Jak sprzedać samochód z zastawem

Jak sprzedać samochód z zastawem
16 marca 2021
Category: Konto Bankowe

Porównaj 6 sposobów na sprzedaż, gdy nadal jesteś winien pieniądze za samochód.

Zaktualizowano 29 listopada 2019 r

Dzielić

Jak sprzedać samochód z kredytem

Masz dwie główne opcje, jeśli chodzi o sprzedaż samochodu z pożyczką:

 • Sprzedawanie go osobie prywatnej
 • Wymieniając go w salonie

W przypadku obu opcji nadal odpowiadasz za spłatę pożyczki. W przypadku podmiotu prywatnego możesz najpierw spłacić pożyczkę lub wykorzystać zyski na spłatę pożyczkodawcy. W salonie możesz zamienić swój samochód na pojazd o podobnej wartości i zamienić stary kredyt na nową umowę.

3 sposoby na spłatę kredytu samochodowego przed jego prywatną sprzedażą

Myślisz o sprzedaży samochodu prywatnej imprezie? Oto trzy opcje spłaty aktualnej pożyczki:

1. Sprzedaj samochód i wykorzystaj pieniądze na spłatę pożyczki

To najłatwiejsza opcja, gdy brakuje pieniędzy, ale musisz zdobyć zaufanie kupującego. Postępuj zgodnie z tymi dwoma wskazówkami:

 • Bądź bezpośredni i szczery. Poinformuj kupującego, że jesteś winien pieniądze za samochód i że spłacisz pożyczkę w całości natychmiast po transakcji.
 • Dowiedz się, czy osiągniesz zysk, czy nie. Dowiedz się, za ile możesz sprzedać samochód i ile będzie kosztować pełna spłata pożyczki – w tym wszelkie opłaty za wcześniejszą spłatę i inne koszty. To da ci wyobrażenie, czy zarobisz lub stracisz pieniądze na sprzedaży.

Ta opcja może nie być najlepszym wyborem, jeśli kredyt samochodowy jest odwrócony lub gdy wartość twojego samochodu jest warta więcej niż jego wartość odsprzedaży.

2. Najpierw refinansuj kredyt samochodowy

Możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, przechodząc do pożyczkodawcy oferującego bardziej konkurencyjne stawki i spłacając kredyt samochodowy. Wtedy możesz sprzedać swój samochód komuś innemu.

Zadaj sobie te dwa pytania, decydując, czy refinansowanie jest dla Ciebie odpowiednie:

 • Czy mogę znaleźć lepsze warunki pożyczki? Oblicz swoje oszczędności, porównując opłaty i stopy procentowe nowej pożyczki z dodatkowymi opłatami wynikającymi z zamknięcia starej pożyczki.
 • Czy zaoszczędzę pieniądze? Określ dokładnie, ile zaoszczędzisz, refinansując kredyt samochodowy. Sprawdź i sprawdź jeszcze raz przed zmianą pożyczki.
Porównaj oferty automatycznego refinansowania

Regularnie aktualizujemy nasze dane, ale informacje mogą się zmieniać między aktualizacjami. Przed podjęciem decyzji potwierdź szczegóły u dostawcy, który Cię interesuje.

3. Użyj oszczędności, kolejnej pożyczki lub karty kredytowej, aby spłacić ją w pierwszej kolejności

Kiedy wszystko inne zawiedzie, masz kilka innych możliwości spłaty kredytu samochodowego przed sprzedażą pojazdu:

 • Oszczędności. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, spłata kredytu samochodowego z własnych oszczędności całkowicie eliminuje zadłużenie
 • Karta kredytowa o niskim oprocentowaniu. Dobre planowanie może pomóc obniżyć koszty, jeśli wybierzesz kartę kredytową z okresem promocyjnym finanso o niskim lub zerowym oprocentowaniu. Jeśli jednak nie możesz spełnić minimalnych spłat, może to Cię kosztować więcej.
 • Mała pożyczka. Jeśli planujesz sprzedać samochód, gdy tylko skończą się finanse lub masz tylko niewielką kwotę do spłacenia, to raczej mała pożyczka osobista może być odpowiednia niż pożyczka na refinansowanie.
 • Kredyt konsolidacyjny zadłużenia. Jeśli oprócz kredytu samochodowego masz wiele pożyczek o wysokim oprocentowaniu i kart kredytowych, możesz skonsolidować cały swój dług, aby pozbyć się kredytu samochodowego i sprzedać samochód.

3 sposoby sprzedaży samochodu z zastawem dealerowi

Wolisz współpracować z dealerem zamiast z prywatnym sprzedawcą? Wiele osób z przyjemnością współpracuje z kupującymi, którzy nadal mają zastaw na swoim samochodzie – a możesz nawet uzyskać bardziej rozsądne stawki.

1. Przejdź na nowy samochód

Jeśli chcesz ulepszyć swój samochód, wiele dealerów włączy warunki pożyczki do umowy w zamian – zwłaszcza jeśli jest to ten sam salon, z którego korzystałeś przy zakupie pierwszego samochodu. Możesz jednak otrzymać większy kredyt samochodowy.

2. Wymień swój samochód na gotówkę

Jeśli Twój samochód ma mniej niż pięć lat i jest w dobrym stanie, możesz otrzymać rozsądną ofertę wymiany u dealera. Możesz użyć tej gotówki, aby kupić nowy samochód w innym miejscu lub wydać go, jak chcesz.

3. Przejdź na tańszy samochód

Możesz także obniżyć wersję swojego samochodu, jeśli szukasz czegoś bardziej opłacalnego i chcesz mieć więcej pieniędzy w kieszeni po transakcji. Może to być lepsza opcja, jeśli jesteś winien więcej niż wart jest Twój samochód.

Nie wiesz, co zrobić? Zapytaj pożyczkodawcę

Twój pożyczkodawca prawdopodobnie zorientuje się, co musisz zrobić, aby spłacić pożyczkę, jeśli nie masz pewności, którą wybrać. Większość z nich pracowała już wcześniej z pożyczkobiorcami w tej sytuacji i ma pojęcie, jakie są Twoje najlepsze opcje.

Jakie informacje są potrzebne do sprzedaży mojego samochodu?

Najpierw zebranie tych informacji, aby usprawnić proces sprzedaży.

 • Kwota wypłaty. Jest to kwota, którą musisz zapłacić, aby całkowicie spłacić swoją pożyczkę. Różni się od salda pożyczki, ponieważ obejmuje przyszłe odsetki, które się sumują.
 • Proces przenoszenia tytułu dla Twojego pożyczkodawcy. Każdy pożyczkodawca może mieć inny proces przenoszenia tytułu własności na nowego kupującego, jeśli sprzedajesz prywatnie. W celu przekazania pożyczki może być konieczne skoordynowanie działań z pożyczkodawcą nowego kupującego.
 • Aktualna wartość Twojego samochodu. Uzyskaj oszacowanie aktualnej wartości swojego samochodu, używając narzędzi takich jak Kelley Blue Book lub Edmunds, aby przygotować się do negocjacji. Lub poproś o ocenę eksperta.
 • Wartość twojego samochodu. Możesz to obliczyć, odejmując kwotę wypłaty od bieżącej wartości samochodu. Twój samochód jest wart mniej niż kwota spłaty, masz ujemny kapitał własny, co może utrudniać sprzedaż pożyczki.

Wykonaj te czynności przed sprzedażą samochodu z zastawem

Wykonaj następujące kroki przed sprzedażą samochodu, za który nadal jesteś winien pieniądze:

 1. Zważ swoje opcje sprzedaży. Zdecyduj, czy chcesz sprzedawać dealerowi czy osobie prywatnej.
 2. Zdecyduj, w jaki sposób zamierzasz spłacić pożyczkę. Czy wykorzystasz pieniądze ze sprzedaży samochodu, czy masz pieniądze, aby spłacić je przed sprzedażą? Będziesz musiał również uwzględnić wszelkie opłaty za wcześniejszą spłatę lub inne koszty związane z pożyczkodawcą.
 3. Zdobądź zaufanie prywatnego kupującego. Niektórzy ludzie mogą wahać się przed zakupem samochodu, który nie jest w pełni opłacony. Wyjaśnij, że zamierzasz spłacić samochód po dokonaniu sprzedaży. Dla spokoju zaproponuj sprowadzenie kupującego do banku lub pożyczkodawcy i spłatę zadłużenia przed nim.

Rozważ te czynniki, zanim zdecydujesz się na sprzedaż

Oto trzy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed sprzedażą samochodu z zastawem:

 • Deprecjacja. Wartość twojego samochodu może znacznie spaść w ciągu kilku krótkich lat, więc zastanów się nad amortyzacją i ilością pieniędzy, których możesz rozsądnie oczekiwać za swój samochód.
 • Zaufanie. Większość ludzi obawia się kupowania samochodu za należne mu pieniądze.
 • Ryzyko zanurzenia się. Jeśli współpracujesz z dealerem i chcesz mieć samochód wart więcej niż wartość Twojego obecnego pojazdu, możesz zamienić stare saldo na nową pożyczkę. Może to ułatwić odwrócenie kredytu samochodowego.

Sprzedaż samochodu z dodatnim i ujemnym kapitałem własnym

Sprzedaż samochodu, który jest wart więcej niż saldo kredytu, jest na ogół łatwiejsza niż sprzedaż samochodu o wartości niższej niż saldo.

W przypadku podwodnej pożyczki samochodowej nadal będziesz odpowiedzialny za pokrycie różnicy między saldem pożyczki a wartością samochodu, gdy sprzedasz go stronie prywatnej lub dealerowi. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją sprzedaż, rozważ zainwestowanie w pewne ulepszenia – lub przynajmniej upewnij się, że jest nieskazitelna.

Konkluzja

Rozmowa z pożyczkodawcą przed sprzedażą samochodu może pomóc w zrozumieniu warunków pożyczki i dostępnych opcji. Mogą nawet chcieć zmienić warunki Twojej obecnej pożyczki, aby pomóc Ci szybciej ją spłacić.

Możesz dowiedzieć się, jak działa finansowanie samochodu, czytając nasz przewodnik po pożyczkach samochodowych.

Często Zadawane Pytania

Jestem winien pieniądze za mój samochód. Czy lepiej sprzedać go prywatnie, czy w salonie?

To zależy. Możesz uzyskać lepszą cenę sprzedając go prywatnemu sprzedawcy. Jednak zastaw jest bardziej prawdopodobny i powoduje ból głowy i zniechęca prywatnych nabywców niż odsprzedaż go u dealera.

Wsparcie! Nikt nie chce kupić mojego samochodu. Co mogę zrobić?

Jeśli nie jesteś z góry, że samochód ma zadłużenie podczas umieszczania reklamy, może to wyglądać podejrzanie, gdy ujawnisz to później. Musisz z góry wyjaśnić, że masz plan spłaty pożyczki.

Czy kupujący mogą stwierdzić, czy samochód ma zastaw?

Tak, podczas sprzedaży zawsze najlepiej jest być uczciwym. Ale kupujący mogą przeglądać raport historii pojazdu, aby sprawdzić, czy jest on niedofinansowany, czy nie.

Matt Corke

Matt Corke jest szefem wydawnictw Findera dla reszty świata i Nowej Zelandii. Wcześniej pracował jako wydawca przy kartach kredytowych, pożyczkach mieszkaniowych, pożyczkach osobistych i ocenach kredytowych. Matt zbudował swoją pierwszą stronę internetową w 1999 roku i buduje komputery od kiedy był nastolatkiem. W tym czasie przetrwał awarię dot-comów i niezliczone aktualizacje algorytmu Google.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy