GUS: Ocena koniunktury jest gorsza niż przed miesiącem

Do odwilży jeszcze daleko. Ocena koniunktury w Polsce gorsza niż przed miesiącem

Dyrektorzy przedsiębiorstw działających w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach oceniają w grudniu koniunkturę gorzej niż przed miesiącem - wynika z komunikatu GUS.

Firmy reprezentujące przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę niekorzystnie, podobnie jak w grudniu 2014 i 2015 roku. Budowlanka również ocenia koniunkturę bardziej pesymistyczne aniżeli przed miesiącem i trochę gorzej niż przed rokiem. Identycznie sytuację analizują przedsiębiorcy z handlu hurtowego, z tym że ich ocena jest najgorsza od czasu początku 2014 r.

Oceny w handlu detalicznym są gorsze od sygnalizowanych od marca br., ale lepsze niż w grudniu ostatnich ośmiu lat.

Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa od lutego 2015 r. oceniają koniunkturę optymistycznie, w grudniu – podobnie jakim sposobem przed miesiącem i świetnie niż w grudniu minionych ośmiu lat.

GUS wskazuje, że opinie formułowane przez przedsiębiorców działających po branży obejmującej zakwaterowanie jak i również gastronomię są bardziej negatywne niż przed miesiącem i przed rokiem.

Oceny koniunktury dyrektorów jednostek prowadzących działalność w informacji i komunikacji są korzystne, zbliżone do opinii zgłaszanych zanim miesiącem i przed rokiem. Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia; poglądy te są lepsze od formułowanych w tym danym miesiącu ostatnich czterech czasów, ale gorsze od zarejestrowanych w listopadzie br.

"Przedsiębiorcy z większości firm badanych sekcji w minionych miesiącach coraz częściej zgłaszają wzrost znaczenia bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych podwładnych, przy jednoczesnym spadku kłopotów wynikających z niedostatecznego popytu" - wynika z komunikatu GUS.

Tagi: PKB Nasz kraj gospodarka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie