Europa Plus: prezentujemy się jako skrajnie fundamentalni europeiści

27 lipca, 2020
Category: inne

# przystaje więcej danych m. in. o A. Kwaśniewskim jak i równiez wypowiedź Kwaśniewskiego dla Radia Zet #

09. 05. Stolica polski (PAP) a mianowicie Liderzy Swiata Plus Marek Siwiec jak i równiez Janusz Palikot przekonywali w czwartek sluzace do projektu federalnej Europy. „Prezentujemy się w charakterze ruch calkiem fundamentalnych europeistów, którzy chcą więcej integracji” – mówił Siwiec.

Liderzy Europy Dodatkowo przedstawili w czwartek w stolicy polski deklarację programową ruchu.

„Generalnie prezentujemy się jako ruch skrajnie waznych europeistów, jednostek, którzy chcą więcej integracji, nie boją się słowa +federalizacja+ Ue, są za wspólną walutą europejską” – mówił chwilowy szef stowarzyszenia Europa Dodatkowo europoseł Firm Siwiec podczas prezentacji.

Janusz Palikot powoływał się z kolei na słowa szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. „Za kilka już latek Polska, Republika czeska i Niemcy będą po jednym państwie – federalnej Europie. Choć to dziś brzmi wciaz wciąż szokująco, ale to jest rzeczywisty projekt, o którym myślą dziś najważniejsi politycy przy Europie” – mówił Palikot.

Według faceta konieczna wydaje sie byc tego typu mobilizacja w Europie „przeciwko nacjonalistycznym, ksenofobicznym i takim partykularnym nastrojom, które podnoszą się”. „Aby Europa wyszła z krachu, szybko się rozwijała, stworzyła niezbędne miejsca pracy, tego typu myślenie na temat federalnej Europie jest nam wszystkim bardzo bliskie, na przyklad wyraził (… ) Barroso – Nasz kraj, Czechy jak i równiez Niemcy przy jednym państwie” – mówił Palikot.

Szef RP, pytany, czy można wygrać w naszym kraju jakiekolwiek wybory, mówiąc o wspólnym państwie polsko-czesko-niemieckim, odparł, że wzór wspólnego państwa europejskiego nie oznacza likwidacji tożsamości polskiej, niemieckiej badz francuskiej.

Krzysztof Iszkowski z zarządu stowarzyszenia Europa Oraz podkreślał, że deklaracja programowa jest przygotowana na decyzje europejskie, lecz również pod kątem kwestii w Polsce i dalszej przyszłości Europy Oraz.

Siwiec mówił, że przywódce formacji bardzo szybko odkryli, iż „za hasłem Europa Dodatkowo czai się pytanie – no wlasciwie, ale jakim sposobem z tegoz będzie powstawać +Polska Plus+, lepsze życie Polaków a mianowicie +plus+? „. „My wcale nie ukrywamy, że to nie wydaje sie byc projekt, który kończy się, on się rozpędza wówczas w wyborach do PE” – oświadczył europoseł.

„Chcemy uruchamiać instrumenty europejskie, które będą zmieniać życie Polaków” – deklarował.

Liderzy Swiata Plus pytani byli także, dlaczego po czwartkowej narady nie rozpala udziału współtwórca Europy Dodatkowo Aleksander Kwaśniewski. „Bo jest chory” a mianowicie odparł Siwiec. Z kolei Palikot zaprosił w piątkową debatę na Uniwersytecie Warszawskim wraz z udziałem aspiranta SPD w kanclerza Niemiec Peera Steinbruecka, w którym ma wziąć udział b. prezydent. „Zapraszam państwa, jeśli macie jakieś pytania, my nie jesteśmy rzecznikami Aleksandra Kwaśniewskiego” a mianowicie mówił lider RP.

Dzieki uwagę, że na temat potencjalnego kandydowania Kwaśniewskiego do PE wypowiadali się w ostatnim czasie m. in. Ryszard Kalisz jak i równiez Siwiec, tenze ostatni odparł: „My się już nie zaakceptowac wypowiadamy”. Przedwczoraj Siwiec wydał oświadczenie, iż Kwaśniewski nie wyklucza startu do PE. Wcześniej Ryszard Kalisz mówił w TVN24, że b. prezydent nie zamierza startować w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego ani w wyborach parlamentarnych za dwa lata.

Pytany, dlaczego Kwaśniewski nie potrafi się zdecydować, Siwiec odparł: „na szczęście”, bo – jak mówił – dzięki temu, iż b. prezydent nie ogłosił swej decyzji w tejze sprawie „temperatura jest wysoka, nazwisko +Kwaśniewski+, Europa Dodatkowo zdominowały polską dyskusję polityczną”.

Sam Kwaśniewski powiedział dziennikarce Radia Zet: „Nie wykluczam tego, choć jakby pani pytała, lub dziś posiadam ochotę startować, to udzielam odpowiedzi, że nie”.

Według Siwca zaprezentowana przy czwartek deklaracja jest „przekąską” przed programem formacji, który powinien być gotowy wczesną jesienią; wtedy również Europa Plus ma rozpocząć prezentację kandydatów az do PE oraz „działalność już bardziej kampanijną”.

„Polacy chcą lepszego życia. Dlatego powstała Europa Oraz: centrolewicowa nowoczesna formacja, która zmieni Polskę na solidniejsze. W Europie Dodatkowo są jednostki, którzy wprowadzali Polskę do Unii Europejskiej. W tym momencie wprowadzą Europę do Polski” – odczytujemy w deklaracji formacji.

Napisano w pani a ponadto metrów. in., że waluta europejska w Polsce musi być wprowadzona od 1 stycznia 2019 roku, musi powstać 700 tysięcy oryginalnych miejsc pracy w sektorze gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach oraz winien być darmowy internet. Oprócz tego Europa Oraz obiecuje rewolucję w finansowaniu służby stanu zdrowia, nauki, badań i rozwoju oraz oswiaty i kultury. „Jeżeli koszty na obronność mogą być gwarantowane ustawą, to koszty na uzdrawianie, naukę jak i równiez kulturę muszą być gwarantowane w pokrewny sposób” – napisano.

Pisarze deklaracji oceniają, że rdzeniem integracji kontynentu stała się strefa euro. „Polska musi koniecznie znaleźć się w tym gronie” – czytamy.

„Nacjonalizm i strach Kaczyńskiego sposród jednej witryny oraz bierność i lenistwo Tuska sposród drugiej mogą zaprzepaścić naszą szansę na historyczny sukces. Polska może być przy sercu Swiata. Ale dodatkowo potrzebne są odważne decyzje. Inaczej pozostaniemy na peryferiach, jak ubogi krewny, który zdola się jedynie użalać na swój los” – napisano w dokumencie.

Formacja opowiada się ponadto za gruntowną reformą administracji, która metrów. in. uprości procedury oraz za zbudowaniem nowego ukladu opieki leczniczej, który podniesie jakość usług medycznych jak i równiez radykalnie skróci czas na ich oczekiwanie.

„Ponad 85 miliardów złotych przeznaczanych rocznie na uzdrawianie przez państwo i mieszkancówrezydentów może być lepiej wykorzystane, jeśli dopuści się sluzace do bezpiecznej rywalizacji na części rynku ubezpieczeń zdrowotnych” a mianowicie przekonuje ruch. Proponuje także zwiększenie wydatkowania m. in. na opiekę zdrowotną oraz na kulturę. (PAP)

sdd/ son/ bk/