Dolnośląskie: Wojewoda chce większej pomocy dla Bogatyni

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Wniosek o przypisanie Bogatyni do listy czternascie gmin, które najbardziej ucierpiały podczas majowej i czerwcowej powodzi, złożył do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wojewoda dolnośląski. Ma to m. in. pomóc przy odbudowie wyeksploatowanej infrastruktury.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda Rafał Jurkowalniec zaznaczył, że dopisanie gminy Bogatynia do „listy czternastu” zezwoli m. in. na objęcie zniszczonych terenów szerszym pakietem pomocy, który jest nieodzowny dla odbudowy zalanych poprzez wodę miejscowości. „Uznałem, że szkody po gminie są tak duże, że winna ona otrzymać specjalną formę pomocy” a mianowicie mówił Jurkowlaniec.

Obecnie dzieki zalanych terenach trwa m. in. szacowanie strat, dezynfekcja i odkażanie, odgruzowywanie tras i czyszczenie koryt rzek. Do rozbiórki zakwalifikowanych zostało 60 budynków, w tym trzydziestu mieszkalnych jak i równiez 30 ekonomicznych. Wciąż wykonywane są także ekspertyzy remontowo-budowlane mostów i dróg.

„Nadal zablokowana wydaje sie natomiast kosztowna nr 352 Zgorzelec – Bogatynia, lecz jej odbudowa przebiega szybciej, niż planowano i już wkrótce dzierzy się rozpocząć kładzenie spodniej warstwy asfaltu” – zapowiedział Jurkowalniec.

Az do czwartku władze samorządowe złożyły zapotrzebowanie w zasiłki dla 1982 rodzin, z czego wypłacono już pieniądze wiecej niz 1, siedmiu tys. rodzinom.

Swoje działania na terenach dotkniętych powodzią podsumowali przy czwartek przedstawiciele służb mundurowych. W sumie po akcji pomocy powodzianom zaangażowanych było 3631 strażaków, przeszlo 3, trzy tys. policjantów i w porzadku. 800 żołnierzy.

Jak powiedział dowódca wojskowego zgrupowania ratowniczego w Bogatyni gen. Mirosław Rozmus, w trakcie akcji wojsko wykorzystywało samochody ciężarowe, osobowe, łodzie desantowe, spycharko-ładowarki, spychacze, uniwersalne maszyny inżynieryjne, śmigłowce i agregaty prądotwórcze.

„Siły te działały w rejonie od Zgorzelca do Bogatyni. Obecnie pododdziały chemiczne prowadzą odkażanie jak i równiez dezynfekcję zalanych miejscowości. W piątek rozpoczynamy akcję wycofywania żołnierzy sposród Bogatyni. Na ich miejsce wprowadzimy ciężki sprzęt, który pozwoli metrów. in. oczyścić główne drogi” – mówił Rozmus.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Wojciechowski podkreślił, że w Bogatyni zaangażowane były jednostki straży nie tylko sposród woj. dolnośląskiego, ale również z Województwa wielkopolskiego, Śląska jak i równiez Opolszczyzny, natomiast także kadeci i podchorążowie ze szkół pożarniczych. Obecnie na miejscu pozostały już jedynie jednostki sposród powiatu zgorzeleckiego, grupa ratownictwa chemicznego a takze specjalistyczny sprzęt m. in. cysterny i stacje uzdatniania wody.

Strażacy wlasne straty jak i równiez koszty w czasie akcji wycenili wstępnie na ok. 600 tys. zł. „Mieliśmy zalanych i uszkodzonych kilka pojazdów oraz remiz. Będę rozmawiał z komendantem głównym o możliwości zrefundowania nam tychze strat, bo jest to dla nas duży uszczerbek” – przyznał Wojciechowski.

Na terenie powiatu zgorzeleckiego służbę w trakcie powodzi pełniło także w porzadku. 3, 3 tys. policjantów, którzy m. in. pilotowali transporty darów, pilnowali porządku oraz obszarów ratowniczych, zas także prowadzili akcję informacyjną.

„Nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku grabieży mienia osób dotkniętych powodzią. To zasługa policjantów, ale również samych mieszkańców, którzy bardzo odpowiedzialnie podeszli do naszej kryzysowej sytuacji” – powiedział komendant wojewódzki policji Zbigniew Maciejewski. Zapowiedział również, że na czas odbudowy zniszczonych miejscowości na terenach popowodziowych utrzymywane będą silniejsze oddziały policji.

Dowódca wojewódzkiego sztabu wojskowego ppłk Jerzy Panas ocenił, że w trakcie sierpniowej powodzi współpraca między służbami była doskonała. „Zwłaszcza w początkowym okresie akcji, kiedy nieodzowne było połączenie sił, by nasze działania były jak najbardziej efektywne” – dodał. (PAP)

mic/ abr/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy