Niemcy: Prasa: papież ostrzega Zachód przed fiaskiem dialogu kultur

27 lipca, 2020
Category: inne

Spodziewana w środę postanowienie rządu Angeliki Merkel na temat wysłaniu wojska do Libanu zepchnęła wspólzaleznosci z pielgrzymki papieża Benedykta XVI sluzace do Bawarii z pierwszych stron środowych wydań większości niemieckich gazet.

Tylko konserwatywny „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zamieścił relację na temat pielgrzymce jako główną wiadomość, dając tytuł: „Papież ostrzega Zachód poprzednio fiaskiem dialogu kultur”.

Niezdolny do dialogu kultur wydaje sie ten, który przywiązany wydaje sie byc do rozsądku głuchego wzgledem boskości jak i równiez kto spycha religię na margines subkultury – przytacza gazeta słowa papieża.

„FAZ” podkreśla, że papież apelował o rezygnację z wszelakiej przemocy w stosunkach międzynarodowych.

Ten samodzielnie aspekt czwartego dnia papieskiej pielgrzymki uznał za najważniejsze największy opiniotwórczy niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. „Papież wzywa do dialogu kultur” a mianowicie czytamy po wydawanej przy Monachium gazecie. Autor podkreśla, że Benedykt XVI uważa wiarę chrześcijańską za warunek porozumienia Zachodu z islamem. Gazeta przywołuje napomnienie papieża, konieczny jest „rzeczywisty dialog między kulturami”.

„Papież napiętnował przemoc dokonywaną w imieniu wiary” – zatytułował relację wraz z pielgrzymki „Die Welt”.

Papież wezwał islam i rózne religie sluzace do „dialogu rozsądku”. Napiętnował przemoc jako instrument rozprzestrzeniania religii. Rozum jak i równiez wiara nie zaakceptowac stoją w sprzeczności – czytamy zaleznie z wykładu Benedykta XVI na jego dawnej uczelni, ratyzbońskim uniwersytecie. „Die Welt” dodaje, że podczas mszy w Ratyzbonie papież skrytykował religijny fanatyzm i nienawiść.

„Muenchner Merkur” zauważył krytycznie, że nieszpory z przedstawicielami innych wyznań nie stały się „ekumenicznym przełomem”. „Był to piękny znak wzajemnego szacunku, ale nie doszło do przełomu na ulicy do jedności Kościołów. Wspólne nieszpory były raczej określeniem własnych stanowisk” – oceniła gazeta. Może jednak właśnie te nieszpory w Ratyzbonie staną się kamieniem węgielnym dialogu Kościołów? – pisze autor.

Bawarska bulwarówka „TZ” podkreśla, że na mszy w Ratyzbonie było wyjątkowo dużo młodzieży. „Kościół wydaje sie byc młody” – pisze czasopismo, prezentując sylwetki dziewcząt jak i równiez chłopców, którzy od ranka oczekiwali w spotkanie wraz z papieżem. „TZ” podkreśla, że wśród uczestników mszy było 15 tysięcy ministrantów.

„Sueddeutsche Zeitung” zwraca uwagę, że na msze święte jak i równiez inne spotykania z papieżem przychodzi w mniejszym stopniu osób, niż się spodziewano. Strona kościelna podała początkowo, że na ulicach Monachium w sobotę

papieża witało 200 tys. osób. Pózniej liczbę tę obniżono do 150 tys. Niemiecka policja szacuje, że w rzeczywistości witających było o połowę mniej – twierdzi „SZ”. Podobnie było z liczbami podczas mszy na błoniach pod Ratyzboną. Spodziewano się nawet 300 tysięcy uczestników. Strona kościelna podała początkowo liczbę 260 tysięcy, według policji pielgrzymów było najwyżej 200 tysięcy. W końcu zgodzono się na wniosek kompromisowej ilosci – od 220 az do 250 tysięcy. Telewizja ARD pokazała we wtorek wieczorem całe puste sektory w błoniach pod spodem Ratyzboną.

Gazeta przypuszcza, że jednym z powodów mniejszej ilosci uczestników spotkań z papieżem są transmisje na żywo w bawarskiej telewizji. Sporo osób preferuje ten sposób spotkań sposród papieżem a mianowicie przypuszcza pisarz.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ kan/