęgniarstwa. Ma pan zakładać, że młodzi otrzymają wsparcie pieniezne (np. jednej tys. złotych) pod warunkiem, że po zakończeniu studiów zostaną na jakiś czas w Opolu. Póki co jednak urząd będzie musiał się zastanowić, gdzie wyszuka pieniądze na ten system.

Służba zdrowia. Oddziały są zamykane, bo nie ma kto pracować

Masz newsa, zdjęcie badz filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl