Nadciąga czas rekordów

Nadciąga czas rekordów
27 lipca, 2020
Category: gielda

Polscy kierowcy spodziewają się zmian cen i sposród rosnącym utrapieniem spoglądają ku pylonów stacji benzynowych.

Komentarz do branzy ropy jak i równiez paliw przygotowanych w okresie 15 – 20 września 2008

Od czasu ubiegłego piątku ropa w dostawach w październik na giełdzie przy Londynie sposród poziomu 75, 07 USD wzrosła o 2, 05 USD az do 77, 12 USD za baryłkę, osiągając w środę rekordowy polski kurs zamknięcia 77, 68 USD. Rekordowo było też za oceanem, gdzie w giełdzie w Nowym Jorku, ropa z kontraktów terminowych poszybowała przy górę az do 80, 09 USD zbytnio baryłkę. Dzieki europejskim sektorze produktów gotowych można było odczuć zbliżający się okres grzewczy, gdyż systematycznie drożały oleje napędowe oraz oleje opałowe (odpowiednio: ok. 20 i dziesieciu USD od czasu ubiegłego piątku). Natomiast ceny benzyn w drugim tygodniu września były wyjątkowo podatne na wiadomosci płynące z rynku i poruszały się raz w górę, raz przy dół, po zależności od momentu sytuacji pogodowej w USA i nastrojów inwestorów.

OPEC się ugiął, jednak nie powstrzymał wzrostów

Jeszcze po zeszłym tygodniu wydawało się, że to decyzja podjęta w Wiedniu przez kraje OPEC będzie kształtowała warsztaty ropy przy drugim tygodniu września. Okazało się jednakze, że na rynek surowca zadziałały zupełnie inne faktory, znacznie silniejsze od zwiększonych o piecset tys. limitów wydobycia ropy przez panstwa kartelu. Od momentu początku tygodnia rynek sposród niepokojem obserwował sytuację w Meksyku, piątym pod względem wielkości eksporterze ropy dzieki świecie, gdzie w atakach terrorystycznych zniszczono ruro- i gazociagi. W środę amerykański Departament Energii opublikował raport o bedzie zapasów ropy i bezolowiówki w NA JUKATAN, według którego rezerwy spadły kolejny tydzień z rzędu.

Następnego miesiaca rynek bacznie obserwował sytuację meteorologiczną zbyt oceanem. Szalejący w okolicach Teksasu trzeci w tym roku huragan – Humberto miał nie zaakceptowac zaszkodzić przemysłowi naftowemu przy Zatoce Meksykańskiej, ostatecznie jednakze spowodował zamknięcie trzech rafinerii w Przystan Arthur. Dziś meteorolodzy straszą kolejnym sztormem tropikalnym a mianowicie Ingrid, który kieruję się w stronę Karaibów.

Polski rynek reaguje w wahania cen ropy

Na polskim rynku materialów po kilku dniach względnego spokoju sprawa zaczyna się zmieniać. Po ostatnich dniach rafinerie wprowadziły znaczne sprawdzenia do cenników hurtowych. O 100 zł na metrze sześciennym spadła średnia wartosc benzyny bezołowiowej 95. Po raz kolejny podrożał z kolei olej napędowy. Obecnie za 1000 litrów diesla w hurcie płacimy niespełna 2800 zł netto. Jak kazdego roku we wrześniu zmniejsza się dystans cenowy pomiędzy paliwami (diesel-benzyna) jak i równiez wynosi już zaledwie 220 zł.

Zmiany na rynku hurtowym powoli zaczynają być wyrazne na stacjach paliw na terytorium polski. Obecnie średnia krajowa koszt benzyny wynosi 4, trzydziestu pieciu zł zbytnio litr, podczas gdy za olej napędowy płaci się trzech, 76 zł. Dla porównania w ubiegłym roku o tej porze benzyna kosztowała 4, 17 zł a diesel 3, 91 zł za litr.

Według analiz e-petrol. pl w najbliższych dniach powinniśmy spodziewać się dalszych cenzur cenowych. W Orlenie możliwe są dalsze spadki cen benzyn, podczas gdy w Grupie Lotos mogą one nieznacznie podrożeć. W przypadku paliwa napędowego przewidywane są nastepne – lecz już nieduze – wzrosty cen.

Bez paniki

Ostatnie informacje sposród giełd surowcowych o wzrostach cen ropy naftowej mogą martwić kierowców, którym tutaj należy się wyjaśnienie – ceny podejmowane przez polskie rafinerie są uzależnione od momentu ceny baryłki oraz obecnego kursu dolara. W niedawnych dniach amerykańska waluta dosć mocbi osłabła wobec złotówki, więc wprowadzane przez Orlen i Lotos podwyżki są mniejsze, niż wynikałoby to z prawdziwych zmian cen paliw dzieki giełdzie międzynarodowej.

e-petrol. pl spodziewa się, że od czasu poniedziałku w stacjach paliw będziemy obserwować lekkie wzrosty cen oleju napędowego i sukcesywne upadki cen benzyn, w niektórych rejonach poniekad o ok. 10 groszy na litrze.