Kwieciński: Rok 2018 przyniesie odbicie poziomu lokaty w odniesieniu do 2017

Kwieciński: Rok 2018 przyniesie odbicie poziomu lokaty w odniesieniu do 2017
27 lipca, 2020
Category: gielda

Komentując opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) dane, według których wysokość nakładów inwestycyjnych w okresie styczeń-wrzesień 2018 r. wzrosła o 12, 4% r/r do 89, 6 mld zł, minister wskazał, że w czasie styczeń-marzec 2018 r. wzrost wyniósł szesc, 7% r/r, natomiast w czasie styczeń-czerwiec a mianowicie 10, 3% r/r.

Według niego, raduje struktura nakładów inwestycyjnych – po pierwsze, wraz z względu w ich idea.

„Mimo, iż notujemy aktualnie minimalny – o 0, 1% r/r – zmniejszenie nakładów dzieki środki przewozu, jesteśmy równocześnie świadkami silnego wzrostu w sytuacji dwóch pozostałych komponentów, tj. nakładów w budynki i budowle i nakładów w maszyny jak i równiez urządzenia. Ich wspólny postep wskazuje wraz z jednej strony www na większe zaangażowanie przedsiębiorstw w rozwój własnych nieruchomości (zarówno o przeznaczaniu magazynowym jak i produkcyjnym lub biurowym), z drugiej zaś a mianowicie wzrost nakładów w wyposażenie tych zakładów. Tym samym robione są istoty pod rozwój aktywności gospodarczej przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach” – powiedział Kwieciński, cytowany w materiale resortu.

Po 2gie, struktura podmiotowa nakładów inwestycyjnych również stanowi dobry prognostyk dla przyszłego wzrostu ekonomicznego, dodał minister.

„Notujemy duze przyrosty gwoli sektora przewozu i produkcji magazynowej (wzrost o 40, 7%, inwestycje w swieze powierzchnie magazynowe), górnictwa (wzrost o 32%, tutaj zadziałał efekt malej bazy po poprzednich okresach) czy wreszcie naprawie pojazdów samochodowych (wzrost o 21, 3%). Również w przypadku pozostałych sektorów wzrosty przekraczają stopien około 6%-7%. Notujemy też spadki, lecz w rejonach, w których występują są niższe niż w poprzednich latach” a mianowicie powiedział też Kwieciński.

Przyznał, że „mamy jeszcze sporo niewiadomych” jak i równiez dodał, że dokładniejsze wiadomosci na temat nakładów inwestycyjnych GUS upubliczni pod koniec tego miesiąca.

„Trudno wydaje sie byc też wyrokować jakie wiadomosci zobaczymy zbyt IV kwartał, ale myślę, że już teraz możemy pokusić się o stwierdzenie, że w 2018 r. zobaczymy refleks poziomu inwestycji w zwróceniu do 2017 roku. Potencjał inwestycyjny wlasnych firm musi wciąż rosnąć, choć nastroje tonuje coraz gorsze otoczenie zewnętrzne gwoli naszych firm” – podsumował Kwieciński.