GPW: KGHM będzie sprzedany

27 lipca, 2020
Category: waluty

Inwestorzy, po obawie zanim zwiększoną podażą papierów spółek przeznaczonych za posrednictwem rząd do sprzedaży, rozpoczęli wyprzedaż.

**Indeksy mocno to odczuły. WIG20 w ciągu kilkunastu minut stracił 50 pkt osuwając się wyraźnie pod kreskę. Chwilę wedlug godz. pietnasty: 00 wskaźnik dużych spółek tracił już 2 proc.

Pogłoski o podjęciu wyborów o pozbyciu się za posrednictwem Skarb Państwa do 10 proc. dzialaniu KGHM wywołały natychmiastową reakcję inwestorów, którzy przystąpili az do wyprzedaży dzialaniu miedziowego olbrzyma. Spółka, która już od momentu rana traciła na wartości jeszcze bardziej pogłębiła spadki. W tym przypadku akcjonariusze obawiają się również strajku generalnego, którego groźba wisi ponad koncernem.

Przecena dotknęła także akcje Lotosu, w którym państwo również zamierza zmniejszyć swoje zaangażowanie pozbywając się części akcji. Spadki nie oszczędziły pozostałych podmiotów będących pod kontrolą kapitału państwowego mimo, że rząd wcale nie zamierza katalogów sprzedawać. Przemowa tu na temat PKO BP, PKN Orlen i PGNiG, których kursy poszły mocno w dół.

SPADEK KURSU KGHM

SPADEK INDEKSU NAJWIĘKSZYCH SPÓŁEK NOTOWANYCH DZIEKI GPW

*Wtorkowe przedpołudnie dzieki giełdzie w Warszawie upłynęło przy umiarkowanie porzadnych nastrojach. WIG20 utrzymuje się praktycznie od momentu samego początku sesji lekko nad kreską. W południe zanotował 0, 5 proc. wzrost. *

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się koncern miedziowy KGHM jak i równiez Telekomunikacja Nasz kraj. Pierwszy, ze względu w strajk części załogi i zamieszanie związane z dokończeniem prywatyzacji spółki, najmocniej tracił dziś dzieki wartości z całego indeksu WIG20. W przeciwnym biegunie, wśród silnie drożejących podmiotów, znalazła się TP SA, której papiery zyskiwały nieopodal 2, 5 proc. tuz przy zwiększonych obrotach. To trzecia z rzędu tak rzetelna. Kurs telekomu koryguje wcześniejsze silne spadki, które miały miejsce po czerwcu jak i równiez lipcu. Silnie drożeją również papiery spółek medialnych. Warsztaty TVN jak i równiez Agory rosły o prawie 5 proc.

Analizując to co się dzieje w szerokim branzy nietrudno zauważyć, że dysponujemy do czynienia z kolejną udaną sesją gwoli posiadaczy akcji podmiotów o mniejszej kapitalizacji. Bardzo dobrze radzą sobie zwłaszcza podmioty średniej wielkości. Zestawienie je grupujący mWIG40 w południe rósł o niemal 2, 5 proc.

Arkadiusz Droździel, dziewiec: 40

Na początku dzisiejszej sesji poza WIG 20 indeksy otworzyły się na plusach. Po paru minutach również i mezczyzna jednak znalazł się powyżej poniedziałkowego zamknięcia.

Najkorzystniej radzą sobie spółki zgrupowane w indeksie mWIG40, który o godz 9: trzydziestu zyskiwał na wartości przeszlo 1, czterech procent.

Postep ten wydaje sie byc głównie wynikiem dobrego otwarcia największych spółek zgrupowanych w zakresie tego indeksu: Banku Handlowego, Millennium Agencji bankowej oraz Rezonans Investment. Kazde te spółki zyskują po ponad trzy procent. Rekordzistą jest jednakze NFI EMF, który już na starcie wzrósł o ponad dziewiec procent.

Przy obrębie indeksu grupującego dwadziescia największych spółek notowanych dzieki GPW najlepiej na początku radzą sobie papiery GTC, Agory, PBG oraz TP SA, które są przynajmniej 3 proc. powyżej poniedziałkowego zamknięcia.

Jedyną spółką sposród WIG 20, która na początku sesji jest wyraźnie poniżej poniedziałkowego zamknięcia jest KGHM. To wynik zawieruchy wokół prywatyzacji miedziowego giganta. Przeciwko planom prywatyzacyjnym rządu dziś od czasu godziny szesc. 00 sluzace do 8. 00 związki przeprowadziły strajk ostrzegawczy.

Arkadiusz Droździel, 6: czternascie

Nowoczesna sesja w GPW nie powinna duzo się różnić od wczorajszej. W związku ze cichym przebiegiem sesji za oceanem oraz deficytem jakichkolwiek danych empirycznych z wlasnej gospodarki nie ma co liczyć na gwałtowne obroty indeksów. Co najwyżej pojedynczych spółek.

Po poniedziałkowej sesji jeszcze raz można odnieść wrażenie, iż inwestorzy w Warszawie nie bardzo wiedzą jak dalej robić. Choć WIG 20 zyskał 0, 12 proc., natomiast WIG przeszlo 1 proc., to mają oni duży dylemat: czy już sprzedawać akcje i skasować profit z krancowej kilkutygodniowej minihossy, czy jednakze trzymać gryzie dalej, licząc na to, że kryzys faktycznie ma się ku końcowi i znowu na rynku zapanuje symbol wzrostów – byk.

Ja wiecej skłaniałbym się do czolowej opcji. W mojej opinii wyprzedaż nastąpiłaby już z piątek, o ile nie bardzo dobre wiadomosci z amerykańskiego rynku pracy. Euforia z nimi związana miała jednak gwałtowny, ale aczkolwiek krótkotrwały charakter co pokazała wczorajsza choć spokojna, to jednak spadkowa sesja za oceanem.

Jeżeli więc w ponizszym tygodniu zapowiadanego ożywienia przy amerykańskiej gospodarce krajowej nie potwierdzą dobre wiadomosci o sprzedaży detalicznej jak i równiez produkcji przemysłowej możemy zakończyć go na minusach.

Nie oznacza to jednak, że dzieki warszawskim parkiecie w tym tygodniu nie będzie można zarobić. Wiele spólek ma opublikować raporty zbytnio drugi kwartał i może się okazać, że niektóre z tych propozycji pozytywnie zaskoczą inwestorów, jakim sposobem np. w sytuacji BZWBK, Pekao czy Pozyczka Banku.

Może do nich należeć także KGHM, który swoimi wynikami się pochwali w piątek, ale już dzisiaj spółka ta posiada duże okazje by nadawać ton wydarzeniom na GPW. Wszystko za sprawą konfliktu pomiędzy związkowcami a rządem odnośnie prywatyzacji spółki.

Ci pierwsi w dzisiaj zapowiadają dwugodzinny strajk ostrzegawczy, jednak jeżeli to nie skłoni rządu modyfikacje planów prywatyzacyjnych wobec spółki już zapowiadana jest o wiele ostrzejsza akcja protestacyjna ze strajkiem generalnym włącznie. Mogłoby to kosztować firmę dwadziescia mln klesk dziennie.

Notowania spółek dzieki GPW

Indeksy giełd na świecie

Notowania GPW wyjawszy opóźnień tylko w serwisie Mystock. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy