Dolar nadal na fali

27 lipca, 2020
Category: waluty

Wprawdzie członkowie tego rada dostrzegają rosnące ryzyko _ międzynarodowe _, to jednakze w kwestiach lokalnych widzą coraz więcej pozytywnych sygnałów dla ekonomii.

To co jednak zwraca uwagę to fakt, że FED nie dostrzega póki co ryzyka związanego ze wzrostem presji płacowej, a także głosy, że nawet na pierwszej podwyżce stóp powinno się utrzymać akomodacyjne stanowisko w polityce monetarnej, co oznacza, że krzywa podwyżek nie będzie zbytnio stroma. Pozostalymi słowy, nic na razie nie sygnalizuje, zeby FED miał rezygnować z zaostrzenia strategii w połowie roku, a w obserwowanych spadkach wartosci ropy dostrzega szanse ożywienia gospodarki przez wzrost wydatków konsumenckich. Podstawowa kwestia spadku inflacji, jest wciąż rozpatrywana jako przejściowa.

Trudno oczekiwać od FED, aby wiecej przedkładał niebezpieczenstwa związane z sytuacją międzynarodową, nad to, co historia się w kraju, a tu zdaniem członków tego gremium sytuacja stale się polepsza. Jeżeli są problemy, to powinny zająć się nimi lokalni decydenci i banki centralne. Jeżeli mówimy o strefie ó to siłą rzeczy akcenty padają dzieki Europejski Bank Centralny, a takze zdolności negocjacyjne europejskich polityków, którzy najpewniej już w lutym usiądą do stołu z przedstawicielami greckiej Syrizy, która przejmie władzę.

Faktycznie dolar wciaz jest chętnie kupowany, gdyż inwestorzy nie zaakceptowac widzą na rzecz niego zbytniej alternatywy. ó czeka w ECB i wybory przy Grecji, natomiast funt otrzymał ostatnio słabsze dane PMI, które znów zmuszają az do dyskusji ponad terminem czolowej podwyżki stóp procentowych poprzez Bank Anglii. Z kolei japoński jen zdaje się powracać do spadków po miesięcznym okresie korekcyjnego umocnienia względem głównych walut obcych. Można to wiązać wraz z tym, że część uczestników rynku rozpoczyna zwracać uwagę na cenową atrakcyjność rynków wschodzących mocno przecenionych ostatnio za sprawą taniejącej ropy.

Dolar przegrywa tylko wraz z walutami antypodów – zwłaszcza NZD, który w tym roku może być jedną z ciekawszych propozycji biorąc pod uwagę relatywnie _ jastrzębie _ nastawienie tamtejszego banku centralnego. Ciekawie pozycja wygląda wokół AUD, dokad rynek wydaje się zastanawiać, czy cięcie stóp procentowych przez RBA już dzieki początku 02 jest rzeczywiste. Pomogą w niniejszym dane nt. zatrudnienia, które poznamy 15 stycznia, a także odczyty inflacji CPI z 28 stycznia.

Amerykańska waluta wydaje sie także w defensywie względem walut skandynawskich. Wyraźnie odbija korona norweska po tym, jak ropa zaczyna szukać swojego dna. Co interesujace dobrze ma się też korona szwedzka, pomimo faktu, że opublikowane dzis zapiski sposród grudniowego posiedzenia Riksbanku pokazują, że pula centralny jest gotowy wdrożyć działania nietypowe, aby nie dopuścić az do utrwalenia się tendencji dezinflacyjnych. Być może wiele po tej sprawie będzie zależeć od danych nt. grudniowej inflacji, które poznamy trzynascie grudnia.

Dzieki koszyku BOSSA USD kierunek wzrostowy wydaje sie jednak dość silny. Najbliższy kluczowy opór można wskazać w obszarze 79, 00-79, 35 pkt., który wytycza m. in. szczyt wraz z listopada 2005 r. Pomoc to rejony ubiegłotygodniowego szczytu na 77, 90 pkt. i niżej dawny zenit z 2009 r. na 77, 43 pkt. Kolejna ważna publikacja dla dolara wypadnie nastepnego dnia – to dane Departamentu Pracy USA za grudzień. Wczorajszy odczyt ADP nie był zły, stąd też nastawienie az do jutrzejszych figur pozostaje pozytywne.

W przypadku EUR/USD rynek otrzymał dzisiaj kilka publikacji ze strefy euro. Negatywny wpływ na wspólną walutę miał spadek zamówień w germanskim przemyśle w listopadzie na temat 2, 4 proc. m/m, a także mocniejsze od czasu oczekiwanego tąpnięcie inflacji producenckiej – wskaźnik PPI spadł w listopadzie o 0, 3 proc. m/m i 1, szesc proc. r/r. Umiarkowanie pozytywne były z kolei dane na temat. sprzedaży szczególowej, która w listopadzie wyniosła 0, 6 proc. m/m, oraz wskaźników koniunktury (główna miara utrzymała się w grudniu w stopniu 100, szóstej pkt. ). Te wiadomosci nie sygnalizują jednak żadnych zmian w negatywnej tendencji. W efekcie rynek _ sam się nakręca _ oczekiwaniami na ogłoszenie programu skupu aktywów za posrednictwem ECB w dniu 22 stycznia. Wlasne robią też informacje wraz z Grecji, dokad Syriza podtrzymuje mocną pozycję w sondażach, chociaż na razie nie ma perspektyw na samodzielną władzę bez współkoalicjanta.

Na wykresie EUR/USD widać jakim sposobem dynamiczny jest trend spadkowy. Teraz stale wsparcie to dopiero rejon 1, 1637 będący minimalna wartosc z listopada 2005 r. Niewykluczone, że przetestujemy jego jeszcze w niniejszym tygodniu. W przypadku odbicia ważne opory to okolice 1, 1876 (minimum z 2010 r. ) i 1-wsza, 2041 (dołek z 2012 r. ).

  • Najważniejsze informacje po twojej skrzynce e-mail!
  • Wiadomości z panstwa i wraz z świata dzieki Twojej stronie internetowej
  • Forex: sprawdź kursy walut obcych online