Kluczowe wiadomosci i posiedzenia banków centralnych

27 lipca, 2020
Category: waluty

W początku minionego tygodnia można było liczyć na większą korektę wzrostową w notowaniach EURUSD i dalsze wzrosty cen akcji. Ten scenariusz został jednak przekreślony przez serię słabszych publikacji informacji z USA. Dane, które poznamy w tym tygodniu mogą ten obraz odmienić i pogłębić, zas wszystko rozstrzygnie się pewnie dopiero po piątek.

Przypomnijmy, iż fatalna partia rozpoczęła się od publikacji indeksu Conference Board, przedstawiającego nastroje gospodarstw domowych, który to znalazł się na poziomie najniższym od kwietnia minionego roku kalendarzowego. Nastroje uważane są zbytnio jeden z predykatorów popytu prywatnego. Póki co slad w sprzedaży detalicznej lub zamówieniach nie zaakceptowac rozczarowało, ale nagłe pogorszenie nastrojów może ten obraz zmienić, jak z kolei mogłoby prowadzić do zmniejszenia aktywności (i zatrudnienia) przez przedsiebiorstwa. Z kolei nastroje są uzależnione przede wszystkim od momentu sytuacji w dziedzinie pracy – i w tym miejscu pojawia się błędne koło, gdyż minione dane sugerują, iż jakkolwiek firmy zaprzestały większych zwolnień, nie spieszą się sposród zatrudnianiem.

Alarmująca jest szczególnie tendencja przy tygodniowych informacji o nowych bezrobotnych. Rozwój liczby pierwszych zarejestrowań (to dane wraz z czwartku) do 496 tys. oznacza powrót do poziomów z pierwszej połowy listopada. Alarmująco słabe są również dane o sprzedaży domów – zarówno nowych, jak i równiez używanych. Dane pokazują, iż po wyczerpaniu pierwszych efektów ulg podatkowych nie ma mowy o trendzie wzrostowym po tej kategorii. Tym samym figury te przyćmiły wystąpienia Bena Bernanke poprzednio Kongresem, który zasadniczo nie powiedział guzik nowego, natomiast w świetle ostatnich danych wszelkie potencjalne próby sygnalizowania zacieśnienia monetarnego zostaną odłożone w czasie. Uwaga rynku wycelowana jest w tej chwili przede wszystkim na szanse utrzymania ożywienia gospodarczego, zwłaszcza po wycofaniu się sektora rządowego.

Miesięczny meldunek o zatrudnieniu jest najważniejszą publikacją z rynku pracy jak i równiez to właśnie te wiadomosci zadecydują na temat oczekiwaniach odnosnie do siły ożywienia gospodarczego. Wlasciwy odczyt, natomiast byłby zanim każdy wzrost zatrudnienia (lub nawet symboliczny spadek, np. -5 tys. ) znacząco zmniejszyłby trwogi wywołane danymi tygodniowymi. Swoja droga duży zmniejszenie zatrudnienia (powyżej 100 tys. ) może oznaczać lekką panikę w dziedzinie i być może kolejną falę spadkową na rynkach akcji, EURUSD i USDJPY. Te informacje poznamy jednakze dopiero przy piątek, choć wcześniej (środa) czeka nas raport ADP (zmiana zatrudnienia w galezi prywatnym, doswiadczenie przeprowadzane za posrednictwem prywatną instytucję) oraz tygodniowe dane na temat nowych bezrobotnych. Należy pamiętać, iż miesięczny raport rządowy sporządzany jest na podstawie próby statystycznej pobieranej w pierwszej połowie miesiąca, także ani ten oraz poprzedni raport tygodniowy nie powinny kształtować tu oczekiwań (liczyć się będą w kolejnym miesiącu). Mogą oddziaływać co najwyżej psychologicznie.

Nieco mniej istotne będą dla rynku dane o aktywności, w tym meldunek ISM gwoli przemysłu, który poznamy dzisiaj (o godz 16. 00). Te wiadomosci miały nadrzedne znaczenie przez większość ostatniego roku gdy pokazywały, iż gospodarka odpowiada na ekspansywną politykę gospodarczą. Teraz aczkolwiek bez trwałego ożywienia po popycie osobistym aktywność firm znów może się zmniejszać. Po imponującym wzroście przy styczniu, sektor oczekuje, iż ISM zbytnio luty pokaże minimalne cofnięcie (z 58, 4 sluzace do 57, siedmiu pkt. ), choć publikowany w piątek Chicago PMI pokazał kolejny nieoczekiwany postep (z 61, 5 az do 62, szesc pkt. ). Warto zwrócić uwagę dzieki komponent zatrudnienia, gdyż ów w przypadku danych z stref Chicago obniżył się. Przy środę ISM dla sektora usług. Na starym kontynencie poznamy nastepnie indeksy PMI.

Tydzień rozpoczynamy od wzrostów indeksów akcyjnych oraz nieznacznego umocnienia dolara wobec ó i jena. Spore wzrosty notują chińskie indeksy dzialaniu pomimo spadku wskaźnika PMI dla Chin z 55, 8 do 52 pkt. Notowania kontraktów na China Enterprises Index wzrosły sluzace do poziomu 11890 pkt., najwyżej od trzy lutego i jednocześnie pulapu oporu. Gdyby udało się go pokonać, sytuacja kupujących uległaby pokaznej poprawie, co najmniej od strony www technicznej.

Dzieki parach EURUSD i USDJPY w minionym tygodniu obronione zostały wsparcia – odpowiednio 1, 3440 i 89, 50. Większe znaczenie gwoli dalszego progresu sytuacji może mieć obrona na EURUSD. Dzięki pani a oraz niezahamowanym wzrostom na koniec tygodnia udało się wyrysować na interwale tygodniowym kolejną już (trzecią z rzędu) szpulkę, obrazującą wyhamowanie sklonnosci spadkowej dzieki parze. Sukces kupujących byłby większy, jesliby w piątek udało się pokonać tygodniowe maksimum wraz z wtorku (sprzed publikacji Ifo), jednak to się nie zaakceptowac udało. Skutkiem tego najbliższym zadaniem dla strony www kupującej zostaje poziom jednej, 3690, a w dalekiej kolejności 1-wsza, 3850. Wsparciem jest (wzmocnione ostatnią obroną 1, 3440).

Być może ciekawe rozdanie będziemy dysponowali na dość egzotycznej parze AUDNZD. Dolar australijski po kilku tygodniach słabości niedawno znów wraca do łask inwestorów, natomiast z Oryginalnej Zelandii nie płyną wiadomosci, które mogłyby sugerować podwyżki stóp procentowych. Tak się składa, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni dysponujemy posiedzenia banków centralnych przy Australii i Nowej Zelandii. To przy Australii wydaje sie byc już jutro (4. 30), podobnie jak informacje o sprzedaży detalicznej (1. 30). Jeśli dane będą dobre a Bank Australii podniesie stopy nie wykluczone, iż zbyt jeszcze raz przetestuje poziom 1, 2930, którego nie udało się pokonać ani po zeszłym tygodniu, ani pare razy wcześniej.

To nie zaakceptowac jedyne zaplanowane posiedzenie agencji bankowej centralnego dzieki ten tydzień. Takowe odbędzie się jeszcze w Kanadzie (wtorek), Uk i zonie euro (czwartek). W tym przypadku modyfikacje stóp lub innych parametrów polityki pieniężnej nie są jednak oczekiwane.

Notowania spółek na GPW

Indeksy GPW w

Indeksy giełd na świecie

Notowania surowców na świecie

Forex: sprawdź kursy walut online

Notowania GPW bez opóźnień wylacznie w serwisie Mystock. pl