Komorowski o kryzysie w Krymie: Zachód musi reagować

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że rolą Polski jest konsekwentne wskazywanie na złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję i tego typu działanie, zeby Zachód reagował jak najmocniej wobec narastającego kryzysu rosyjsko-ukraińskiego na Krymie. Jednocześnie uznał, że Nasz kraj jest krajem bezpiecznym.

_ Dałem termin temu, że rolą Naszego kraju jest konsekwentne wskazywanie na złamanie mnóstwo norm uprawnienia międzynarodowego jak i równiez zobowiązań międzynarodowych przez Rosję, jeśli idzie o Krym _ – mówił Komorowski po poniedziałkowym posiedzeniu Wskazówki Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie kwestii na Ukrainie. Prezydent uważa, że to był wspólny pogląd kazdego uczestniczących w posiedzeniu RBN.

Jak mówił, zadaniem Lokalny jest też _ działanie takie, zeby świat zachodni, którego jesteśmy cząstką, po sposób jakim sposobem najmocniejszy reagował i zapowiadał własne reakcje na zdarzenie dalszej eskalacji tego rodzaju działań na rejonie Ukrainy _.

Komorowski ocenił, że _ pełzające przejęcie przez Rosję kontroli nad Krymie _ dokonuje się głównie poprzez demonstrację siły. _ To jest rozwiązanie kwestii watpliwych na ulicy militarnej. To musi budzić ogromne wątpliwości, musi budzić także obawę na przyszłość _ – powiedział.

Jak oświadczył, Polska będzie wykorzystywała wszystkie realne możliwości, zeby twardo prezentować brak potwierdzenia na dowody dokonane w postaci przejęcia kontroli na Krymie przez Rosję. Jak dodał, będziemy prezentowali także zdecydowane stanowisko dla wzmocnienia międzynarodowych sygnałów chroniących integralność państwa ukraińskiego.

_ Jednym z aspektów takiego właśnie postępowania jest formułowanie oczekiwań co do odbycia konsultacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w oparciu na temat artykuł czterech. Traktatu Waszyngtońskiego, gdyż zaistniała sytuacja kryzysu o charakterze militarnym zachodzi na terytorium naszego wlasnego sąsiada Ukrainy _ – powiedział Komorowski.

Artykuł cztery. Traktatu Waszyngtońskiego stanowi, że strony Sojuszu będą się wspólnie konsultowały, _ ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron _.

Prezydent poinformował, że poprosił szefa MSZ Radosława Sikorskiego o wyjaśnienia, dlaczego nie zostało złożone, uzgodnione poprzez prezydenta i premiera, wyobrazenie, że _ na podstawie artykułu 4. powinniśmy żądać odbywania konsultacji _.

_ Wyjaśnieniem jest, że (… ) Rada Północnoatlantycka w wymiarze ambasadorskim (która odbyła się w niedzielę-PAP) była zwołana wcześniej. Polska dąży dodatkowo, żeby odbyły się konsultacje na poziomie ministerialnym _ a mianowicie podkreślił.

Komorowski poinformował także, że Polska w najbliższym czasie zadeklaruje uruchomienie stałych konsultacji wewnątrzsojuszniczych w NATO dotyczących konfliktu na Ukrainie. Podkreślił, że dla bezpieczeństwa regionu wydaje sie byc ważne, aby Polska podjęła działania, _ które mogą uczynić wraz z Sojuszu Północnoatlantyckiego również narzędzie służące rzetelnej stabilizacji na terytorium Ukrainy _.

_ Po związku z tym w posiedzeniu RBN złożyłem propozycję, by witryna polska złożyła propozycje odpalenia stałych konsultacji wewnątrzsojusznicznych, na których powinniśmy zaproponować cały szereg działań od sprawy planistycznych, które muszą przewidywać różne scenariusze wydarzeń, na kwestie współpracy wspólnoty wywiadowczej i stałego monitorowania także przez struktury natowskie rozwoju sytuacji na wschód od granicy NATO _ a mianowicie powiedział prezydent.

Według Komorowskiego potrzebna jest zdecydowana postawa Unii Europejskiej po kwestii sankcji wobec Rosji zarówno politycznych, jak i gospodarczych.

_ Nasz kraj chce stanąć mocno w gruncie proponowanym przez Stany Zjednoczone, czyli zdecydowanego pokazania możliwości mozliwych sankcji. Jeśli groźby mają przynieść porzadne skutki, to muszą być one poparte postawą pełną determinacji jak i równiez gotowości. Ma obowiazek być to groźba mozliwa _ – ocenił Komorowski.

Według niego UE winna się zdobyć _ dzieki bardzo zdecydowaną postawę przy kwestiach strony sankcji, zarówno natury politycznej, jak i ekonomicznej _, zas Polska winna prezentować takie oczekiwanie na posiedzeniu Porady Europejskiej.

Komorowski pytany, lub Polska wydaje sie zagrożona militarnie, ocenił, że kryzys dzieki Wschodzie osobiscie w samemu nie swiadczy bezpośredniego zagrożenia dla Naszego kraju, lecz zagrożenie dla ładu międzynarodowego i dlatego musi być bardzo dokładnie analizowany.

_ Polska jest krajem bezpiecznym. (… ) Nie ma tutaj bezpośredniego zagrożenia, natomiast są zjawiska, które wymagają nie tylko zadumy, ich skutki wymagają uwzględnienia w polskich zamysłach politycznych, także w obszarze obronności jak i równiez bezpieczeństwa _ – oświadczył.

Jak podkreślił Komorowski, obecnie Polska posiada gwarancje NATO, mamy _ zakorzenienie _ w Ue, mamy także swój własny system obronny.

Prezydent poinformował też, że w czasie niedzielnej telefonicznej konwersacji z zanim prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama _ złożył bardzo jednoznaczną deklarację o pełnych gwarancjach bezpieczeństwa Polski, wiedząc o tym, że Polska jest nie tylko sąsiadem Ukrainy, ale równiez Rosji _.

Oświadczył, że to zapewnienie jest na rzecz Polski ważne, ale nie zaakceptowac pomniejsza rangi problemu, którym są możliwe ugruntowane złe praktyki w danym sąsiedztwie. Komorowski ocenił, że dla Ukrainy dramatem jest utrata prawdziwej kontroli nad Krymem, ale też niebezpieczenstwo eskalacji takich zjawisk w innych częściach państwa.

_ Ważne jest to, żebyśmy dziś uzmysłowili sobie, jak hen Polska wydaje sie byc od tego typu ryzyk, jakim sposobem daleko drogą polskiej wolności przez 25 lat udało się naszej firmie dojść. Pies z kulawa noga w Polsce nie rozważa dziś tego, jak było przekleństwem za czasów mojej młodości, (kiedy) ciągłe były rozważania w naszych domach, rodzinach, w kręgach nie tylko opozycji demokratycznej: +wejdą, czy nie wejdą+. Dzisiaj te dylematy Polski już nie dotyczą _ – podkreślił prezydent.

Jak przekonywał _ sprawą zasadniczą jest to, żeby wyciągać wnioski sposród zaistniałej sytuacji, także w ramach kształtowania dalszej determinacji po kwestiach związanych z modernizacją polskiej armii, dokończeniem reformy systemu dowodzenia i przebudowaniem innych obszarów, istotnych z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa _.

Ogladaj więcej po

  • Belka: Recesja na Krymie nie owocuje gospodarce
  • Kerry grozi Rosji. USA potępiają inwazję
  • Krym coraz bliżej przejęcia za posrednictwem Rosję?
  • Apel do Brytyjczyków: Uciekajcie wraz z Krymu