MS na temat nieprawidłowościach wraz z dokumentami za rządów Ziobry

MS na temat nieprawidłowościach wraz z dokumentami za rządów Ziobry
27 lipca, 2020
Category: inne

W gabinecie politycznym ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dochodziło do nieprawidłowości w archiwizacji, rejestracji jak i równiez przechowywaniu dokumentów – podał w środę resort. W jego mniemaniu, za wcześnie jest jednakze stwierdzić, badz doszło do przestępstwa.

Radio Zet podało w środę, że „jest dowód na usuwanie dokumentów przez ekipę Ziobry”. Radio twierdzi, że „gdy ekipa Ziobry pakowała walizki, kazano sekretarkom zniszczyć spisy wytworzonych dokumentów. Jedna sposród nich skopiowała taki dokument, dzięki z jakiego powodu można udowodnić, jakie pisma wyparowały sposród resortu”.

Wedlug radia, niszczone dokumenty to „korespondencja pracowników gabinetu politycznego, którzy domagają się od momentu prokuratorów wiadomosci o finansowaniu SLD”. Według Radia Zet, w najbliższych dniach szef resortu Zbigniew Ćwiąkalski posiada złożyć potwierdzenie do prokuratury.

„W związku z wspólczesnymi doniesieniami Radia Zet, dotyczącymi rzekomego niszczenia dokumentów przy gabinecie politycznym poprzedniego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, uprzejmie informujemy, iż wewnętrzna rewizja w zakresie wspomnianego niszczenia dokumentów trwa. Nie zaakceptowac można więc w chwili obecnej mówić o do niej wyniku, to jest na temat podejrzeniu popełnienia przestępstwa” a mianowicie podał resort w środowym komunikacie na rzecz PAP.

Według niego, „wstępne wyniki inspekcji potwierdzają jednakze, iż przy gabinecie politycznym Zbigniewa Ziobry dochodziło sluzace do nieprawidłowości w archiwizacji, rejestracji i przechowywaniu dokumentów”. Decyzja o ewentualnym zawiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zapadnie na zapoznaniu się z końcowymi wnioskami inspekcji.

Tego samego dnia resort podał, że „na dzień dzisiejszy” ministerstwo nie rozporzadza „wystarczającymi dowodami” umyślnego wyniszczenia laptopów Ziobry. „W sprawie toczy się jednak wewnętrzna kontrola, która dotyczy niszczenia dokumentów i kasowania danych empirycznych z dysków komputerowych” – podano. Totez ostateczną decyzję co do zawiadomienia prokuratury będzie można podjąć dopiero na „całkowitym zakończeniu działań kontrolnych”.

O kwestii laptopów zrobiło się głośno pod koniec stycznia, gdy okazało się, że Ziobro i jego współpracownik z gabinetu politycznego oddali resortowi skaleczone laptopy. Ćwiąkalski zapowiadał wówczas, że resort będzie się domagał zwrotu kosztów naprawy uszkodzonych laptopów.

Ziobro odpowiadał, że samodzielnie wystąpił o obciążenie kosztami. Wyjaśniał, że laptop, którego używał, został przypadkowo skaleczony w 2006 r. podczas przeprowadzki. Zapowiadał, że wytoczy sprawę Ćwiąkalskiemu, jeśli nie przeprosi jego publicznie zbytnio „pomówienia”, że ten gatunek zniszczeń, którym uległy laptopy, „ma rys nieprzypadkowy”.

Według Ćwiąkalskiego, Ziobro broni się „niewiarygodnie”. „Ma prawo naprawde się tłumaczyć, ale z całą pewnością nikt nie zamierza w to wierzyć. Zdewastowany komputer nadal jest az do dyspozycji prokuratury. Pojawiały się informacje, że dochodziło az do niszczenia kart, zachodzi posadzenie, że przy gabinecie politycznym niszczono dokumenty, więc zachodzi szereg zdarzeń, które różnie można interpretować” – mówił w środę Ćwiąkalski. (PAP)

sta/ pz/ gma/