Filia Moody’s obniża prognozy na rzecz Polski. Mozliwosc dla systemu bankowego stabilna

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Zdaniem filii, w 2021 roku PKB Polski dzierzy wzrosnąć o 3, 4 proc., wynika z raportu Moody’s sposród 15 04 cytowanego za posrednictwem PAP Biznes.

Moody’s widzi małe okazje na podwyżkę ratingu Polski, z uwagi na ekonomiczne skutki koronawirusa. Agencja mierzy jednak, że szok związany z koronawirusem osłabi gospodarkę i wskaźniki fiskalne jedynie tymczasowo.

Zaznacza przy tym, że ryzyka na rzecz prognoz są wysokie, zwazywszy na podwyższoną niepewność związaną wraz z szybkością i skalą rozpowszechniania się wirusa. W obliczu skutków koronawirusa agencja uważa, że podwyżka ratingu jest mało prawdopodobna.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Spośród kilku największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Lokalny najwyżej mierzy Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Lokalny według Fitch i S&P to „A-„, jeden stopien niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stale.

Rating Polski zas koronawirus. Termin na werdykt S&P

Kolejną rundę przeglądów ratingu Polski główne agencje zaplanowały na jesień. Moody’s i Fitch dokonają przeglądu we wrześniu, zas S&P w październiku.

Przy ubiegłym tygodniu agencja ratingowa S&P utrzymała rating Naszego kraju na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Oznacza to, że mimo ryzyk gwoli gospodarki wlasny kraj pozostaje wiarygodnym partnerem dla inwestorów zagranicznych. Agencja S&P a mianowicie podobnie jak Moody’s – przewiduje, że po 2020 r. polska system gospodarczy skurczy się o 2 proc.

Prócz podaniem prognoz, agencja Moody’s poinformowała też, że utrzymała stabilną perspektywę dla polskiego systemu bankowego.

Moody’s spodziewa się, że wywołane poprzez koronawirusa zamknięcie gospodarki dojdzie w Polsce az do pierwszej od momentu 29 lat recesji, co wpłynie w rentowność banków. Ocenia aczkolwiek, że pogorszenie jakości kredytów będzie prawdopodobnie umiarkowane. Przewiduje, że polskie banki utrzymają dobre bufory płynności.

a mianowicie Pogorszenie jakości aktywów będzie umiarkowane wraz z względu dzieki niski pulap zadłużenia sektora prywatnego i umiarkowany postep kredytów w ostantnim czasie, który istotnie był zgodny z nominalnym wzrostem ekonomicznym – odczytujemy w najnowszym raporcie Moody’s.

Koronawirus a banki. To powinienes wiedzieć

Agencja mierzy, że polskie banki utrzymają silne bufory kapitałowe, które będą wspierane przez pełne zatrzymanie zysków z powodu zawieszenia możliwości wypłaty dywidendy. Moody’s przypomina, że polskie władze zawiesiły wysoki, 3 proc., bufor ryzyka systemowego, zapewniając bankom suplementarny kapitał w wymogi regulacyjne.

Analitycy oczekują, że rentowność polskich banków spadnie, będzie ona ograniczana przez rosnące rezerwy na straty kredytowe i znaczne obniżki stóp procentowych.

a mianowicie Polskie banki są w dużej mierze finansowane ze stabilnych depozytów krajowych, po mniejszym poziomie polegają dzieki bardziej wrażliwym finansowaniu rynkowym. Sektor posiada również pokazne ilości płynnych aktywów jak i równiez może uzyskać dostęp az do finansowania repo – czytamy w raporcie.

Zapisz się na polski specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij fita nam w #dziejesie

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy