Auta w wieku poniżej ośmiu lat cieszą się najwyższym zainteresowaniem  Moto

Chcesz sprzedać auto? Spiesz się, by nie przekroczyć owego wieku

Według najnowszych statystyk auta mające poniżej ośmiu lat cieszą się najogromniejszym zainteresowaniem. Polacy kupują obecnie często drugie auto przy rodzinie, wspierając się pieniędzmi z programu Rodzina pięć stów plus.

Jak wypływa z danych zgromadzonych poprzez Aaa Auto, największego dealera aut w Europie Środkowej, od czasu pewnego czasu obserwujemy odrobinę inny trend w promocjach aut używanych, niż powstaje to z oficjalnych danych rejestrowych dotyczących wieku pojazdów. Największym powiedzeniem cieszą się bowiem samochody mające mniej niż osiem lat. W rejonie Europy Środkowej stanowią ów lampy prawie 51 proc. wszystkich samochodów sprzedanych w przeciągu ostatnich dwóch lat - podaje dealer.

Drugie auto w rodzinie

Ken Scarratt, dyrektor Generalny Aaa Wóz w Polsce zauważa,

Przegląd prasy: Auta z ulic, płucom lżej. Czy powstaną strefy ograniczonego ruchu?

że obecnie mniej osób poszukuje starszych modeli samochodów.

"Dane z przeprowadzonego przez nas sondażu pokazują, że wiele rodzin kupuje nowe stosowane auto, nie sprzedając starego. Wykorzystują je do różnorodnych celów transportowych i eksploatują tak długo, jak tylko wówczas możliwe. Innymi słowy, że samochody te rzadko pojawiają się na rynku aut używanych" – ocenia Scarratt.

Stare samochody pociągają ukończone wyższe koszty eksploatacji podyktowane dużym stopniem zużycia partii i koniecznością ich alternacji, co jest często niesłychanie kosztowne. Jednocześnie kierowcy zdają sobie sprawę z gróźb ryzyka wynikających z użytkowania tego rodzaju samochodów, więc wolą poświęcić więcej pieniędzy, a mieć bezpieczniejszy samochód.

"Często korzystają oni z dodatkowych zasobów pochodzących z rządowego Programu 500 oraz, dzięki czemu mogą nabyć samochody w wieku powyżej ośmiu lat, które istnieją zgodne z normą Euro 5, a więc są bardziej gospodarcze i bezpieczne" – dodał Ken Scarratt,.

Jego zdaniem Ludzie z polski będą coraz częściej wybierali samochody nowsze, także ów z gwarancją producenta.

Wypadkowe auta

Eksperci szwedzkiej firmy ubezpieczeniowej Folksam zbadali 178 tys. wypadków na drodze i na podstawie ich charakterystyki stwierdzili, że ryzyko poważnych konsekwencji dla pasażerów zmniejszyło się o połowę, a ryzyko śmiertelnego wypadku spadło aż o 85 proc. w nowych samochodach, w przeciwieństwie do samochodów wyprodukowanych na przełomie czasów 80. i 90. XX wieku.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 20 mln samochodów osobowych, z czegoż ponad 63 proc. to auta mające powyżej 10 latek. Zdaniem dealerów jest to jeden z powodów ponadprzeciętnej liczby ofiar śmiertelnych przy wypadkach drogowych w naszym kraju po stosunku do średniej w UE.