Akcje KGHM spadają, bo Chiny nie importują już tyle miedzi co kiedyś

Chiny ponownie straszą. Pierwszą ofiarą jest KGHM

Ceny miedzi spadają a wraz z nimi notowania KGHM. Cugle kolejny raz mocno ściągnęły Chiny, które wystraszyły rynki kiepskimi kwietniowymi wynikami importu tego surowca.

„A miało okazać się tak pięknie” – mogliby zaśpiewać inwestorzy, którzy w połowie marca zdecydowali się ulokować swój kapitał w akcjach KGHM. Jeszcze parę tygodni temu miedź w Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) była wyceniana na ponad 5 tys. dol. zbyt tonę. Wraz z zwyżkującymi cenami rosła wartość giełdowa naszego giganta wydobywczego. Teraz wartość miedzi spadła do 4730 dol. za tonę, zaś KGHM notuje kolejny tydzień spadków.

Miedź znowu szoruje spód

Dzisiaj spośród samego rana ceny miedzi na giełdzie metali po Londynie spadły o prawie 2 proc. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych był wyceniany po 4720 dol. za tonę, po zniżce o 1, 9 proc. - podają agenci. Teraz obserwujemy lekkie odbicie do 4730 dol.

Foto: Investing. com Ceny miedzi na LME

Spadek był reakcją na wiadomości, że w Chinach kwietniowy import miedzi i miedzi nieobrobionej plastycznie spadł po porównaniu z marcem na temat 21, 1 proc. do 450 tys. ton. Państwo Środka jest największym kupcem miedzi na świecie, więc każda negatywna informacja spośród tamtejszego rynku od razu wpływa na nastroje akcjonariuszy.

- Sentyment w rynkach metali jest powszechnie pesymistyczny. Ceny metali posiadają korektę po wcześniejszych wzrostach - wskazuje Li Ye, analityk Shenyin & Wanguo Futores Co. w Szanghaju.

KGHM na pochylni

Rzeczywiście, w połowie marca na rynkach surowcowych gościł optymizm. Cena miedzi podskoczyła do 5 tys. dol. za tonę, an akcje KGHM rosły z prędkością 4, 5 proc. Teraz jednak sytuacja diametralnie się zmieniła.

- W Chinach spadł import miedzi, a jej zapasy wylegają. Mamy tu wyraźnie zbyt niedźwiedzia – podkreśla Ye.

Odczuł to od razu KGHM, którego koszta akcji kurczą się teraz o blisko 2 proc. i kosztują ok. 67 zł. To najsłabszy wynik od pierwszego tygodnia kwietnia 2016 r.

Foto: Investing. com Ceny akcji KGHM

Co więcej, nasze państwo spółka nie powinna liczyć dzięki wytchnienie. Zarówno He Jinbi, założyciel i prezes Xi'an Maile Metals International Group, jak i władze Codelco (największej spółki miedziowej na świecie) i analitycy Goldman Sachs Group oceniają, że ceny miedzi będą wciąż spadać. Mają one wynieść w tym roku przeciętnie 4200 - 4300 dol. za tonę.

Jak pisaliśmy wcześniej, przyczyną tak zaawansowanej sytuacji jest strach. Strach o powodzenie rozruszania chińskiej gospodarki, strach o globalny wzrost gospodarczy, o ekstremizmy, które mogą dyktować ceny surowców. Czeka nas zatem strach z przerwami w wytchnienie.

Tagi: Chiny miedź Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie