Kostecki: Tydzień dolara. Inwestorzy niemal pewni podwyżek stóp

27 lipca, 2020
Category: waluty

To był zdecydowanie tydzień dolara, który powrócił do łask inwestorów. Ci zaczęli być prawie pewni tego, że podwyżka stóp procentowych nastąpi po grudniu, a kto wie, może i nawet we wrześniu.

Pewność ponizsza została niepodpartapodparta, pokrzepiona, podsycona, pobudzona, utwierdzona, umocniona, ugruntowana po wypowiedziach szefowej FED, Janet Yellen, i ma odzwierciedlenie po nastrojach rynkowych oraz wykonanych ankietach, w którym miejscu ekonomiści wraz z ponad 80 proc. prawdopodobieństwem określają możliwość podwyżki nadal we wrześniu.

Dolarowe byki są w zdecydowany sposób wspierane skutkiem tego, co przebieg zdarzen się na rynku kontraktów dzieki stopę procentową. Tutaj obserwujemy zdecydowany wzrost oczekiwań, chociażby na podstawie kontraktów na 3-miesięczny LIBOR za 3, 6, 9 jak i równiez 12 miesięcy. Kontrakty ów zwyżkują stale od 9 lipca. I tak też rynek za trzy miesiące spodziewa się 3-miesięcznego LIBORu na poziomie 0, 44 proc., zbytnio 6 miesięcy 0, 61 proc., zbytnio 9 miesięcy 0, 81 proc., zas za rok 3-miesięczny LIBOR dla dolara ma się znaleźć na poziomie 1, 01 proc.. Aktualny poziom to 0, 288 proc..

Tym samym na przestrzeni tygodnia względem amerykańskiej waluty potraciły na wartości niemal wszelkie waluty zaliczane do skupiska G10. Dolar australijski został przeceniony o -0, 87 proc., japoński jen spadł o -1, 03 proc., korona norweska i szwedzka traciły stosownie po -2, 03 a takze -2, 18 proc.. Frank szwajcarski uległ deprecjacji o -2, 19 proc.

Również ponizej presją był dolar kanadyjski, gdzie tamtejszy bank kierowniczy zdecydował się w mijającym tygodniu obniżyć stopy oprocentowania do 0, 5 proc. z 0, 75 proc. (CAD stracił względem USD -2, 47 proc. ). Wyprzedaży nie oparły się także duńska korona, ó oraz dolar nowozelandzki, tracąc kolejno -2, 69 proc., -2, 70 proc. a takze -2, 70 proc..

Jedynie brytyjski funt oparł się dolarowi i zyskuje w niniejszym tygodniu +0, 37 proc., co ma związek wraz z wypowiedziami prezesa Banku Wielkiej brytanii, który zapowiedział szybsze podwyżki stóp procentowych. Przewodniczący Banku Anglii, Mark Carney, podczas wywiadu dla lokalnej filii informacyjnej Lincolnshire Echo wypowiedział się odnosnie zacieśniania strategii monetarnej. Według niego scenariusz banku srodkowego nie zakłada określonego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, jednak ostatnie dobre dane z rynku robocie, oraz owe dotyczące wzrostu gospodarczego powodują, że termin pierwszej podwyżki stóp procentowych jest coraz bliżej.

Złoty traci dziś jedynie względem wspominanego już silnej dolara, który umacnia się o +0, 05 proc. sluzace do 3, 78. Z kolei względem euro, frank i funta nasza rodzima waluta przyciaga odpowiednio +0, 22 proc. (4, 10), +0, 29 proc. (3, 93) a takze +0, 35 proc. (5, 88).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy