Jaki jest najważniejszy czynnik wpływający na Twoją zdolność kredytową?

17 lutego 2021

Dążymy do pełnej przejrzystości w naszej misji, aby uczynić świat mądrzejszym, szczęśliwszym i bogatszym. Oferty na The Ascent mogą pochodzić od naszych partnerów – to sposób, w jaki zarabiamy – i nie sprawdziliśmy wszystkich dostępnych produktów i ofert. Ta przejrzystość dla Ciebie jest podstawą naszej rzetelności redakcyjnej, na którą nie ma wpływu wynagrodzenie.

Podziel się tą stroną:

Wskazówka: jest to coś, co możesz kontrolować.

Im wyższa ocena kredytowa, tym łatwiej jest uzyskać zgodę na przyznanie karty kredytowej, kredytu hipotecznego, kredytu samochodowego lub innego rodzaju finansowania, którego potrzebujesz. Ale twoja zdolność kredytowa to nie tylko przypadkowa liczba; raczej opiera się na twoich zachowaniach finansowych na przestrzeni lat. I chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na ustalenie tego wyniku, tym, który ma największe znaczenie, jest historia płatności.

Źródło obrazu: Getty Images

Jak obliczane są oceny kredytowe

Na potrzeby tej dyskusji, gdy mówimy o punktacji kredytowej, mamy na myśli wyniki oparte na modelu punktacji FICO. Istnieją trzy oddzielne biura kredytowe, które używają tego modelu do określania wyniku: Equifax, Experian i TransUnion. Ponieważ informacje zebrane przez każde biuro mogą nieznacznie różnić się od tego, co inne biuro ma w aktach, możliwe jest (i faktycznie powszechne) posiadanie trzech różnych ocen kredytowych, chociaż zwykle nie będą się one znacznie różnić.

Wyniki FICO® mogą wahać się od najniższego poziomu 300 do wysokiego 850. Wynik 300 jest wręcz okropny, podczas gdy 850 jest uważane za doskonałe (i szczerze mówiąc, nieco trudne do uzyskania).

Na ocenę zdolności kredytowej składa się pięć kluczowych elementów, z których każdy ma inną wagę:

  1. Historia płatności(35%): Jest to miara tego, jak terminowo opłacasz swoje rachunki.
  2. Wskaźnik wykorzystania kredytu(30%): jest to procent dostępnego kredytu, z którego korzystasz od razu, i powinien wynosić 30% lub mniej.Długość historii kredytowej(15%): to ilość czasu, przez jaki trzymałeś swoje konta kredytowe.Nowe konta kredytowe(10%): odnosi się do liczby kont otwieranych jednocześnie; otwieranie zbyt wielu wskazuje, że możesz być lekkomyślny finansowo lub zbytnio polegać na pożyczaniu.Miks kredytów(10%): reprezentuje różnorodność otwartych kont.
Jak widać, Twoja historia płatności ma większe znaczenie niż jakikolwiek inny indywidualny element Twojej oceny kredytowej. Płacenie rachunków na czas pomoże w tym aspekcie wyniku, a opóźnione płatności mogą obniżyć wynik. W rzeczywistości pojedyncza płatność spóźniona o 30 dni może spowodować spadek zdolności kredytowej o 90 do 110 punktów, nawet jeśli nigdy wcześniej się to nie zdarzyło.

Rozwiązanie? Nie spóźnij się z płaceniem rachunków. Możesz uniknąć spóźnienia, konfigurując płatności automatyczne lub ustawiając przypomnienia w kalendarzu, które informują Cię o wymagalności różnych rachunków. Pamiętaj, że jeśli masz saldo na karcie kredytowej, której nie możesz spłacić w całości, możesz podać minimalną należną kwotę i nadal być rozpatrywana na czas przy płatności.

Jeślipóźno dokonywania płatności z powodu zaniedbania (w przeciwieństwie do braku funduszy), skontaktować się z wierzycielem w pytaniu i prosić o wyrozumiałość. Zaproponuj natychmiastową płatność, a jeśli to zrobisz, wystawca może nie zgłosić spóźnienia do biur informacji kredytowej. Ponadto zazwyczaj musisz spóźnić się o pełne 30 dni, aby płatność została zgłoszona jako zaległa, więc jeśli spóźnisz się tylko o dwa tygodnie z rachunkiem i poprawisz ten błąd od razu, Twoja ocena kredytowa nie powinna zostać trafiona.

Wreszcie, upewnij się, że rachunki są na rozsądnym poziomie. Nie ponawiaj powtarzających się wydatków, których nie możesz zmienić finansowo, i staraj się nie obciążać karty kredytowej kwotą wyższą, niż możesz spłacić przed terminem płatności rachunku. Jeśli jesteś zmuszony użyć karty kredytowej w nagłych wypadkach lub innych większych wydatkach, upewnij się, że masz wystarczającą ilość gotówki, aby dokonać minimalnej płatności i uniknąć spóźnienia.

Nie pozwól, aby Twoja zdolność kredytowa ucierpiała

Spóźnienie się nawet raz na opłacenie rachunku może znacznie obniżyć zdolność kredytową, a konsekwentne spóźnianie się może wciągnąć go na naprawdę niekorzystne terytorium. Jeśli chcesz mieć możliwość niedrogiego pożyczania pieniędzy, nie pozwól, aby tak się stało. Zamiast tego podejmij kroki, aby upewnić się, że zawsze jesteś w stanie zapłacić rachunki na czas.

Nasz ekspert od kart kredytowych korzysta z tej karty i może zarobić 1148 USD (poważnie)

Tak długo, jak spłacasz je co miesiąc, karty kredytowe są nie do pomyślenia dla doświadczonych Amerykanów. Chronią przed oszustwami znacznie lepiej niż karty debetowe, pomagają podnieść Twoją zdolność kredytową i mogą każdego roku odkładać setki (lub tysiące!) Dolarów z powrotem do kieszeni.

Ale przy tak wielu dostępnych kartach musisz mądrze wybierać. Ta najwyżej oceniana karta oferuje możliwość płacenia 0% odsetek od zakupów do końca 2021 r., Oferuje jedne z najbardziej hojnych nagród cashback, jakie kiedykolwiek widzieliśmy (do 5%!), I nadal ma roczną opłatę w wysokości 0 USD.

Dlatego nasz ekspert – który przejrzał setki kart – zapisał się na tę kartę osobiście. Kliknij tutaj, aby uzyskać bezpłatny dostęp do najlepszego wyboru naszych ekspertów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy