Brexit. Szef PE mówi o 18 kwietnia, inni liderzy ostrzegają poprzednio „no deal”

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Choć wydawało się, że opóźnienie brexitu na prośbę Londynu będzie tylko formalnością, to posady prezentowane poprzez unijnych liderów każą w to wątpić. Większość przekonuje, że jeśli brytyjski parlament nie poprze wynegocjowanej dokumenty urzedowe, są zdecydowani na twardy brexit.

Theresa May w liście wysłanym sluzace do Donalda Tuska poprosiła na temat „techniczne” opóźnienie brexitu, które ma dać brytyjskiemu parlamentowi czas w zatwierdzenie dokumenty urzedowe wynegocjowanej za posrednictwem szefową rządu. Nie wiadomo po jaki sposób chce to osiągnąć, poniewaz tekst umowy został już dwukrotnie odrzucony gigantyczną różnicą głosów.

Brexit. Theresa May prosi Donalda Tuska o termin do 30 czerwca. Wiemy treść listu

Coraz bardziej realny scenariusz „twardego brexitu” pozwolił Theresie May przy ostatnich dobach przekonać część zbuntowanych parlamentarzystów swojej partii do zagryzienia zębów jak i równiez poparcia krytykowanej umowy. Zdaje się jednak, że premier rządu Jej Królewskiej Mości przekreśliła ów wysiłki wystąpieniem 20 marca. Oskarżyła tutaj polityków na temat celowe podsycanie podziałów i sprzeniewierzanie się woli mieszkancówrezydentów.

W tenze sposób Brytyjczycy i Unia znalazła się punkcie wyjścia – ewentualne poparcie umowy jest znów mało realne. Dlatego też unijni przywódcy przed rozpoczęciem Rady Europejskiej ostrzegali Brytyjczyków, że stoją przed „zerojedynkowym” wyborem – umowa May lub niedostatek umowy.

Sir Malcolm Rifkind bez owijania w bawelne o przyczynach brexitu

Na „dobrego policjanta” po całym zamieszaniu kreuje się Jean-Claude Junkcer, który zasugerował możliwość zwołania nadzwyczajnego szczytu RE w przyszłym tygodniu, gdyby Londyn nie zdołał uzyskać poparcia dla dokumenty urzedowe. To przynosi choć cień szansy dzieki ustępstwa „za pięć dwunasta”. Z kolei kierownik Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani poinformował, że poprosił przywódców państw unijnych, by przyszla zgoda dzieki opóxnienie nie zaakceptowac przekraczała 18 kwietnia. To bowiem ostatni dzień, który pozwoli Brytyjczykom zorganizować ukartowane na maj wybory europejskie.

Znacznie mniej wyrozumiali byli jednak choćby Donald Tusk, Emmanuel Macron czy Angela Merkel. Zdaniem prezydenta Francji brak poparcia dla „dealu May” będzie oznaczał twardy brexit.

Brexit. Merkel: przesunięcie naprawde, ale w wypadku

– Theresa May poprosiła o schludno techniczne opóźnienie, o ile parlament poprze umowę Jest gotowy na takie rozwiązanie – tak krótkie opóźnienie, jak jedynie możliwe. (… ) Niedostatek poparcia na rzecz umowy wraz z strony brytyjskiego parlamentu znaczy wyjście wyjawszy umowy. Wszelcy to wiemy – mówił Macron.

Tę samą „linię” prezentował metrów. in. premier Łotwy czy szef rządu Luksemburga. Xavier Bettel bez cienia watpliwosci stwierdził, że jeśli Pokój Gmin nie zaakceptowac poprze umowy wynegocjowanej za posrednictwem Theresę May, będzie to oznaczać przenikliwy zwrot w kierunku twardego brexitu. Same gadki i proces, który rozpoczął się wedlug referendum wraz z 2016 r., nazwał „czekaniem na Godota”.

Nieco w mniejszym stopniu twardy był premier Holandii Mark Rutte, który był gotów w opóźnienie brexitu. Zaznaczał, że najpierw parlament musiałby poprzeć umowę. Wraz z tej miarki wyłamał się Mateusz Morawiecki, który bez żadnych warunków chce dac Theresi May czas dzieki wewnętrzne konwersacji. – Podkreślamy to, że warto dać teraz Wielkiej Brytanii szansę wyrobienia wewnętrznego rozwiązania. Jesteśmy zbyt przedłużeniem dokumenty urzedowe o 2-3 miesiące – mówił.

Ostatecznie o rezultatach rozmów w Brukseli jak i równiez tym, czy Londyn dostał niezbędny okres, dowiemy się wczesnym wieczorem 21 marca.

Sama Theresa May po rozmowie z dziennikarzami nazwała prośbę o opóźnienie „osobistym zawodem” i dodała, że nie może być faktycznie, by Rada Europejska zajmowała się wylacznie Londynem, gdyż na szczycie spotka się 28 państw, które mają rozmawiać o publicznych wyzwaniach gwoli Europy a mianowicie choćby na temat dezinformacji, pozycji Chin czy wojnie na Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy