Fatalny dzień dla złotego

27 lipca, 2020
Category: waluty

*Do dzisiejszej sesji na rynku walutowym pasuje wylacznie jedno słowo – panika! *

Od ranka złoty preznie tracił w wartości w stosunku do większości walut obcych. Kurs EURPLN na otwarciu wynosił trzech, 6690 aczkolwiek momentami deprecjacja sięgała 13 groszy jak i równiez osiągnął najlepszy poziom trzech, 7920. Identycznie sytuacja wyglądała na USDPLN. Po otworzeniu na poziomie dwa, 80 kurs poszybował az do 2, 9450. Słaby sentyment do regionu, który spotęgowany jest sytuacją na Węgrzech powoduje wyprzedaż walut obszaru.

Dziś Centralny Bank Węgier, aby powstrzymać dynamiczną deprecjację forinta, zdecydował się podnieść stopy procentowe o 300 pb! az do poziomu 11, 5 proc. Akcja ponizsza wyhamowała wyprzedaż forinta, jednak nie zażegnuje kłopotów węgierskiej gospodarki, której dług spoleczny dynamicznie wzrósł (stosunek długu publicznego az do PKB Węgier wynosi około 67 proc. ). Dziś Główny Urząd Statystyczny zrewidował PKB zbytnio 2007 rok kalendarzowy z stopnia 6, jednej proc. az do 6, 0 proc. GUS potwierdził, że PKB po drugim kwartale 2008 r. wyniosło piec, 6 proc. w ujęciu rocznym. Jednak informacje ów tylko dzieki chwilę wzmocniły złotego. Od momentu jakiegoś czasu informacje makro z naszego kraju nie mają już znaczenia. Kurs wlasnej waluty stricte zależy od czasu ruchów EURUSD oraz sentymentu w obszarze.

Dziś wieczorowa pora czasu naszego ogłoszona zostanie decyzja Agencji bankowej Rezerw Nowej Zelandii odnośnie stóp procentowych. Kraj tenze, podobnie jak Australia miał do tego czasu najwyższe mieszaniny procentowe wraz z krajów rozwiniętych, jednak biezacy kryzys wymusza obniżki stóp procentowych. Sektor spodziewa się, że cięcie będzie głębokie i wyniesie 100pb sluzace do poziomu 6, 5 proc. Natomiast nastepnego dnia o godzinie 10. 00 poznamy odczyt wrześniowej sprzedaży detalicznej na terytorium polski. Konsensus rynkowy ukształtował się na poziomie +11, 4 proc. w ujęciu rocznym, głównie za sprawą efektu statystycznego, jednak po ujęciu miesięcznym dynamika ma być dużo niższa. Publikacja ta nie zaakceptowac powinna rzeczywiscie wpłynąć na zachowanie się złotego. Ważne będą nastepne odczyty tego wskaźnika, zbyt październik i listopad, które pokażą, badz mniejszy dostęp do kredytów mocno obniżył popyt na dobra.

Fatalna sesja dzieki ryku walutowym znalazła swe odbicie w warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 tracił poprzez cały dzień i ostatecznie zamknął się 7, 6 proc. poniżej kreski. Również giełdy na starym kontynencie Zachodniej silnie traciły, jednak mniej niż nasza giełda. Również początek sesji dzieki Wall Street nie poprawił nastrojów. Stare indeksy traciły po około 2 proc. w początkowych fazach handlu.