Górnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

27 lipca, 2020
Category: inne

Niedaleko 3 tys. górników z kopalń węgla kamiennego, brunatnego, siarki, soli oraz rud miedzi, cynku i ołowiu przybyło przy niedzielę wraz z 19. ogólnopolską pielgrzymką dzieki Jasną Górę. Modlili się m. in. w intencji ofiar górniczych katastrof, natomiast także o dobrą przyszłość górnictwa.

„Kołacze po nas niepokój o wzory i przyszłość górnictwa, pogłębiony niestety świadomością światowego kryzysu. Dla panstwa nie jest on czysto ekonomicznym abstraktem, w którym rozważa się tylko rentowność i nierentowność kopalń; dla panstwa oznacza on osobiste jak i równiez dramatyczne pytanie: co dalej? ” – mówił po homilii biskup diecezji bielsko-żywieckiej, Tadeusz Rakoczy.

Przypomniał, że w ciągu ostatnich 10 lat w nastepstwie restrukturyzacji górnictwa z mapy gospodarczej zniknęło wiele kopalń, inne są zagrożone. Duzej liczby górników musiało zmienić zawód.

„Ci, którzy pozostali, doświadczają blasków i cieni rozmów między kolejnymi rządami jak i równiez związkami zawodowymi. Również obecnie trzeba upominać się o wasze uprawnienia, o godną pracę, na temat dialog, na temat odpowiedzialne jak i równiez pełne rzeczywistej troski działanie i decyzje” – wskazał biskup.

Ordynariusz bielsko-żywiecki zaapelował do zarządów kopalń jak i równiez górniczych związkowców „o zachowanie dialogu wraz z wzajemnym poszanowaniem i usilowaniami najlepszych rozwiązań dla całej braci górniczej”. Dziękował też górnikom z kolei, że kazdy z nich pielęgnuje tradycyjne ksztalty pobożności, wyniesione z rodzinnych domów.

„Górnictwo to być może ostatni przemysł, dokad na każdym kroku, po święto czy na jak dzień, personel pozdrawiają się słowami: Szczęść Boże. W porównaniu az do innych rodzajów zawodowych nadal jesteście mocno związani wraz z Kościołem” a mianowicie podkreślił bp Rakoczy.

Pielgrzymka górników tradycyjnie przybywa dzieki Jasną Górę w okresie poprzedzającym Barbórkę – przypadające 4 grudnia, przy dniu św. Barbary a mianowicie święto górników. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Do Matki Boskiej Częstochowskiej z prośbą o warte i bezpieczne warunki roboty dla polskiego górnictwa”.

Przed wejściem dzieki Jasną Górę górnicy zebrali się tuz przy częstochowskim Kościele św. Barbary. Potem obok pomniku Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, górnicze delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Kluczowym punktem spotkania była msza pod przewodnictwem bpa Rakoczego. Modlono się m. in. w intencji ofiar wrześniowej katastrofy przy kopalni „Wujek-Śląsk”, gdzie wybuch metanu zabił 20 osób, oraz tragedii w kopalni „Halemba”, dokad niemal dokładnie trzy okres temu zginęło 23 górników. (PAP)

mab/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy