Kaczyński: Polska chce mecenatu państwa w kulturze

27 lipca, 2020
Category: rózne

Aspirant PiS w prezydenta Jarosław Kaczyński powiedział w czwartek podczas dyskusji na temat kultury, że w naszym kraju w tej sferze konieczny jest mecenat państwowy. Opowiedział się też za ustawowym zapisaniem określonego poziomu finansowania kultury i nauki.

„Jestem zdecydowanym zwolennikiem podejścia, które traktuje kulturę w charakterze element spajający wspólnotę jak i równiez w związku z tym także jako przedmiot aktywności państwa” – oświadczył kandydat PiS na prezydenta, który uczestniczył w debacie przy Centrum Informacyjnym jego sztabu wyborczego w Hotelu Europejskim. Była to kolejna wraz z debat organizowanych w ramach rywalizacji Kaczyńskiego.

Dodał, że aktywność państwa wiąże się także w kosztami. „Te naklady, które przy jakiejś mierze zawsze są wydatkami wszelkich, bo wszelcy płacą przyczynki, są też elementem owej spójności, wyrażają dążenie az do niej” – powiedział. Podkreślił, że to pogląd wyrażany przez jego środowisko polityczne od początku lat 90-tych.

Zdaniem Kaczyńskiego w sferze kultury „potrzebny jest bezwzględnie mecenat państwowy czy samorządowy”. „Co po ostateczny rachunku przy wlasnym sposobie oplacania samorządów właściwie sprowadza się do tego samego” – dodał. Jak zaznaczył, kwestią sluzace do rozstrzygnięcia jest rozmiar tego mecenatu.

„Postulaty, które są stawiane, są tak naprawdę niesłychanie roztropne. Bo 1-wsza proc. budżetu państwa (na kulturę) to jest naprawdę niewiele. Są państwa, które na plany kulturalne wydają dużo więcej. 1, 5 proc. a mianowicie w tym wypadku PKB, a nie budżetu państwa – dzieki badania naukowe to naprawdę też wydaje sie byc niewiele” a mianowicie uważa Jarosław Kaczyński.

Ocenił, że nazwane postulaty są do zrealizowania przez uzywane przez nas państwo w okresie kryzysu gospodarczego. „To jest kwestia woli rządzących, jakiegos rodzaju determinacji” – zaznaczył.

Jak powiedział, jego oraz PiS-u postulatem jest ustawowe zagwarantowanie takowego właśnie sposobu finansowania kultury, a także nauki. „Nasz postulat to jest wpisanie do ustawy tych procentów, tak jak wpisano swego czasu % PKB, który musi być wydawany dzieki zbrojenia” a mianowicie powiedział.

Kaczyński ocenił, że obecny rząd „ma bardzo mocne nastawienie”, sprowadzające się do stwierdzenia, że „kultura jest materialem i przy związku sposród tym reguły rynkowe maja obowiazek regulować także obieg wartości kultury”. Zaznaczył, że przy tej kwestii między przedtem a biezacym rządem „może być wyrazisty spór”.

Jak zaznaczył, „problem nie polega na tym, żeby udawać, że takiego sporu nie ma”. „Problem polega na tym, żeby go przedstawiać w cywilizowanym języku” – zaznaczył.

Zdaniem kandydata PiS miejscem, gdzie środowiska twórców mogą odgrywać bardzo dużą rolę, jeżeli chodzi o promowanie zwiazanych z kultura, są srodowiska publiczne, natomiast w szczególności telewizja.

„Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem potężnej tele-wizji publicznej. Potężnej także po sensie finansowym, tzn. zdolnej do brania na siebie znacznej części zadań związanych z finansowaniem kultury” – powiedział Jarosław Kaczyński.

W jego opinii „odpowiednio skonstruowana” telewizja publiczna mogłaby taką rolę pełnić. „Pod okreslonym warunkiem, że decydenci – ci na poziomie politycznym – nie byliby zainteresowani, tym wszystkim, co wiąże się z odpowiednim prosperowaniem przez telewizje prywatne. Bo jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, to sposród natury rzeczy nie będzie dążył do potężnej telewizji publicznej” – dodał Kaczyński. (PAP)

mzk/ par/ gma/