Katowice: Koparki przy pokrowcach z włóczki stanęły przed Spodkiem

Katowice: Koparki przy pokrowcach z włóczki stanęły przed Spodkiem
27 lipca, 2020
Category: inne

Dwie koparki w pokrowcach wykonanych wraz z kolorowej włóczki stanęły poprzednio halą widowiskową Spodek w Katowicach. Autorką projektu wydaje sie Agata Oleksiak o pseudonimie artystycznym Olek. W tworzeniu wdzianek gwoli koparek pomogło jej ok. 70 wolontariuszek.

Okryte szczelnie włóczką akrylową koparki powstały w ramach rozpoczynającej się w piątek imprezy Katowice Street Art Festival. Po jej drugiej edycji udział weźmie wielu utytułowanych streetartowców z kraju i zagranicy.

Dwa „wdzianka” lub „ubranka” – jak mówi o swoim pomyśle autorka a mianowicie są glównym projektem, który pojawił się w srodek Katowic w zakresie festiwalu. Olek zapewniała po czwartek PAP, że całość została stworzona szydełkiem a pokrowce składają się z wielu elementów, które były zszywane poprzednio Spodkiem.

Agata Oleksiak na temat pseudonimie artystycznym Olek wydaje sie byc przedstawicielką stylu knit graffiti, czyli włóczkowego street artu. Pochodzi z Rudy Śląskiej, ukończyła Uniwersytet im. Mickiewicza w Poznaniu oraz La Guardia Community College w Nowym Jorku. Jest laureatką wielu nagród, jej operacje były wystawiane w prestiżowych galeriach dzieki całym świecie. Kolejne swoje dzieła wraz z włóczki, m. in. wnętrze mieszkania zaprezentuje w lipcu w Waszyngtownie w Smithsonian American Art Museum.

Olek nie ukrywała, że jej dzieła są pracochłonne. Okrycia dla dwóch katowickich koparek powstawały od momentu lutego. Artystkę wspomagało w porzadku. 70 wolontariuszek, w tym – jak powiedziała – również więźniarki sposród Katowic. „Kobiety bardzo dzielnie walczyły sposród tym zadaniem. Nie wiem ile zużyłyśmy tej włóczki, poniewaz nigdy tego nie liczę, ale wraz z USA nadałam dziewięć duzych paczek sposród włóczką” – powiedziała PAP artystka.

W trakcie zorganizowanej przy czwartek rady prasowej w Katowicach Olek powiedziała, że od dawna chciała ubrać koparkę w ubranko sposród włóczki, ponieważ wychowała się na Śląsku, z którego wyjechała w 2000 roku kalendarzowego, a pracujące przy rozbudowie Katowic koparki są a mianowicie jej wedlug – znakiem zmian przy regionie. „W centrum miasta pracuje ok. dwadziescia koparek i 30 żurawi, w całym mieście będzie ich wiecej niz setka” – podsumował prezydent Katowic Piotr Uszok.

Katowice Street Art Festival potrwa od piątku do 29 kwietnia. Podczas imprezy na ścianach katowickich kamienic pojawi się także siedem wielkoformatowych murali, których autorami będą m. in. Roa sposród Belgii, Escif z Portugalii, Hyuro wraz z Argentyny, Moneyless z Włoch oraz 1 z w najwiekszym stopniu znanych polskich autorów murali – M-City.

Z Berlina przyjedzie az do Katowic również grupa Mentalgassi, która przerobi jeden wraz z autobusów w wielki magnetofon, tzw. ghettoblaster. W programie znalazły się także przegląd filmowy, koncerty hip hopu, oraz warsztaty artystyczne dla mieszkańców miasta.

Organizatorami Street Art Festival są miasteczko Katowice a takze Instytucja Zwiazanych z kultura Katowice-Miasto Ogrodów. Impreza odbywa się w zakresie programu ubiegania się przez miasto o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2015. Dzialanie Katowice rozpoczęły w marcu pod hasłem „Miasto Marzeń”. (PAP)

ktp/ mlu/ mow/