BM Reflex: Na stacjach coraz drożej  Moto

Ceny paliw idą w górę. Zobacz, gdzie zapłacisz najmniej

W pierwszym tygodniu września ceny na stacjach materiałów są najwyższe od przeszło czterech miesięcy. Benzyna zdrożała średnio o 10 groszy, an olej napędowy i autogaz o 6 groszy - informują eksperci. Jakim sposobem zauważają, perspektywa na obniżki jest niewielka i pewnie w następnych okresach będę mieć do czynienia spośród kolejnymi podwyżkami.

"Średnie ceny paliw w kraju osiągnęły następujące poziomy: benzyna bezołowiowa 95 – cztery, 58 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 - 4, 89 zł/l, olej napędowy – 4, 33 zł/l, autogaz – 2, 07 zł/l. " - piszą analitycy Biura Maklerskiego Reflex.

"Regionalnie najmniej za benzynę bezołowiową 95 płaciliśmy po tym tygodniu w woj. łódzkim i warmińsko-mazurskim (średnio 4, 55 zł/l), zan olej napędowy najmniej płaciliśmy w województwie dolnośląskim jak i również lubelskim (średnio 4, 26 – 4, 27 zł/l). Natomiast najdroższą benzynę i diesel mamy w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim stosownie 4, 63 i 4, 36 -4, 37 zł/l. " - napisano.

Źródło: Relex Średnie ceny detaliczne w województwach Źródło: Reflex Średnie koszta w województwach

Przyczyny podwyżek

Ceny na stacjach cechują się ostatnio ogromną zmiennością - dostrzegają profesjonaliści. Średnia podwyżka o dziesięć gr/l jest wynikiem wzrostów, ale i kilkugroszowych obniżek cen.

Sytuacja to efekt rosnących cen hurtowych pod koniec ubiegłego miesiąca, jakie mają związek z przejściem nas Stanami Zjednoczonymi huraganu Harvey. Na jego ulicy znalazły się rafinerie naftowe. "Wzrost cen benzyn sięgnął blisko 200 PLN /1000 l (netto) jako następstwo dynamicznych zmian cen benzyn na rynkach po przejściu huraganu Harvey na Teksasem. Przejście huraganu niestety nieprzychylnie odbiło się na rafineriach położonych w tej części USA, które zmuszone zostały do ograniczenia produkcji. Co więcej wystąpiły problemy z transportem produktów gotowych rurociągiem produktowym Colonial Pipeline" - odpowiadają eksperci Reflexu.

Źródło: Reflex Średnie koszty detaliczne

Perspektywy

Jak zauważono, "z początkiem tygodnia sytuacja zaczęła się poprawiać, wznawiano zarówno przerób ropy oraz transport paliw gotowych. "

Analitycy informują, hdy ciężko jest oszacować oddziaływanie na rynek ropy szalejących żywiołów. Szczególnie, że to nie koniec klęsk, które nawiedziły USA. "Do zakończenia sezonu huraganowego mogą zalegać problemy z transportem ropy w regionie Zatoki Meksykańskiej i jej przerobem. Teraz do USA zbliża się kolejny potężny huragan Irma. Co prawda w obszarze Florydy brak jest rafinerii jednak stan ten jest znaczącym konsumentem benzyn. Wraz z kolei na Morzu Karaibskim aktywny jest huragan Jose, a w Zatoce Meksykańskiej przybiera na sile szkwał Katia" - napisano w raporcie.