Inflacja w strefie euro - marzec 2017

Inflacja przy eurostrefie spadła

W czerwcu inflacja w strefie euro spadła do poziomu 1, 5 proc., czyli na temat 0, 5 pkt. proc. w ciągu miesiąca. W całej Unii Europejskiej wzrost cen w marcu sięgnął 1, 6 proc.

Rok temu w marcu 2016 r. inflacja również w strefie euro jak na przykład i w całej UE wynosiła 0 proc. Widmo deflacji, czyli zgubnego dla gospodarki spadku umiarkowanych cen dóbr i propozycji konsumpcyjnych zniknęło dopiero pod koniec ubiegłego roku. Skok cen do 2 procent w lutym mógł wywoływać obawy o zbyt wysoką inflację, ale marcowe wiadomości pokazują, że sytuacja jest stabilna.

W skali całej UE najniższy poziom inflacji w marcu odnotowała Rumunia (0, 4 proc. ), a także Zielona wyspa i Holandia (0, sześć proc). Najwyższe odczyty skoku cen były w państwach bałtyckich: na Łotwie trzy, 3 proc., na Litwie 3, 2 proc., natomiast w Estonii 3 proc.

W porównaniu do lutego w marcu coroczna inflacja spadła w siedemnastu państwach członkowskich, w szczęściu pozostała na niezmienionym szczeblu, a w pięciu wzrosła.

Jak podaje Eurostat największy wpływ na rozwój inflacji miały wyższe koszta paliw (+0, 48 miejsca proc. ), później ogrzewania (0, 11 puntu proc. ) i warzyw (0, 08 punktu proc. ).

Tagi: inflacja euro Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie