Ceny ropy nie martwią Rosji. „Możemy zbilansować budżet tuz przy każdej stawce”

Ceny ropy nie martwią Rosji. „Możemy zbilansować budżet tuz przy każdej stawce”
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Uczestniczący w Światowym Forum internetowym Gospodarczym po Davos wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz powiedział, że przy związku wraz z spadkiem wartosci ropy naftowej jego panstwo zaczął już redukować niektóre wydatki jak i równiez może zrównoważyć budżet bez względu na cenę ropy.

_ – Ceny ropy naftowej pozostaną niskie za posrednictwem długi okres, nie wiemy, jakie będą: 40-50-60 dolarów za baryłkę. Od razu zaczęliśmy redukować nieskuteczne wydatki i będziemy to robić po ciągu r.. Możemy zrównoważyć nasz budżet przy każdej cenie ropy. Zredukujemy niektóre projekty inwestycyjne, zredukujemy nieskuteczne subsydia _ – oświadczył Dworkowicz.

Podkreślił, że nie spodziewa się by po najbliższych 18 miesiącach Rosja stała się krajem niewypłacalnym.

_ a mianowicie Nie sądzę też, byśmy zobaczyli wielkie protesty. Posiadamy instrumenty jak i równiez rezerwy, by zagwarantować stabilność społeczną. Nie zaakceptowac będziemy redukować subsydiów w cele socjalne, postaramy się uniknąć postepu cen konsumpcyjnych. Jakość życia jest lepsza niż była 10 lub nawet pięć lat wstecz. Mamy instrumenty do ustabilizowania sytuacji _ – podkreślił rosyjski wicepremier.

Dworkowicz zaznaczył, że Rosja ma _ mieszaną sytuację makroekonomiczną; niskie w porównaniu z pozostalymi państwami 5-procentowe bezrobocie jak i równiez bardzo maly państwowy dług publiczny (nieco ponad 10 proc. PKB) _ i że zanim kilku laty Rosja zaczęła gromadzić rezerwy.

Nawiązując az do swych planów na forum w szwajcarskim Davos Dworkowicz powiedział, że przedstawiciele Rosji przeprowadzą spotkania z kolegami z Brukseli, w tym odnosnie tematu energetyki.

Dworkowicz powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin nie przyjechał do Davos, gdyż wydaje sie byc zajęty rozwiązywaniem kwestii wewnętrznych. – _ Kwestia ukraińska _ – jak się wyraził – _ też, oczywiście, dzierzy znaczenie _.

Oficjalna prognoza Ministerstwa Progresu Gospodarczego Rosji na 2015 rok prognozuje, że obok cenie ropy naftowej w stopniu 80 dolarów za baryłkę, PKB owego kraju spadnie o 0, 8 proc. W końcu grudnia 2014 roku minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew przedstawił roboczą, nieoficjalną prognozę resortu, zakładającą, że przy cenie ropy naftowej na poziomie szescdziesieciu dolarów za baryłkę towar krajowy brutto Rosji po 2015 roku skurczy się o trzy proc.

Jakie mozliwosci się dotyczy cen, to zaczęły ów lampy gwałtownie rosnąć w sierpniu po wprowadzeniu przez Moskwę embarga w import żywności z Zachodu, które stanowiło odpowiedź na sankcje gospodarcze zastosowane za posrednictwem kraje zachodnie wobec Rosji za aneksję Krymu i destabilizowanie sprawy na wschodzie Ukrainy. Rzeczywista eksplozja cen nastąpiła w połowie grudnia po mocnej dewaluacji rubla.

Czytaj więcej w

  • Ropa wciąż tanieje. Jak długo tak będzie?
  • Ropa potanieje? Czarne recenzje Iranu
  • Panika na rynku ropy po nastepnym spadku wartosci
  • Moskwa pragnie wyrugować nazwę „Krym”