Kto kontroluje Bitcoin? Przewodnik dla interesariuszy BTC

17 lutego 2021

Chociaż nie ma ani jednego podmiotu kontrolującego sieć, twórca Bitcoina zaprojektował protokół wokół kilku kluczowych interesariuszy, którzy mogą wpłynąć na przyszłość najwyższej kryptowaluty.

Popularne wiadomości

Nowa organizacja non-profit Ripple podnosi ceny XRPProjekt DeFi Flamingo NEO spartaczył rozpoczęcie produkcji rolnejBitcoin gwałtownie spada, ponieważ opłaty za pliki CFTC i FBI wobec BitMEXCertiK współpracuje z Binance Smart Chain na rzecz przyszłości DeFi SecurityPhemex Exchange spełnia DeFi Bulls, zawiera wieczyste kontrakty dla YFI i.Kluczowe wnioski
 • Bitcoin to system oparty na teorii gier, w którym wszyscy interesariusze są zachęcani do pracy w najlepszym interesie sieci.
 • Do tych interesariuszy należą programiści, górnicy, wieloryby i giełdy.Jak dotąd wszelkie nikczemne ataki na sieć zostały odparte. Niewiele stoi na przeszkodzie dalszemu postępowi.Udostępnij ten artykułChociaż Bitcoin ma twórcę, żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje największej kryptowaluty na świecie. Istnieją jednak sposoby wpływania na sieć. W poniższym przewodniku Crypto Briefing przeprowadzi czytelników przez zasady zdecentralizowanego zarządzania w kryptowalutach, próbując odpowiedzieć na pytanie: Kto kontroluje Bitcoin?

  Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zbadać rolę, jaką odgrywają różne grupy w funkcjonowaniu ekosystemu Bitcoin.

  Kto kontroluje rozwój Bitcoina?

  Bitcoin działa na oprogramowaniu open source o nazwie Bitcoin Core. Zasadniczo każdy może wnieść swój wkład do bazy kodu Bitcoin Core, a wielu programistów udostępniło kod.

  Wśród programistów Bitcoin Core istnieje nieoficjalna hierarchia oparta na czasie, jaki niektórzy spędzili na pracy nad protokołem. Uwzględnia się również jakość tych wysiłków. Na przykład programiści, tacy jak Pieter Wuille czy Gregory Maxwell, są związani z Bitcoin Core od wielu lat i poświęcili ogromną ilość kodu.

  Greg Maxwell odmawia publikowania postów na tej platformie, więc napisał odpowiedź na tweeta JK Rowling na Reddicie. To jest wspaniałe. pic.twitter.com/zyTa5vjVe4

  Tylko garstka osób ma prawo podpisać się pod zmianą kodu Bitcoin Core i scalić go z główną bazą kodu. Nie oznacza to, że ta grupa musi koniecznie „kontrolować kod Bitcoin Core. Jameson Lopp zamiast tego opisuje swoją rolę jako „sprzątaczy.

  Każde żądanie zmiany musi przejść rygorystyczne recenzje i testy przez wielu innych programistów, zanim zostanie przypisane do bazy kodu Bitcoin Core.

  Podczas gdy początkujący programiści mogą mieć trudności ze zwróceniem uwagi na swoje prośby o zmianę, mogą uczestniczyć i zdobywać reputację, poświęcając swój czas i energię na przeglądanie i testowanie kodu od innych programistów.

  Kto kontroluje podaż Bitcoina?

  Kiedy Satoshi Nakamoto opracował kod źródłowy Bitcoina, sprecyzował, że liczba bitcoinów zostanie ograniczona do 21 milionów. Teoretycznie zespół programistów Bitcoin Core mógłby zdecydować o zmianie kodu źródłowego, aby ominąć limit podaży BTC.

  Jednak jest mało prawdopodobne, że tak się stanie.

  Wartość Bitcoina wywodzi się z jego rzadkości, a zezwolenie na wydobycie większej liczby monet spowodowałoby inflację, obniżając cenę. Jest to sprzeczne z interesami całej społeczności.

  Górnicy zobaczyliby, że ich nagrody spadną i potencjalnie zatrzymają działalność wydobywczą, a posiadacze bitcoinów zostaną zmotywowani do porzucenia swoich inwestycji, co jeszcze bardziej obniży cenę.

  Kto kontroluje łańcuch bloków Bitcoin?

  Górnicy Bitcoin kontrolują łańcuch bloków Bitcoin, o ile kondycja i bezpieczeństwo sieci zależy od ich aktywności.

  Górnicy są zachęcani do wnoszenia wkładu i działania w najlepszym interesie sieci poprzez nagrody i opłaty transakcyjne płacone w Bitcoin.

  Istnieje wiele argumentów dotyczących zakresu decentralizacji wydobywania bitcoinów.

  W obecnym stanie rzeczy w sieci Bitcoin działa ponad 8000 węzłów. Jednak pojedynczy węzeł ma bardzo nikłe szanse na pomyślne wydobycie bloku, ponieważ niemożliwe jest konkurowanie z łączną szybkością mieszania basenów przemysłowych o dużej wytrzymałości.

  Pule wydobywcze stają się coraz większym źródłem niepokoju dla wielu członków społeczności Bitcoin. Bitmain dominuje w branży sprzętu górniczego z udziałem w rynku wynoszącym około 65%. Obsługują również dwa duże baseny wydobywcze – Antpool i BTC.com.

  Te dwie pule stanowią ponad 25% wskaźnika hash Bitcoin, co oznacza, że ​​Bitmain i ogólnie pule wydobywcze wywierają znaczny stopień kontroli nad operacjami wydobywczymi Bitcoin.

  Kto kontroluje cenę bitcoina?

  Cena Bitcoin podlega wyłącznie prawom podaży i popytu.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy