20 mld zł odpłynęło wraz z polskiego rynku obligacji

Minus 20 mld zł w 2 miesiące. Finanse jak woda - wyparowały z rynku obligacji

W styczniu i w lutym 2016 r. z sektorze polskich obligacji skarbowych odpłynęło ponad 20 mld zł. Oprócz zamieszania z obniżeniem ratingu i napiętą przypadkiem globalną, głównym powodem ucieczki kapitału jest spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Sytuacja polityczna w Polsce odgrywa dziś znacznie większą rolę aniżeli jeszcze kilka lat temu. Dlaczego?

Dzisiaj wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans miał pokazać większości sejmowej „żółtą kartkę" i wydać niekorzystne dla Polski oświadczenie o przestrzeganiu prawa. Według PAP może to nastąpić w środę na cotygodniowym posiedzeniu unijnych komisarzy. Kompletne zamieszanie jest pokłosiem trwającego od kilku miesięcy konfliktu konstytucyjnego.

Myślisz, iż to nieistotne? Nic bardziej mylnego. Inwestorzy pod każdą szerokością geograficzną śledzą wydarzenia w Polsce, bo to od nich jest zależne, ile zarobią. Wystarczyło pogrożenie przez Unię paluszkiem, żeby nasze obligacje i złoty od razu zareagowały.

A ten tylko dzisiaj osłabił się wobec euro o ponad 3 grosze, a rentowność naszych 10-letnich papierów dłużnych (rząd będzie musiał wykupić hałasuje za więcej pieniędzy) wzrosła o 1, 8 proc.

Inwestorzy patrzą nam na łapy

Innymi słowy, mogłoby się zdawać, iż to co dzieje się nad Wisłą, szczególnie o ile chodzi o politykę wewnętrzną, zostaje między naszymi barierami. Niestety, globalna wioska komunikuje się szybko i każda zła wiadomość o naszym własnym kraju (obniżka ratingu, szorstka antyunijna wypowiedź, podniesienie kosztów socjalnych bez jasnego wskazania finansowania) odbija się echem w kuluarach w Świeżym Jorku, Tokio czy Paryżu.

Foto: Business Insider Polska / Business Insider Polska

Efekty widać jak dzięki dłoni. - W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku inwestorzy wybrali spośród polskich obligacji ponad 20 mld zł – twierdzi Business Insider Polska dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers.

Ale to nie zaakceptować koniec. Wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy odbiły się również na złotym. Przy ciągu ostatniego roku złoty osłabił się o jedenastu proc. do euro i 6 proc. do dolara. Ostatnie trzy miesiące dawny również niepomyślne dla własnych papierów dłużnych, których rentowność wzrosła o 6 proc.

Amerykanie nie znają sentymentu

Największy odpływ inwestycji zanotowaliśmy z rynku wielkiego. Dlaczego?

– Bowiem tamtejsze fundusze inwestycyjne mają inną strategię portfelową, w dużym stopniu bardziej globalną od pozostałych inwestorów. Oznacza to tyle, że Polska jest gwoli nich jedną z dużej liczby opcji lokowania kapitału. Kiedy u nas sytuacja polityczna jest niepewna, Amerykanie od momentu razu wycofują swoje pieniądze i przenoszą się na rynki azjatyckie czy Ameryki Południowej. Reszta funduszy, np. europejskich, nie ma aż takiej swobody działania – tłumaczy Kwiecień.

Odpływ kapitału oznacza, że polski rząd będzie musiał przeznaczyć więcej pięniędzy na spłatę odsetek od zaciągniętego długu, które mógłby przekazać np. na służbę zdrowia czy program 500 dodatkowo.

Politycy, an odpowiedzialność

Co musi się dziać, żeby odwrócić ten ujemny trend? Prawda jest takowa, że dopóki inwestorzy nie dostaną jasnego sygnału od polityków, że jest rozwój w rozwiązaniu konfliktu konstytucyjnego, polski rząd będzie musiał co rusz gasić świeże pożary. A na horyzoncie są np. kolejne rewizje ratingu (15 lipca wyrządzi to Fitch).

- Fundusze, które inwestują w naszym rynku, stawiają znak równości pomiędzy tym, jak teraz zachowuje się polski rząd, a tym jak będzie działał w przyszłości. Jeśli nie potrafi mężczyzna od kilku miesięcy rozwikłać sporu wokół Trybunału, analitycy są przekonani, że jednakowo nieodpowiedzialnie będzie postępował wraz z sprawami fiskalnymi w przyszłości – wyjaśnia analityk X-Trade Brokers.

Na tę samą zależność zwróciła także uwagę w zeszłym tygodniu agencja Fitch, która obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2016 r. spośród 3, 5 proc do 3, 2 proc. Jako główną przyczynę podała gwarancje polityków dotyczące m. in. zmniejszenia wieku emerytalnego jak i również podniesienia kwoty wolnej od podatku, które mogą powiększyć deficyt finansów publicznych.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące dzięki Facebooku są pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie