Młody i przepracowany? Jak radzić sobie z zadłużeniem karty kredytowej

17 lutego 2021
Category: Karty Kredytowe

Po 24-letniej Emilie Burke, która w 2015 r. Ukończyła Princeton University i przeniosła się do Baltimore, jej wydatki zaczęły rosnąć.

„Musiałem wpłacić zaliczkę i kaucję na mieszkanie. Musiałem się ruszyć. Nadal musiałem zapłacić rachunek za telefon komórkowy – mówi Burke, który obecnie mieszka w Fayetteville w Północnej Karolinie. O swoim doświadczeniu pisała na swoim blogu BurkeDoes.com, gdzie skupia się na finansach osobistych i samodoskonaleniu.

Latem po ukończeniu studiów nie zarabiała, chociaż większość jej podstawowych wydatków na życie pokrywała staż. Kiedy to się skończyło, Burke rozpoczęła pracę, ale w styczniu jej saldo na karcie kredytowej wyniosło prawie 7600 dolarów. Po 16 miesiącach cięcia kosztów zakończyła spłatę długu.

„Teraz, kiedy spłaciłem swoje karty kredytowe, czuję, że mogę odetchnąć trochę więcej – mówi Burke, który obecnie pracuje nad spłatą kredytów studenckich i innych długów.

Spłacanie salda karty kredytowej, gdy dopiero zaczynasz, to niemały wyczyn. Pozbycie się tego długu może jednak pomóc uniknąć wysokich odsetek, zwiększyć kredyt i zapewnić solidniejsze podstawy finansowe. Oto jak zacząć.

Stwórz elastyczny plan ataku

Jeśli spłacasz zadłużenie na karcie kredytowej, jednocześnie radząc sobie z poważnymi zmianami życiowymi, takimi jak zmiana pracy lub przeprowadzka, łatwiej będzie zarządzać ustalaniem priorytetów zamiast terminów. Zacznij od podsumowania sald kart kredytowych i zdecyduj, które z nich wyeliminować jako pierwsze.

„Spłacenie pierwszej karty… jest trudna – mówi Courtney Ranstrom, certyfikowana planistka finansowa w Trailhead Planners w Portland w stanie Oregon. „Ale kiedy ta pierwsza się opłaci, możesz użyć płatności, której używałeś dla tej pierwszej karty i zastosować ją do drugiej karty.

Aby zaoszczędzić pieniądze na odsetkach, Ranstrom zaleca umieszczanie większej kwoty na saldzie z najwyższą roczną stopą procentową, jednocześnie dokonując minimalnych płatności na innych kartach. Innym podejściem może być rozpoczęcie od najmniejszej równowagi, co da ci psychologiczną „wygraną, której możesz potrzebować, aby kontynuować.

Jeśli masz dobry kredyt, możesz przenieść wysoko oprocentowane salda na kartę z początkową RRSO z przesunięciem salda 0% i spłacić ją bez odsetek przed upływem okresu promocyjnego. Jednak większość tych kart pobiera opłatę w wysokości od 3% do 5% przeniesionego salda.

Zdecyduj, z czego zrezygnujesz

Nie jest tajemnicą, że cięcia wydatków mogą pomóc w szybszym spłaceniu zadłużenia na karcie kredytowej. Ale nie chcesz też skończyć z kiepskim budżetem, w którym płaczesz wuju drugiego dnia.

Burke próbował przez miesiąc zakazu wydatków, który wyeliminował wszystkie zbędne wydatki, ale uznał to za zbyt restrykcyjne. Postanowiła więc zrezygnować z wydatków w niektórych kategoriach, takich jak książki i kosmetyki, na dłuższe odcinki czasu.

„W tym momencie powiedziałem:„ Nie zamierzam kupować żadnych książek. Nie wydam ani grosza na książki. Przeczytam, co jest na mojej półce. Zamienię się z przyjaciółmi – mówi Burke, zapalony czytelnik.

Znajdź sposoby na zwiększenie dochodów

Kiedy Lauren Bowling miała 28 lat, spłaciła częściowo swój dług na karcie kredytowej, biorąc udział w dodatkowych imprezach oprócz pracy jako menedżer ds. Marketingu. Zaciągnęła około 8000 dolarów długu na karcie kredytowej – i utrzymywała saldo przez ponad rok – po tym, jak projekt remontu domu przekroczył budżet. Przyjmując prace poboczne i przeznaczając 600 dolarów tygodniowo na zadłużenie, była w stanie spłacić swoje saldo w trzy miesiące.

„Sprzedawałem śmieci w serwisie eBay, otrzymywałem zlecenia jako niezależny pisarz… Podjąłem pracę aktorską – mówi 30-letnia Bowling, która napisała o tym na swoim blogu Financial Best Life.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje dochody, rozważ pójście na poboczne koncerty lub poproszenie o więcej godzin w pracy.

Tak trzymać

Nie pozwól, aby nieoczekiwany wydatek lub błąd w wydatkach z przeszłości doprowadził Twój plan spłaty zadłużenia do szału. Jeśli coś pójdzie nie tak, dowiedz się, co się stało i zmodyfikuj swoje cele.

„Musisz sobie wybaczyć i iść dalej – mówi Ranstrom. „Nikt nie oczekuje, że będziesz doskonały.

Twoja wytrwałość się opłaci, gdy wyjdziesz z gry.

„Umiejętność powiedzenia:„ Zacząłem to robić. To było naprawdę trudne. Nie sądziłem, że mogę to zrobić, ale zrobiłem to – to było dla mnie ogromne – mówi Bowling.

Claire Tsosie jest pisarką w NerdWallet. Email: [email chroniony]. Twitter: @ ideclaire7.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy