Europa nie wydaje sie byc w stanie przygotować się w wyjście Grecji z euro

27 lipca, 2020
Category: rózne

Stary kontynent nie jest w stanie przygotować się na wyjście Grecji wraz z strefy ó – ocenia w rozmowie z PAP dyrektor brukselskiego think tanku CEPS Daniel Gros. W jego opinii wyjście Cypru z euro jest możliwe i rzeczywiscie nastąpi, podczas gdy zbankrutują greckie banki.

„Niewiele można zrobić, aby przygotować wyjście Grecji wraz z strefy euro. W każdym przypadku tego typu wyjście nie byłoby uporządkowane. To nie tak, że rząd Grecji powie +do widzenia, wychodzimy+, bo pierwotnego banki upadną nawet wcześniej. A podczas gdy banki upadają i nie będą miały wystarczających środków, by wypłacić ludziom depozyty, skąd mogą dostać euro? Z Europejskiego Banku Kierowniczego. A jeśli EBC mówi +stop: nie zaakceptowac damy tobie nic więcej+, to wtedy właśnie w tej sekundzie Grecja wyjdzie ze strefy euro” a mianowicie powiedział dyrektor CEPS (Center for European Policy Studies).

Gros zauważył, że kasa ratunkowy dla strefy ó (Europejski Kasa Stabilizacji Finansowej), czyli główne narzędzie, jakim dysponuje euroland, by próbować powstrzymać rozlewanie się wirusa Grecji w inne kraje, nie jest skonczony na ewentualność wyjścia Grecji z euro. „EFSF wydaje sie prawie umarly, bo już zawiesił emisję 10-letnich obligacji. Ich koszta spadają, poniewaz inwestorzy widzą, że pas euro jest w chaosie i nie zaakceptowac mają więcej zaufania” – powiedział Wiekszosc. Podkreślił, że EFSF (obecnie o dyspozycji pożyczkowej 440 mld euro) nie jest rozwiązaniem na kluczowe problemy strefy euro. „Może pomóc Portugalii, Irlandii jak i równiez może nadal Grecji, ale dla Włoch jest już nieużyteczny” a mianowicie powiedział.

Wedlug eksperta w tej chwili wszystko wydaje sie byc jednak możliwe, a wyjście Grecji wraz z strefy ó „nie jest nie az do uniknięcia”. Ale, dodaje, tenze scenariusz przybywa się „oczywiście” prawdopodobny, jeśli grecki rząd podtrzyma wolę organizacji referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego gwoli Grecji, natomiast Grecy w ponizszym referendum powiedzą „nie”. „Wtedy Grecja bankrutuje i EBC ucina przelewy. To wszystko” – stwierdza Gros.

Wciąż nie ma aczkolwiek pewności, badz referendum bedzie przeprowadzone.

„UE nie może zrobić w tej chwili niczego, poza obserwowaniem, co dzieje się w Cypru. Wszystko wydaje sie możliwe. Zobaczymy w najbliższych godzinach, lub premier Jeorios Papandreu przetrwa, czy rząd przetrwa, badz rozpada się grecki uklad bankowy. Calosc jest możliwe” – powiedział Gros. I zastrzega, że „to nie wydaje sie byc w rękach strefy euro, ale zostanie zdeterminowane przy Atenach”.

W Grecji obstaje debata parlamentarna o wotum zaufania dla rządu Papandreu, a głosowanie ma odbyć w piątek. Z wiadomosci napływających z Aten wyplywa, że Papandreu może liczyć na poparcie 151, natomiast może nawet tylko 150 deputowanych po 300-osobowym parlamencie. A to dlatego, że kolejni deputowani z jego rządzącej partii PASOK otwarcie przeciwstawiają się zapowiadanemu za posrednictwem Papandreu referendum w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Pomysł skrytykował także minister finansów Ewangelos Wenizelos, nieoficjalnie typowany za posrednictwem media w możliwego następcę Papandreu, jesliby ten stracił urząd.

Przy środę na spotkaniu kryzysowym z premierem Grecji, kanclerz Niemiec Angela Merkel jak i równiez prezydent Francji Nicolas Sarkozy po raz pierwszy wyraznie mówili na temat możliwym wyjściu Grecji ze strefy ó, wywierając presję na Ateny, by przyjęły drugi program ratunkowy ustawiony dla nich przez euroland i MFW. Zakłada mezczyzna 130 mld euro (w tym trzydziestu mld dzieki gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich sluzace do wymiany obligacji greckich w papiery na temat połowę niższej wartości). W miejsce kraj dzierzy jednak przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowy sprzeciw obywateli.

Zaskoczeni zapowiedzianym poprzez Papandreu referendum przywódcy dali jasno sluzace do zrozumienia, że w razie odrzucenia przez Greków drugiego pakietu ratunkowego wstrzymają wszelką pomocna dlon dla Aten, nawet szóstą transzę 12 mld euro obiecanych wciaz w ramach uzgodnionego w 2010 pierwszego pliku pomocy. Wskazali też, że bez względu na to, jakim sposobem sformułowany pozostanie przedmiot referendum, będzie ono oznaczać ustosunkowanie się w dodatku, czy panstwo ma pozostać w zonie euro.

Wraz z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy