Napieralski: meldunek komisji ws. Blidy winien być gotowy we wrześniu

27 lipca, 2020
Category: inne

Kierownik SLD Grzegorz Napieralski uważa, że sejmowa komisja śledcza badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy ma obowiazek przyspieszyć czynnosci. Jego zdaniem raport komisji winien być zrealizowany już we wrześniu.

Według Napieralskiego sejmowa komisja śledcza musi wyjaśnić bardzo szczegółowo sprawę Blidy, wskazując winnych tego, że „system państwa, kontrolowany przez polityków” doprowadził az do śmierci byłej minister jak i równiez posłanki SLD.

„Ryszard Kalisz (szef komisji – PAP) musi przyspieszyć prace, ów kredyty trwają już za długo, są w mojej opinii bardzo silnie rozwleczone, czas ucieka. Coraz to dalej jesteśmy od tej wielkiej katastrofy. (… ) Moim zdaniem we wrześniu ponizsza komisja powinna mieć już raport, który jest winny tej tragicznej śmierci” – powiedział Napieralski dziennikarzom w trakcie środowej wizyty w Płocku.

Szef SLD dodał, że za ówczesny brak ostatecznego i pełnego wyjaśnienia kwestii Blidy obwinia również instytucje państwa. „Gdzie jest dzisiaj tak naprawdę pomoc prokuratury? ” a mianowicie pytał.

Podkreślił, że pytań w sprawie wydaje sie byc nadal wiele: dlaczego doszło do tak zaawansowanej tragedii, czemu akcja ABW była nieprzygotowana, skąd wyszedł rozkaz, z jakiego powodu był taki rozkaz, czemu byłej parlamentarzystki nie zaproszono na przesłuchanie do prokuratury. „To tym chetniej ważne, że – jakim sposobem się okazuje – tego rodzaju brutalne wejście do mieszkaniu Barbary Blidy było zbedne, bo nie było w kierunku temu podstaw” – ocenił Napieralski.

Po środę komitet śledcza badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy przesłuchała byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że w sprawie Blidy nie było ani szczególnych działań, ani nacisków. Kaczyński podkreślał też, że zebrania w biurze prawnym premiera dotyczyły szerszej kwestie nadużyć po handlu węglem. W czwartek komisja będzie przesłuchiwać – na posiedzeniu niejawnym byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Odnosząc się do dysputy na temat potencjalnej podwyżki podatków, szef SLD powiedział, że aby rozmawiać o podatkach, chciałbym wczesniej wiedzieć, które podatki miałby zostać podniesione: od osób fizycznych, tzw. pośrednie, lub VAT, zas jeśli naprawde, to przy jakich segmentach.

Napieralski ustosunkował się w ten sposób m. in. do wypowiedzi ministra Michała Boniego, szefa doradców premiera, który przy poniedziałek w radiu CIAG FM przyznał, że powinno sie rozważać wszelkie opcje związane z uniknięciem zagrożeń, jakie niesie deficyt budżetowy jak i równiez niewykluczona jest debata publiczna o potencjalnej podwyżce podatków.

„Nie chciałbym, żeby nagle reforma finansów publicznych odnosiła się jedynie i wyłącznie do osób, które poniosą największy koszt tych reform, osób średnio i mało zarabiających po Polsce” a mianowicie oświadczył Napieralski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że to najubożsi straciliby najwięcej na ewentualnym podniesieniu podatków, np. VAT na żywność i medykamenty.

„Słyszałem wciaz niedawno na temat podwyżce gwoli nauczycielki, uldze dla studentów, refundacji in vitro, że wiele kwestii poprawi się w Polsce. Minęły wybory prezydenckie, prezydentem wydaje sie członek WEDLUG Bronisław Komorowski i słyszę inne wiadomosci, że ogólnie jest klopot w finansach publicznych. Z lekka jestem przerażony, przyznam szczerze” a mianowicie powiedział Napieralski. Dodał, że o reformie finansów ogólnych może dyskutować, gdy rzeczowy projekt takiej reformy „pojawi się dzieki stole”.

W czasie konferencji prasowej w Płocku szef SLD rekomendował kandydatów swego ugrupowania w nadchodzących wyborach samorządowych: Wojciecha Hetkowskiego na prezydenta Płocka jak i równiez sekretarza mazowieckiej rady Sojuszu Krzysztofa Gawkowskiego, który będzie liderem ewidencje do sejmiku mazowieckiego. (PAP)

mb/ ura/ bk/