Chiny: Marszałek Sejmu zachęcała po Tianjinie do kontaktów ekonomicznych

27 lipca, 2020
Category: odmienne

# dochodzi dane nt. spotkania polskiej delegacji w terminalu LNG po Tianjinie #

06. 06. Stolica polski (PAP) a mianowicie Marszałek Sejmu Ewa Wydobywajacy w czwartkowej rozmowie przy Tianjinie z przewodniczącym Miejskiego Kongresu Ludowego, Xiao Huaiyuanem, apelowała o zacieśnienie współpracy gospodarczej a takze namawiała młodzież do wakacji na studia w Polsce.

Kopacz podkreśliła istota dwudziestoletniej współpracy, jaka łączy Tianjin sposród polskim miejscowoscia partnerskim, Łodzią i powiedziała, że przyszedł czas, żeby wykorzystać dobrą atmosferę stosunków do intensyfikacji kontaktów ekonomicznych. Dobry atmosfera takich ważnych dla Naszego kraju bezpośrednich negocjacji międzyregionalnych tworzy Forum Regionalne, które zakończyło się w kwietniu dużym sukcesem.

W odpowiedzi Xiao stwierdził, że forum jest znakomitą okazją do wspólnego poznawania wlasnej osoby oraz nawiązywania połączeń biznesowych i zaproponował kolejną organizację podobnego zdarzenia na terenie Tianjinu.

Kopacz jeszcze raz w czasie biezacej wizyty po Chinach przedstawiła miejscowej młodzieży ofertę polskich uczelni, zwłaszcza medycznych, oferujących studia w języku angielskim. Zaletą tego rodzaju studiów są, jak mówiła, konkurencyjne przy porównaniu sposród innymi uczelniami europejskimi koszty, wysokie umiejetnosci kadry specjalistycznej i zachwycajaca baza naukowa.

Władze Tianjinu przedstawiły kadrę fachowców, która odpowiedzialna będzie za kontynuację kontaktów przy tej sprawie.

Nawiązując az do wielkiego zanieczyszczenia powietrza w Tianjinie, Wydobywajacy zaoferowała współpracę strony polskiej przy rozwiązywaniu chińskich problemów z ochroną środowiska przyrodniczego.

Xiao powiedział, że miasteczko Tianjin ma pełną życzliwość prezydenta Xi Jinpinga i władz centralnych na skonstruowanie specjalnej, wzorcowej strefy ekologicznej i wszelkie doświadczenia pozostalych krajów są w tym zakresie bardzo cenne.

Kopacz prosiła również władze do jazdy po miesci o przychylność i pomocna dlon w planie otwarcia katedry nauk rodzimych przy uniwersytecie w Tianjinie, z możliwością nauczania języka polskiego.

Polska delegacja parlamentarna z marszałek Sejmu Ewą Kopacz a takze przedstawiciele spółek z sektora energetycznego odwiedzili terminal LNG w Tianjin. Spotkali się także wraz z kierownictwem spółki Port Group Co. Ltd. zarządzającej portem oraz sposród inwestorem terminala, firmą CNOOC – poinformowało w czwartkowym komunikacie gabinet prasowe Kancelarii Sejmu.

W czasie spotkania rozmawiano o kierunkach dywersyfikacji dostaw gazu, progresu technologii związanych z wydobyciem i przesyłem tego materialu, a także współpracy polsko-chińskiej w zakresie budowy terminali LNG. Nawiązanie współpracy ze stroną chińską i wymiana doświadczeń związanych sposród realizacją tego rodzaju projektów jak budowa i zarządzanie infrastrukturą portową do odbioru i przesyłu skroplonego gazu ziemnego jest dla Polski atrakcyjna m. in. ze względu na realizowany projekt odpalenia w Świnoujściu pierwszego na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej terminala LNG – czytamy przy komunikacie.

Podczas spotkania przedstawiono chińskim partnerom stan robót przy budowie tego terminala. Zaprezentowano także możliwości, które dla chińskich spółek będzie stwarzać rozszerzenie infrastruktury towarzyszącej terminalowi.

Spotkanie było także okazją az do rozmowy odnosnie innych możliwych wspólnych projektów energetycznych. Oba kraje rozwijają energetykę odnawialną, prowadzą też poszukiwania gazu z łupków. Rozmowy polskiej delegacji i przedstawicieli biznesu ze stroną chińską pokazały, że Nasz kraj i Państwo Środka są zainteresowane rozwojem dwustronnej współpracy naukowo-badawczej oraz wymianą doświadczeń związanych sposród rozwojem różnych gałęzi sektora energetycznego, w ponizszym m. in. poszukiwania jak i równiez wydobycia gazu łupkowego. Wśród tematów poruszonych w czasie zebrania były także doświadczenia związane z rozwojem energetyki wodnej.

W czasie zebrania uzgodniono również kwestie organizacji Dnia Polskiego w czasie szczytu Gas Tech Summit, który odbędzie się 26-28 czerwca w Tianjin. Wydarzenie będzie okazją do promocji naszych doświadczeń w zakresie rozbudowy infrastruktury gazowej.

W trakcie wizyty w Chinach przedsiębiorcy z sektora energetycznego zapoznali się także z rozwiązaniami technologicznymi zastosowanymi w Elektrowni Trzech Przełomów na rzece Jangcy i jej funkcjonowaniem. W czasie rozmów firma China Gezhouba, chiński wykonawca elektrowni, zapowiedziała jawnie w Warszawie jedynego w Europie oddziału spółki a mianowicie głosi biuletyn.

Kopacz powiedziała PAP, że w rozmowach fachowców ekonomicznych strona chińska złożyła deklarację o stworzeniu przez chiński Exim Pula funduszu inwestycyjnego z siedzibą w Luxemburgu, który przeznaczy 500 mln dolarów dzieki inwestycje przy regionie Swiata Środkowej. Partnerem funduszu wraz z strony krajowej będzie nowo powstała spółka celowa Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Zarówno fundusz, jak i PIR będą miały wzajemne powiązania udziałowe. Strona nasz kraj chciałaby, aby większość środków funduszu oddane były dzieki projekty pod inwestycje prowadzone w naszym kraju, ale aktualnie jest tylko zgoda Chińczyków na użycie w naszym kraju 35 proc. tejze sumy. W ramach współpracy Exim Bank otworzy w Polsce jedyny swój oddział w Europie Środkowej.

Tianjin to, obok Pekinu, Szanghaju i Chongqingu 1 z czterech miast wydzielonych w Chinach o ludności (łącznej regionu) 10, piec mln, która ma ogromny na wzory chińskie standard dochodów wraz z średnią 14 tys. dolarów rocznie. W Tianjinie działa największy dzieki północy Chin i czwarty, co do wielkości na świecie port nadmorski. Jest to wysoki ośrodek przemysłowy, z dominującym przemysłem maszynowym i energochłonnym przemysłem ciężkim. Z tego powodu wydaje sie tam bardzo wysokie skazenie powietrza.

Przy piątek polska delegacja powiedzie się sluzace do Kantonu, w którym miejscu odbędzie spotkania z władzami prowincji Guangdong. Siedmiodniowa wizyta w Krajach delegacji polskich parlamentarzystów sposród marszałek Sejmu na czele rozpoczęła się poniedziałek.

Z Tianjinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ mki/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy