Kraków: „Inspiracje” – wystawa prac inspirowanych twórczością Klimta

27 lipca, 2020
Category: inne

Wystawę 20 obrazów-kolaży, inspirowanych twórczością znanego austriackiego secesjonisty Gustava Klimta, otwarto w środę Centrum Zwiazanych z kultura Żydowskiej przy Krakowie. Pisarzem prac prezentowanych z sposobnosci 150-lecia urodzin Austriaka wydaje sie byc krakowski artysta Marek Wegetarianin.

Dzieki niezwykle kolorowych obrazach znajdują się zwlaszcza sylwetki kobiece. Niektóre sposród nich przybierają fantazyjne kształty kojarzące się np. z wężami wodnymi lub rybami.

Jarosz, którego kurator ekspozycje Weronika Plata określiła uczniem Klimta, przypomniał w rozmowie z PAP, że Austriak lubił otaczać się paniami, a jak i równiez one go nie unikały – stąd w jego twórczości aktualny był erotyzmem. Krakowski artysta zaczerpnął sposród Klimta również motywy orientalne, które uwidaczniają się w żywej kolorystyce oraz kształtach postaci i przedmiotów przedstawionych na kolażach.

Prezentowane po Centrum Kultury Żydowskiej obrazy-kolaże (jak Jarosz określił wlasne dzieła) powstawały w latach 1998 – 2012 jak i równiez są zrobione z różnych materiałów krawieckich, kamieni szlachetnych, brokatu, zas także ze złota. Część powierzchni zadan zajmują barwnika olejne.

„Niektóre obrazy-kolaże sprzedałem i sprowadziłem tu celowo po to, by w 150-lecie urodzin Klimta zobaczyło je szersze grono; aby przypomnieć na temat życiu jak i równiez twórczości niezwykłego malarza” a mianowicie powiedział PAP Jarosz.

Opiekun ekspozycji Weronika Plata szczególnie poleciała publiczności dwie operacje: „Sprawiedliwość” i „Pocałunek”. „+Sprawiedliwość+ przedstawia kobietę z ręką uniesioną do góry. Na obrazie tym dominują odcienie niebieskie i szare. To dzieło wpływa na mi uspokajająco. Z kolei „Pocałunek” imponuje ze względu na pokaźny rozmiar samego obrazu i na tematykę. Stojąc przed nim zobaczymy złotą płaszczyznę, a w serwisie znajduje się para po zmysłowej pozycji” – opisała Plata.

Wystawa czynna będzie do pietnasty stycznia.

Gustav Klimt urodził się po 1862 r. w Baumgarten (dziś Penzing – dzielnica Wiednia), zmarł w 1918 r. po Wiedniu. Był malarzem, grafikiem. W 1905 r. związał się wraz z Stowarzyszeniem Austriackich Artystów a mianowicie Secesja. Klimt chciał stworzyć „dzieło totalne”, „absolutne”, wyzwolone z kazdego konwencji jak i równiez ograniczeń artystyczno-programowych. Twórczość Klimta stała się prekursorką modernistycznego malarstwa abstrakcyjnego.

Marek Jarosz jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i Studium Organizacji Autopromocji przy Wyższej Szkole Ofert w Warszawie. W 1976 r. związał się z krakowskim środowiskiem teatralnym. Od 1990 r. operuje w Operze Krakowskiej, gdzie zajmuje się m. in. projektowaniem jak i równiez wykonywaniem kostiumów do spektakli. Kolaże inspirowane twórczością Klimta tworzy po wolnych od momentu pracy momentach. (PAP)

bko/