IPN: Dyskusja na temat książce „Czas KOR-u. Jacek Kuroń zas geneza Solidarności”

27 lipca, 2020
Category: rózne

Z udziałem profesorów: Andrzeja Friszkego, Jerzego Eislera, Andrzeja Paczkowskiego i Antoniego Dudka odbyło się po czwartek w Warszawie spotkanie poświęcone książce „Czas KOR-u”. To druga część politycznej biografii Jacka Kuronia – uznali uczestnicy dyskusji.

„Lata 70. XX w. są bez wątpienia najgorzej zbadanym i najsłabiej opisanym okresem PRL” – powiedział prof. Jerzy Eisler rozpoczynając debatę nad książką „Czas KOR-u” autorstwa prof. Andrzeja Friszkego.

Eisler mówił, że nasz kraj nauka historyczna potrzebuje publikacji poświęconych wydarzeniom z ery Gierka, w której narodziła się opozycja demokratyczna w PRL. „W Polsce dyskutuje się najwięcej o książkach złych, na ukazaniu się +historiograficznego lada czego+ obowiązek zamieszczania zestawien mają wszelkie dzienniki” – ocenił.

Partycypanci debaty jednogłośnie uznali, że książkę „Czas KOR-u” należy traktować jak kontynuację poprzedniej publikacji prof. Friszkego „Anatomia buntu”. „To dużo w wyzszym stopniu zobiektywizowana książka, pisana +sine ira et studio+” a mianowicie zaznaczył przy tym Eisler.

Dyskutanci scharakteryzowali książkę pod względem warsztatowym uznając, że – ze względu na wykorzystaną w albumów tematycznych bazę źródłową, m. in. relacje, zapisy z rozmów telefonicznych, treść listów i wywiadów a mianowicie zasługuje pani na szczególną uwagę. „Pod względem warsztatowym można tę książkę polecić niektórym młodym kolegom jako lekturę az do poduszki” a mianowicie zauważył Eisler. Również prof. Andrzej Paczkowski uznał, że „profesor Friszke posiada wyjątkową umiejętność opowiadania dokumentów”.

Wedlug prof. Antoniego Dudka sposród tezami zawartymi w książce można aczkolwiek polemizować. „Mój stosunek az do Jacka Kuronia jest znacznie lepiej krytyczny. Mam wrażenie, że Andrzej Friszke idealizuje swoim postać; po wielu kwestiach stara się go usprawiedliwić i wybronić” – mówił Dudek.

Według niego, Kuroń był cos wiecej niz opozycjonistą, lecz także uczestnikiem rywalizacji politycznej oraz człowiekiem, który walczył o wpływy wewnątrz KOR-u m. in. z Antonim Macierewiczem. „Można powiedzieć, że Kuroń jak mówia niektórzy +uwodził+ osób sposobem zostania, dlatego też nie musiał świadomie budować sobie zaplecza” – odpowiedział autor książki Friszke.

Odnosząc się do uwag dotyczących niedostatku wiadomosci o życiu osobistym Kuronia Friszke tłumaczył: „W tejze kwestii nie mamy, niestety, nadmiaru źródeł. (… ). Zwróciłem uwagę dzieki inne aspekty działalności Kuronia, jego aktywność w wielkiej mierze zajmowały bowiem sprawy publiczne”.

Po książce „Czas KOR-u. Jacek Kuroń natomiast geneza Solidarności” opisane zostały okoliczności powstania KOR-u a takze reperkusje sposród tym związane. Praca wydaje sie oparta w materiałach archiwalnych pochodzących metrów. in. sposród IPN. Publikacja opublikowana została przez wydawnictwo Znak.

Dysputa o książce odbyła się w ramach cyklu „Spotkanie wraz z książką historyczną” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Komitet Obrony Robotników formalnie powstał 23 września 1976 r. W 1977 r. zmienił nazwę na Komitet Samoobrony Społecznej „KOR”, który zakończył swoją działalność w 1981 roku w I Krajowym Zjeździe NSZZ „Solidarność”.

KOR stał się intelektualną jak i równiez organizacyjną podstawą dla glównych za „żelazną kurtyną” wolnych związków profesjonalnych i ruchu solidarnościowego. (PAP)

wmk/ hes/