Chorwacja obiecuje Komisji Europejskiej zmianę przepisów w sprawie ENA

27 lipca, 2020
Category: rózne

Chorwacja zapewniła Komisję Europejską, że zmieni regulace dotyczące Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) faktycznie, by były zgodne wraz z prawem unijnym. Mimo to KE szykuje ewentualne sankcje, o ile Chorwacja nie spełniła obietnic.

Idzie o chorwacką ustawę, zgodnie z którą ENA nie można wykorzystywać az do ścigania podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 2002 rokiem. Media sugerowały, że ustawa ma uchronić przed ekstradycją do Niemiec byłego agenta tajnej policji w dawnej Jugosławii Josipa Perkovicia, podejrzanego w związku z zamordowaniem w 1983 roku w Bawarii, w południu RFN, chorwackiego biznesmena i dysydenta Stjepana Durekovicia. Dlatego ustawę nazywano chociazby „lex Perković”.

Kwestionowane poprzez KE prawo Chorwacja przyjęła na trzy dni poprzednio wstąpieniem az do Unii Europejskiej 1 lipca bieżącego roku. Unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding zarzucała rządowi w Zagrzebiu, że „zawiódł zaufanie krajów UE, które ratyfikowały traktat akcesyjny Chorwacji”.

Rzeczniczka Reding, Mina Andreeva, powtórzyła po środę, że KE wydaje sie zaniepokojona odmianami w chorwackim prawie, ograniczającymi stosowanie ENA. „To nie jawi sie byc zgodne sposród prawem UE i stwarza zagrożenie dla funkcjonowania europejskiego obszaru sprawiedliwości, dlatego Komitet przygotowuje odpowiednie środki zgodnie z artykułem 39 traktatu akcesyjnego Chorwacji, aby zapewnić zgodność przepisów ENA w Chorwacji z prawem UE” a mianowicie zaznaczyła rzeczniczka.

Zgodnie z art. 39 traktatu akcesyjnego UE z Chorwacją w razie poważnego naruszenia za posrednictwem ten kraj unijnego prawa mogą być zastosowane w stosunku do niego „odpowiednie środki”. Jakim sposobem sugerowała po wywiadach prasowych komisarz Reding, mogłoby to oznaczać nawet zawieszenie unijnych funduszy gwoli tego panstwie i „dostarczyłoby amunicji” naszym, którzy uważają, że Chorwacja nie jest gotowa do przystąpienia do strefy Schengen. Chorwacja mogłaby też zostać objęta specjalnym mechanizmem raportowania, tak jak Rumunia jak i równiez Bułgaria, które mają klopoty z wdrażaniem reform po niektórych domenach.

Andreeva potwierdziła jednocześnie, że we wtorek wieczorem komisarz Reding otrzymała list od czasu chorwackiego ministra sprawiedliwości Orsata Miljenicia, po którym wyraził on chęć zmiany przepisów i przyrzeczenia ich zgodności z uprawnieniem UE. „Przewodniczący KE Jose Barroso otrzymał podobne zagwarantowanie od przedstawienie premierowe Chorwacji (Zorana Milanovicia) wczoraj wieczorem” a mianowicie poinformowała.

„Komisja z zaspokojeniem wita to konstruktywne podejście i jest obecnie z kontaktem z chorwackimi władzami, zeby wyjaśnić pierwotnego intencje jak i równiez sprawdzić, czy te dobre polityczne intencje będą poparte szybkimi krokami ustawodawczymi” a mianowicie powiedziała rzeczniczka.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ az/ ap/