Bitcoin - gdzie można pokryć koszta kryptowalutą

Kryptowaluta szybciej popularna. Gdzie zapłacisz bitcoinem w Polsce

Stworzony przed siedmioma laty bitcoin elektryzuje nie tylko inwestorów, którzy polują na szybki i duży zarobek. Ta kryptowaluta zyskuje na znaczeniu także, jako alternatywny środek płatniczy na ziemi. W Polsce wydaje się na razie kilkadziesiąt stacjonarnych punktów usługowych, które akceptują pieniądze wynalezione przez Satoshiego Nakamoto.

Dla fanów kryptowaluty powstała specjalna odwzorowanie (coinmap. org), na której w bieżąco umieszczane są wszelkie punkty usługowe na świecie, akceptujące płatność bitcoinem. Jest ich obecnie 8367, z czego kilkadziesiąt znajduje się w naszym kraju, natomiast najwięcej w Warszawie (27 punktów).

Foto: coinmap. org

Wirtualną walutę akceptują ogólne tuzy, takie jak Dell, Microsoft i Wikipedia. Przy Polsce bitconem zapłacisz za usługę w szpitalu Medicover i doładujesz telefon dzięki kartę w T-Mobile a także Heyah.

Za wirtualne pieniądze kupisz też hamburgera w Bobby Burger i kawę w MiTo art café books. Bitcoiny przyjmuje też antykwariat Atticus na Krakowskim Przedmieściu. Ale nie tylko stolica „lubi” wirtualne pieniądze. Kryptowaluty akceptuje np. poznańska szkoła tańca Bailar Casino, czy katowicka restauracja „Raz Dwa Osiem”.

Foto: coinmap. org

Dlaczego opłaca się płacić bitcoinami?

- Rynek płatności bitcoinami jest nadal mikroskopijny w handlu detalicznym mimo wszystko czasochłonnie jeszcze pozostanie, dopóki nie zaakceptować będzie integracji z istniejącymi rozwiązaniami point of klasy, takimi jak terminale płatnicze, kasy fiskalne – wyjaśnia Lech Wilczyński, prezes InPay, polskiego operatora płatności bitcoin.

W Polsce stacjonarnych punktów decydujących się na przyjmowanie płatności bitcoin jest zaledwie kilkadziesiąt, pomimo że dla sprzedawców to całkowicie bezprowizyjny kanał płatności. Lech Wilczyński objaśnia, że powolna adaptacja sprzęga się z koniecznością używania pomocniczych urządzeń typu tablet albo smartfon, żeby obsłużyć transakcje i w związku z tym wymaga szkoleń na rzecz pracowników.

- Inaczej wygląda sytuacja online, w którym miejscu notujemy ogromny wzrost wolumenu płatności na poziomie kilkunastu milionów złotych miesięcznie, zaś jesteśmy jednym z dużej liczby operatorów płatności. W internecie można zapłacić bitcoinami praktycznie za wszystko dzięki usłudze „opłać rachunki” – powiada Lech Wilczyński.

Prezes InPay tłumaczy, że płacący bitcoinami odnoszą korzyść wynikającą z zachowania prywatności transakcji i braku konieczności udostępniania wszędzie swoich danych osobowych.

- Dodatkowo sporo zagranicznych serwisów internetowych całkowicie rezygnuje z przyjmowania innych postaci płatności dla kryptowaluty właśnie ze względu na relatywnie szybsze przekazy, niskie wydatki transakcyjne związane z przesuwaniem globalnego biznesu i niedostatek ryzyka charge back, który jest ogromnym problemem na rzecz sklepów handlujących np. wytworami wirtualnymi – wyjaśnia Lech Wilczyński.

Mocny dolar wspiera bitcoina

Na giełdzie BitBay jedna jednostka bitcoina kosztuje obecnie około 3400 złotych (790 USD) i poprzez ostatni rok podrożała o prawie 100 proc. Kryptowaluta zyskuje ze względu w umocnienie się dolara. W mniemaniu ekspertów z Saxo Banku w 2017 roku notowania bitcoina mogą wzrosnąć chociażby o 165 proc.

Rajd kryptowaluty zdaniem Saxo Banku może być napędzany przez politykę inflacyjną wielkiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Wydatki fiskalne i krajania podatków spowodować mogą gwałtowny wzrost długu narodowego AMERYCE. Saxo Bank oczekuje, że deficyt na rachunku obrotów bieżących, który obecnie oscyluje wokół 600 mld USD, powiększyć się może na temat 6-10 proc. do 1, 2-1, 8 bln USD.

Gospodarka będzie co prawda rosła, ale razem z nią także inflacja. To zmusi Fed do odwiedzenia szybszych podwyżek stóp procentowych, a kurs dolara osiągnie nowe szczyty. Wywoła to efekt domina na wschodzących rynkach, szczególnie po Chinach, an inwestorzy pod każdą szerokością geograficzną zaczną szukać alternatywnych walut i systemów płatności, które nie są powiązane z dolarem i amerykańską polityką pieniężną. Zwiększy to fama kryptowalut, zwłaszcza Bitcoina.

Jeśli system bankowy oraz takie kraje jak Rosja i Chiny zaakceptują Bitcoina jako częściową alternatywę na rzecz dolara, to kurs tej kryptowaluty może wzrosnąć nawet do 2100 USD. Jest to aczkolwiek prognoza, do której należy podejść z dużą rezerwą.

Tagi: bitcoin kryptowaluta Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie