Kudrycka: badania oryginalnych technologii energetycznych priorytetem rządu

Kudrycka: badania oryginalnych technologii energetycznych priorytetem rządu
27 lipca, 2020
Category: inne

Badania dla nowoczesnych technik energetycznych są priorytetem rządu – powiedziała we wtorek w Katowicach minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Minister wzięła udział przy panelu poświęconym Wspólnotom Wiedzy i Innowacji, odbywającym się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

„Badania na rzecz energetyki jądrowej i nie tylko – również swiezych źródeł produkowania energii, a także swiezych technologii uzyskiwania energii z węgla a mianowicie są wyborem tego rządu” – zapewniła szefowa resortu nauki.

Dodała, że to widoczne nie tylko poprzez równoczesne finansowanie badań, ale także poprzez finansowanie zamawianych kierunków studiów. Studenci energetyki uzyskują stypendia w wysokości jednej tys. zł. „W duzej liczby uczelniach zalokowaliśmy ponad 30 mln zł na ten cel” – przypomniała minister. Projekty naukowe w zakresie nowych technologii energetycznych finansuje zarówno kierowany przez nią resort, jak i Narodowe Centrum Badań i Progresu.

Jak mówiła, inwestowanie po nowoczesne technologie energetyczne to zarazem inwestycja w przyszłość, bowiem w bilansie sily dla Lokalny spadnie udział paliw kopalnych z biezacych 95 proc. do 85 proc., natomiast zwiększy się udział odnawialnej energii, głównie poprzez udział energii wiatrowej i sily uzyskiwanej z biomasy, a także energii jądrowej.

„Wydaje się, że możemy optymistycznie patrzeć przy przyszłość. Dysponujemy świetnych naukowców, którzy potrafią we współpracy z naukowcami europejskimi jak i równiez klasy światowej prowadzić w najwiekszym stopniu wyrafinowane doswiadczenia naukowe w toku energetyki jak i równiez energii odnawialnej. Inwestujemy w badania również młodych naukowców, a także w studentów i wyzwania studiów dotyczące energetyki. Wydaje się, że z biegiem czasu Polska może stać się jednym sposród liderów w toku badań nad energią odnawialną, szczególnie w toku nowych inzynierii energetycznych pozyskiwanych z węgla” – powiedziała Barbara Kudrycka.

Minister Kudrycka oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek gratulowali w czasie panelu polskim uczestnikom jednej z 3 pierwszych europejskich Wspólnot Madrosci i Innowacji, które wystartowały pod koniec zeszłego roku.

Ludzie z polski razem wraz z partnerami sposród Karlsruhe, Grenoble, Barcelony, Sztokholmu, Eindhoven jak i równiez Leuven zajmują się zrównoważoną energią. W zakresie utworzonego w polsce węzła a mianowicie CC Poland Plus (Colocation Centre Poland Plus) współdziałają uczelnie, jednostki badawcze i firmy. Są to: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Tauron, Zakłady Azotowe przy Kędzierzynie, Lotos oraz PGNiG. Działalność polskiego węzła koordynuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. (PAP)

lun/ jra/