Dlaczego Izrael nie zaanektował Zachodniego Brzegu

17 lutego 2021
Category: Całym Świecie

W tym tygodniu odcinek Worldly bada, dlaczego Izrael wycofał się i co to oznacza dla rozwiązania polegającego na dwóch państwach.

Udostępnij tę historię
  • Udostępnij to na Facebooku
  • Udostępnij to na Twitterze
Udostępnij Wszystkie opcje udostępniania dla: Dlaczego Izrael nie zaanektował Zachodniego BrzeguDemonstranci noszą maski izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Benny’ego Gantza, gdy protestują przeciwko planowi rządu izraelskiego dotyczącego aneksji części Zachodniego Brzegu 23 czerwca 2020 roku w Tel Awiwie. Amir Levy / Getty Images

Wszystkie oczy skierowane były na Izrael 1 lipca, kiedy rząd premiera Benjamina Netanjahu miał zająć część Zachodniego Brzegu – ale cóż, nic się nie wydarzyło.

W tym tygodniu odcinku Worldly , cotygodniowego międzynarodowego podcastu Vox, starszy korespondent Zack Beauchamp, reporter ds. Bezpieczeństwa i obrony Alex Ward i starsza redaktor zagraniczna Jennifer Williams omawiają, co się stało – a raczej dlaczego nic się nie stało – i co to wszystko oznacza dla przyszłości o długo poszukiwanym „dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Plan Netanjahu dotyczący aneksji około 30 procent Zachodniego Brzegu radykalnie zmieniłby sytuację na terytorium okupowanym przez Izrael, na którym mieszka prawie 3 miliony Palestyńczyków, a także około 500 000 żydowskich osadników.

I, jak wyjaśnia Jen Kirby z Vox, podważyłoby to lata konsensusu w sprawie ram dwupaństwowych, historycznie wspieranych przez Stany Zjednoczone i społeczność międzynarodową. Zgodnie z tym planem ogromna większość Zachodniego Brzegu miałaby ostatecznie, w ramach ostatecznego porozumienia pokojowego między obiema stronami, zostać przekazana Palestyńczykom, by stworzyć rdzeń niezależnego państwa Palestyny.

Ale rozmowy pokojowe utknęły w martwym punkcie od lat i nigdzie na horyzoncie nie ma porozumienia. Tak więc izraelska prawica naciska na rząd Netanjahu, aby po prostu poszedł naprzód i jednostronnie zaanektował znaczną część Zachodniego Brzegu, którą chce zachować, czyniąc je oficjalnie częścią właściwego Izraela, niezależnie od tego, co myślą o tym Palestyńczycy.

Netanjahu obiecał zrealizować plan, który ma to zrobić 1 lipca, ale potem wszystko wydawało się iść nie tak (dla niego).

Nie tylko Netanjahu jest obecnie sądzony pod zarzutem korupcji, ale Izrael stoi również w obliczu masowego odrodzenia się koronawirusa, który szybko wyprzedził pierwszą epidemię. Benny Gantz, który ma zostać następnym premierem, wzywa Netanjahu, aby najpierw zajął się bezlitosną drugą falą.

Prawdopodobnie bardziej konsekwencją jest szybkie międzynarodowe potępienie planu aneksji Izraela – ONZ twierdzi, że jest nielegalny, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napisał komentarz przeciwko temu planowi. Nawet Stany Zjednoczone wahały się, czy poprzeć to posunięcie, mimo że było to bezpośrednim wynikiem „planu pokojowego administracji Trumpa.

Aby dowiedzieć się więcej o wszystkich czynnikach, które doprowadziły do ​​nagłego odwrócenia sytuacji Netanjahu, o tym, jak polityka USA ma do tego wpływ i co to wszystko oznacza dla przyszłości rozwiązania dwupaństwowego, posłuchaj pełnego odcinka Worldly , który możesz przesłać strumieniowo poniżej.

I zasubskrybuj Worldly w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Stitcher lub gdziekolwiek słuchasz podcastów.

Wspieraj dziennikarstwo wyjaśniające Vox

Każdego dnia w Vox staramy się odpowiadać na najważniejsze pytania i dostarczać Tobie i naszym odbiorcom na całym świecie informacji, które mają moc ratowania życia. Nasza misja nigdy nie była ważniejsza niż w tej chwili: wzmocnić Cię poprzez zrozumienie. Praca Vox dociera do większej liczby osób niż kiedykolwiek, ale nasza charakterystyczna marka dziennikarstwa wyjaśniającego wymaga zasobów – szczególnie podczas pandemii i spowolnienia gospodarczego. Twój wkład finansowy nie będzie stanowić darowizny, ale umożliwi naszym pracownikom dalsze oferowanie bezpłatnych artykułów, filmów i podcastów w jakości i ilości, jakiej wymaga ten moment. Prosimy o rozważenie dzisiaj wniesienia wkładu do Vox .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy