Grecja: Parlament za objęciem śledztwem byłego ministra finansów

27 lipca, 2020
Category: rózne

Grecki parlament przegłosował w nocy wraz z czwartku dzieki piątek konkluzja dotyczący objęcia byłego ministra finansów Jeorjosa Papakonstantinu śledztwem w sprawie tak zwanym. afery z „listą Lagarde”, która zawierała nazwiska rzekomych oszustów podatkowych.

Badania unikną z kolei: obecny lider koalicyjnej partii PASOK Ewangelos Wenizelos, były premier technokrata Lukas Papademos oraz były socjalistyczny szef rządu Jeorjos Papandreu.

Cała sprawa ciągnie się już do dawna i odwiedza nazywana aferą z „listą Lagarde”, od momentu nazwiska byłej minister finansów Francji, zas obecnej szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Przekazała ona Atenom listę ponad dwóch tysięcy osób, które „zaparkowały” pieniądze w instytucjach finansowych szwajcarskich, unikając greckich podatków.

Lista trafiła do Aten w 2010 roku, ale władze nie zaakceptowac zrobiły z niej wtedy żadnego użytku. Tygodnik „Hot Doc” opublikował ją po październiku 2012 roku.

Po grudniu 2012 r. prokuratura odkryła, że z listy usunięto nazwiska krewnych Papakonstantinu. Wówczas rząd poparł projekt objęcia śledztwem tego polityka, który ministrem finansów był w latach 2009-2011.

Papakonstantinu – ekonomista, który kształcił się przy Wielkiej Brytanii jak i równiez USA – zaprzecza oskarżeniom, z powodu których został usunięty z PASOK-u. „Jeśli chciałbym sfałszować listę, to lub zrobiłbym to w taki sposób? Czyż nie usunąłbym nie tylko trzech nazwisk naszych krewnych, jednak 10, dwadziescia czy piecdziesiat dodatkowych nazwisk, które rzucałyby cień nie tylko na mi, ale też na innych? ” a mianowicie bronił się.

Mimo to przy głosowaniu podczas 16-godzinnej sesji parlamentu zbytnio objęciem byłego ministra śledztwem opowiedziało się 265 spośród 294 deputowanych.

Parlamentarna komisja śledcza zbierze się po przyszłym tygodniu, a jej prace potrwają co najmniej trzydziestu dni.

Dzięki poparciu rządu Antonisa Samarasa dochodzenia uniknie m. in. Wenizelos. Miał w mieniu listę, gdy zastąpił Papakonstantinu na stanowisku ministra finansów, lecz jej nie ujawnił. Śledztwa domagała się opozycyjna Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA).

Afera z „listą Lagarde” stała się „symbolem oszustw podatkowych”, które na części obwinia się za skalę greckiego kryzysu, jak i opieszałości władz w sprawie wyjaśnienia transferów pieniędzy do Szwajcarii – pisze Reuters.

Unikanie greckich podatków przez zasobne elity i tymczasowe aresztowanie dziennikarza, który ujawnił „listę Lagarde”, Kostasa Waksewanisa sprawiły, że zarówno sama afera, jak i sposób prowadzenia śledztwa stały się gorącym tematem w kraju.

Stając przed sądem, Waksewanis zarzucił greckim władzom ukrywanie prawdy i chronienie „nietykalnych” elit.

Reforma ukladu podatkowego wydaje sie elementem aplikacji naprawczego, który Grecja jest obowiązana realizować w zamian za międzynarodową pomoc gospodarczą, bez której musiałaby ogłosić niewypłacalność.

„Lista Lagarde” obejmuje nazwiska 2059 greckich posiadaczy kont w agencji bankowej HSBC po Szwajcarii. Zgromadzono na nich do 2007 roku około dwóch miliardów euro. Są to jednostki, wobec których podjęto postępowania sprawdzające w związku z podejrzeniem unikania płacenia podatków. Grecka opinia publiczna wydaje sie byc tym bardziej wzburzona tą sprawą, że istnieją podejrzenia, iż właściciele kont doszli do majątku za pomocą nieuczciwych metod. (PAP)

jhp/

13021166 13015334 13021205 arch.