Fed podniosł stopy procentowe na raz trzeci

Stało się. Fed po przy jednym spotkaniu trzeci podnosi stopy jak i również zapowiada jeszcze dwie podwyżki. Dolar tanieje

Stało się to, na co sektor czekał z niecierpliwością. Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 0, 75-1, 00 proc. Przy uzasadnieniu podwyżki Fed wskazał, że inflacja znalazła się bliżej celu wynoszącego dwóch proc. Decyzję podjęto tuż przy sprzeciwie jednego decydenta.

Środowa podwyżka jest trzecią w tym cyklu monetarnym. Po raz pierwszy Fed podniósł stopy w grudniu 2015 roku, a na kolejny taki ruch zdecydował się po roku. Środowa podwyżka nie będzie finalną. Fed zapowiada jeszcze dwie - o 25 paragrafów bazowych - w 2017 roku i trzy a mianowicie w 2018 roku.

Decyzji sprzeciwił się Neel Kashkari z Fed Minneapolis, który opowiadał się zbyt pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

- 3 podwyżki stóp procentowych rocznie przez Fed można zaliczyć do "stopniowego" podnoszenia stóp proc. a mianowicie oceniła na konferencji prasowej po posiedzeniu Fed do niej prezes Janet Yellen. Nazbyt długie zwlekanie z podwyżkami oznaczać będzie konieczność szybszego zacieśnienia polityki monetarnej po przyszłości - dodała.

Fed nie spodziewa się podwyższać stóp procentowych w każdym kolejnym posiedzeniu.

- Gospodarka coraz więcej zbliża się do uzyskania celów. Inflacja ustabilizuje się na poziomie 2 proc. w najbliższych latach, zaś jej bazowy wskaźnik przy ostatnich miesiącach ulegał niewielkim zmianom i ciągle pozostaje poniżej 2 proc., ale oczekuje się, że wzrośnie - powiedziała Yellen.

Podkreśliła, iż polityka monetarna w USA pozostaje akomodacyjna po marcowej podwyżce.

Dolar tanieje, złoto drożeje

Decyzja Fed wpłynęła na nastroje inwestorów. Dolar osłabia się do głównych walut.

Foto: Stooq Notowania USD/PLN

Dolar osłabia się znamiennie również m. in. w stosunku do złotego - USD/PLN upada do 4, 0210 i jest najniżej od głównego tygodnia lutego. Rentowność 10-letnich obligacji USA maleje o około 7 pb do 2, 52 proc., najniższego poziomu od jedenastu marca.

Komunikat Fed, osłabiając dolara, wpłynął na wzrost cen surowców - ropa naftowa WTI drożeje o 2, 4 proc. do 48, 90 USD za baryłkę, a złoto zyskuje na wartości jednej, 2 proc. do 1-wszą, 218 tys. USD zbytnio uncję.

Foto: biznes. onet. pl Złoto a mianowicie notowania

Fed określił przy komunikacie cel inflacyjny jako "symetryczny"

W ocenie Fed, wspólnie ze stopniowym dopasowaniem polityki monetarnej, aktywność w gospodarce krajowej będzie rozwijać się przy umiarkowanym tempie, sytuacja w rynku pracy ulegnie dalszej poprawie, an inflacja ustabilizuje się w okolicach dwa proc. w średnim terminie. Poprzednio napisano, iż inflacja "wzrośnie" do 2 proc.

Fed oczekuje, iż warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który to uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych. Oznacza to, że z komunikatu przed słowem "stopniowe" wykreślono słowo "tylko".

W ocenie Fed stopa bezrobocia w ostatnich miesiącach uległa niewielkim udoskonaleniom, wydatki gospodarstw domowych się czuły w umiarkowanym tempie, an inwestycje przedsiębiorstw w środki trwałe nieco wzrosły. Fed nie odniósł się w komunikacie do potencjalnego terminu kolejnej podwyżki.

-Informacje otrzymane przez FOMC od ostatniego posiedzenia przy grudniu wskazują, że rynek pracy w dalszym ciągu ulegał wzmocnieniu, an działalność gospodarcza nadal rozwijała się w umiarkowanym tempie – napisano w komunikacie Fed.

Fed nie zmienił brzmienia fragmentu komunikatu tyczącego się polityki sumy bilansowej i nadal zamierza reinwestować zapadające aktywa z powrotem w sumę bilansową, aż normalizacja polityki monetarnej będzie "trwać już jakiś czas".

Fed podtrzymuje prognozy gospodarcze

Mediana prognoz członków Fed jakie możliwości do wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w 2017 r. pozostała bez zmian na poziomie 2, 1 proc. Mediana szacunków dynamiki PKB w 2018 r. wzrosła do 2, 1 proc. z 2, 0 proc. Mediana projekcji na 2019 r. pozostała bez przemian z 1, 9 proc.

W długim terminie Fed oczekuje, iż system gospodarczy USA będzie rosnąć w tempie 1, 8 proc. Nie zrewidowano również prognozy bezrobocia w USA. Wartość środkowa szacunków Fed wciąż ustanawia, iż stopa bezrobocia w latach 2017-19 wyniesie czterech, 5 proc. rocznie. W długim terminie Fed oczekuje bezrobocia na poziomie 4, 7 proc., o 0, 1 pkt. proc. w mniejszym stopniu niż szacowano w grudniu.

Tagi: FED stopy procentowe Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie