Gowin nie zaakceptowac będzie bronił Tuska przed komisją Amber Gold. „Państwo funkcjonowało źle”

Gowin nie zaakceptowac będzie bronił Tuska przed komisją Amber Gold. „Państwo funkcjonowało źle”
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Nie zaakceptowac będę bronił byłego przedstawienie premierowe Donalda Tuska przed komisją śledczą ds. Amber Gold, bo państwo funkcjonowało źle – powiedział w sobotę minister nauczania i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Nie zaakceptowac mam żadnych sensacyjnych informacji, które by zmieniły społeczny obraz draki – dodał.

Gowin podkreślił w „Gościu Wiadomości” na antenie TVP Info, że „już po pierwszych przesłuchaniach widać, że bardzo dobrze, że ta komitet została powołana”. Według niego „obraz funkcjonowania prokuratury, który się wyłania z glównych przesłuchań jest druzgocący”. – Niestety równie druzgocący wizerunek będzie tegoz, jak funkcjonowały urzędy skarbowe czy organizacje podatkowe – dodał.

Pytany, co powie, kiedy będzie przesłuchiwany przed komisją, odpowiedział: Nie mam żadnych sensacyjnych informacji, które by zmieniły społeczny wizerunek tej afery. – Będę mówił glównie o tym, jak funkcjonowały sądy, nie przy sposobnosci samej draki Amber Gold, ale przy wcześniejszych przestępstwach Marcina P., bo przypomnę, że mezczyzna był wielokrotnie karany, ale za każdym razem to była wyrok więzienia w zawieszeniu, popełniał następne przestępstwa i na przekór przepisom ludzi kar więzienia nie odwieszano – mówił Gowin.

Dopytywanym, czy w charakterze minister sprawiedliwości w rządzie Tuska nie zaakceptowac dochodziły az do niego żadne sygnały ws. Amber Gold, stwierdził: skąd miałem wiedzieć o anonimowym Marcinie P.? – Zresztą wszystkie ów wyroki zapadały w okresie, gdy nie moja osoba byłem ministrem sprawiedliwości. Owe sprawy się ciągnęły przez wiele lat ale żadnego z moich poprzedników z kolei jakby nie winię a mianowicie zaznaczył.

Zapytany, czy będzie bronił zanim komisją Tuska, odpowiedział: Nie, nie będę bronił, bo państwo funkcjonowało źle. a mianowicie To było państwo niestety teoretyczne, o ile państwo funkcjonowało dobrze, prokuratura, urzędy skarbowe nie byłoby tej draki – ocenił Gowin. – Z drugiej strony nie istnieje żadnych dowodów na to – przynajmniej ja nie miałem żadnych dowodów – że Donald Tusk wiedział na temat tej aferze i świadomie nie podejmował działań zaradczych – dodał.

Gowin zapytany o słowa wiceprzewodniczącego komisji Marka Suskiego (PiS), który powiedział, że Tusk „wiedział, a nic nie robił”, ocenił, że „jeżeli członkowie komisji mają taką wiedzę i będą potrafili ją udokumentować, to ja zmienię zdanie”.

a mianowicie Mówię o moim bedzie wiedzy, zarówno takiej bezpośredniej, jako uczestnika wydarzeń, jak i kogoś dla kogo Donald Tusk zlecił z dwoma innymi ministrami wyjaśnienie kulisów naszej afery – podsumował.

Po czwartek na temat byłego premiera Donalda Tuska komisja śledcza ds Amber Gold pytała na przesłuchaniu Andrzeja Seremeta, byłego Prokuratora Generalnego. a mianowicie Premier Donald Tusk był „mocno poirytowany” na zebraniu w 2012 r. w sprawie Amber Gold, krytycznie wyrażał się na temat działalności służb, w tym także prokuratury a mianowicie zeznał Andrzej Seremet przed sejmową komisją śledczą (więcej o tym tutaj).

Oprac. Bartosz Wawryszuk

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy