Ceny ropy w grudniu 2016 najwyższe od prawie dwóch lat

Ropa wydaje się być najdroższa od półtora roku kalendarzowego i ceny dalej rosną

Ceny ropy w gospodarki w Azji, podobnie jakim sposobem na rynkach globalnych rosły przez miniony tydzień. Wedle amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznych (EIA - Energy Information Administration) mamy do czynienia z "niespodziewanym" wzrostem wartości ropy, co sprawia, hdy surowiec ten kosztuje największa liczba ludzi od niemal dwóch czasów.

I tak, jeden po drugim, amerykańska ropa WTI (West Texas intermediate), uznawana zbyt wyznacznik cen ropy, kosztowała w piątek 53, 95 dol. za baryłkę, rosnąc o 0, 33 proc. Z kolei Brent zatrzymała się na 56, czternaście dol, co powoduje, że jest najwyżej od prawie dwóch lat.

Ceny ropy najwyższe od nieomal 2 lat

W tej momencie, przy cenach powyżej pięćdziesięciu dolarów za baryłkę, zbliżamy się do poziomu wraz z kwietnia 2015 - 57 dol. na ropie Brent. Do najwyższych opłat w ostatnich dwóch czasach jednak nadal sporo brakuje - w maju 2015 roku ropa Brent kosztowała 67 dol. za baryłkę.

Foto: biznes. onet. pl / materiały prasowe Ceny ropy Brent trzydzieści grudnia 2014 - trzydzieści grudnia 2016

Jak przekazuje Reuters za EIA, przy tygodniu do 23 grudnia w zapasach przybyło 614 tys. baryłek ropy, gdy analitycy przewidywali, iż nastąpi spadek ich liczby, jak i również to o 2, 1 mln baryłek.

Według Reutersa ceny ropy urosną do 60 dolarów zbyt baryłkę do końca 2017 roku, głównie dzięki prognozowanej poprawie w amerykańskiej gałęzi ropy i ustaleniom OPEC, który na początku grudnia zgodził się wreszcie obniżyć wydobycie. Była to pierwsza przeprowadzona przez kartel redukcja od 2008 roku. Według ogłoszeniu tej decyzji ropa miała najlepszy tydzień od czasu lutego.

Do owego później producenci ropy spoza OPEC - m. in. Nigeria i Libia - zgodzili się na obcięcie wydobycia.

Gdy 12 grudnia Arabia Saudyjska ogłosiła, iż OPEC dogadał się z krajami spoza OPEC, ceny ropy od razu skoczyły. Według wybranych analityków jednak "czarne złoto" może nie przekroczyć koszty 55 dolarów w 2017 roku, mimo polepszenia sprawy na tym rynku pod koniec 2016.

Tagi: ropa ceny ropy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie