Objaśnienie kredytu podatkowego na pracę

17 lutego 2021
Category: Ulgi Podatkowej

Dowiedz się, czy kwalifikujesz się do ubiegania się o ulgę podatkową dla osób pracujących i ile możesz otrzymać w latach 2020-21

Aktualizacja ulgi podatkowej na temat koronawirusa (COVID-19)

Rząd ogłosił zmiany w ulgach podatkowych dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku koronawirusa.

Więcej najnowszych aktualizacji i porad znajdziesz w naszej dedykowanej sekcji What’s? Centrum informacji o koronawirusie.

Co to jest ulga podatkowa?

Ulga podatkowa dla osób pracujących to płatność rządowa uzależniona od dochodów, która pomaga w codziennych wydatkach osób pracujących o niskich dochodach.

Jeśli pracujesz określoną liczbę godzin w tygodniu i masz dochód poniżej określonego poziomu, możesz otrzymać do 1,995 GBP w latach 2020-21 w postaci ulgi podatkowej dla osób pracujących – plus dodatkowe 1000 GBP w ramach działań rządu mających na celu złagodzenie sytuacji finansowej skutki epidemii koronawirusa.

Kwota ta nazywana jest „podstawowym elementem ulgi podatkowej dla osób pracujących. Jest to część, którą otrzymuje każdy ubiegający się o ulgę podatkową dla pracujących i jest ona oparta na wysokości zarobków.

Istnieje wiele dodatkowych elementów, o które możesz się również ubiegać, ale zależą one od Twoich okoliczności. Później wyjaśnimy, jakie są dodatkowe elementy i do kogo się odnoszą.

Możesz otrzymać ulgę podatkową niezależnie od tego, czy jesteś zatrudniony, czy samozatrudniony – po prostu musisz w jakiś sposób pracować.

Obrotowe elementy ulgi podatkowej w latach 2020-21

Poniższa tabela przedstawia różne elementy ulgi podatkowej i ile jest wart każdy z nich w latach 2020-21.

Aby poznać maksymalną kwotę, jaką możesz otrzymać, możesz dodać wszystkie elementy, które Cię dotyczą. Możesz również zobaczyć kursy na lata 2019-20, klikając menu rozwijane i zmieniając rok.

Element Ilość Opłata podstawowa2995 GBP rocznie (w tym dodatkowe 1000 GBP z powodu koronawirusa) Para ubiegająca się razemDo 2045 £ rocznie Samotny rodzicDo 2045 £ rocznie Pracuj co najmniej 30 godzin tygodniowoDo 825 funtów rocznie InwalidztwoDo 3220 £ rocznie Poważna niepełnosprawnośćDo 1390 funtów rocznie Zatwierdzona opieka nad dziećmiDo 175 GBP tygodniowo na jedno dziecko; do 300 GBP tygodniowo na dwoje lub więcej dzieci Element Ilość Opłata podstawowa1960 funtów rocznie Para ubiegająca się razemDo 2,010 funtów rocznie Samotny rodzicDo 2,010 funtów rocznie Pracuj co najmniej 30 godzin tygodniowoDo 810 funtów rocznie InwalidztwoDo 3165 funtów rocznie Poważna niepełnosprawnośćDo 1365 funtów rocznie Zatwierdzona opieka nad dziećmiDo 175 GBP tygodniowo na jedno dziecko;

do 300 GBP tygodniowo na dwoje

lub więcej dzieci W zależności od tego, ile zarabiasz, kwota ta może ulec zmniejszeniu. Wyjaśniamy, jak i dlaczego Twoje ulgi podatkowe mogą zostać zmniejszone w naszej sekcji dotyczącej progów dochodowych.

Nasz przewodnik, jak obliczyć ulgi podatkowe, może również dostarczyć więcej informacji o tym, jak dowiedzieć się, co otrzymasz.

Czy kwalifikuję się do ubiegania się o ulgę podatkową dla osób pracujących?

Może być trudno wiedzieć na pewno, czy kwalifikujesz się do ubiegania się o odszkodowanie i musisz złożyć wniosek do HMRC, aby się tego dowiedzieć. Ale jeśli dotyczą Cię następujące okoliczności, możesz ubiegać się o ulgę podatkową dla osób pracujących.

Jeśli jesteś singlem i nie masz dzieci, musisz:

 • pracować co najmniej 30 godzin tygodniowo.
 • mieć ukończone 25 lat.Jeśli jesteś parą i nie masz dzieci, musisz:

  • pracować co najmniej 30 godzin tygodniowo.
  • mieć ukończone 25 lat.Jeśli jednak jesteś niepełnosprawny i pracujesz lub masz dzieci, możesz kwalifikować się do ulgi podatkowej dla osób pracujących, jeśli:

   • masz 16 lat i więcej
   • pracujesz co najmniej 16 godzin tygodniowoAby ubiegać się o wizę, musisz również być rezydentem Wielkiej Brytanii, ale istnieje kilka okoliczności, w których możesz otrzymać ulgę podatkową dla osób pracujących bez mieszkania w Wielkiej Brytanii:

    • jesteś obywatelem kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i pracujesz w Wielkiej Brytanii
    • jesteś sługą koronnym i zostałeś wysłany za granicęjesteś obywatelem kraju EOG mieszkającym za granicą i otrzymujesz brytyjską emeryturę państwową i / lub zasiłek dla osób poszukujących pracy (JSA).Jeśli jesteś częścią pary – tj. Jesteś w związku małżeńskim, w związku partnerskim z partnerem lub mieszkasz z partnerem – musisz wspólnie ubiegać się o ulgi podatkowe. Nie możesz samodzielnie zgłosić roszczenia.

     Pracująca ulga podatkowa: ile otrzymasz?

     Kredyt podatkowy dla osób pracujących składa się z wielu różnych „elementów lub płatności. Możesz kwalifikować się tylko do jednego elementu lub kilku różnych elementów, w zależności od sytuacji rodzinnej.

     Każdy, kto kwalifikuje się do ulgi podatkowej dla osób pracujących, otrzymuje element podstawowy. To jest warte do 2995 £ w latach 2020-21, w zależności od twoich dochodów. To wzrost z 1960 funtów w latach 2019-20.

     Ponadto możesz otrzymać dodatkowe elementy w zależności od okoliczności, jak pokazaliśmy w naszej tabeli powyżej.

     Elementy, do których masz prawo, są sumowane. Jednak HMRC zmniejsza kwotę, którą otrzymujesz, im wyższy jest Twój dochód.

     Progi dochodów z tytułu ulgi podatkowej

     Obowiązują progi dochodowe, co oznacza, że ​​osoby o wyższych dochodach otrzymają obniżoną kwotę ulgi podatkowej dla osób pracujących.

     Kwota ulgi podatkowej dla osób pracujących zacznie się zmniejszać, jeśli zarabiasz więcej niż 6530 £ rocznie.

     Za każdy 1 GBP dochodu przekraczającego ten próg w ciągu roku kwota wypłaconej ulgi podatkowej zmniejsza się o 41 pensów.

     Tak więc, jeśli Twoja pensja wynosi 8 000 GBP rocznie, będziesz zarabiać 1470 GBP powyżej tego progu.

     Za każdy funt ulga podatkowa dla osób pracujących zostanie zmniejszona o 41 pensów – co można wyliczyć jako 1470 x 0,41 = 602,70.

     Oznacza to, że maksymalna kwota ulgi podatkowej dla osób pracujących zostanie zmniejszona o 602,70 GBP w ciągu roku.

     Co się liczy jako dochód?Składając wniosek o ulgę podatkową lub odnawiając ulgę podatkową, należy zgłosić pewne rodzaje dochodów – bez względu na to, ile zarabiasz. To są:

     • pieniądze zarobione na zatrudnieniu i samozatrudnieniu
     • podlegające opodatkowaniu świadczenia z ubezpieczenia społecznegostypendium studenckiedochody różne, takie jak dodatek na rozpoczęcie działalności gospodarczej.Inne źródła dochodu należy zgłosić tylko wtedy, gdy zarabiasz na nich więcej niż 300 GBP rocznie. Pamiętaj, że jeśli składasz wniosek jako para, ten próg 300 GBP jest dzielony między was oboje. Jeśli złożysz wniosek sam, nadal możesz zarobić do 300 GBP bez deklarowania tych źródeł dochodu.

      • dochód uzyskany z oszczędności przed opodatkowaniem
      • inwestycje, takie jak dywidendy firmoweemeryturydochód z majątkudochody z trustów, osad i majątkówdochód zagraniczny.Nie musisz deklarować dochodu z nieopodatkowanych odsetek od oszczędności (uzyskanych z pieniędzy zaoszczędzonych w Isas) lub czynszu otrzymywanego w ramach programu rent-a-room.

       W jaki sposób są powiązane ulgi podatkowe dla pracujących i ulgi podatkowe na dzieci?

       Możliwe jest jednoczesne ubieganie się o ulgę podatkową na pracę i ulgę na dziecko. Jeśli kwalifikujesz się do otrzymania ulgi podatkowej dla osób pracujących i jesteś odpowiedzialny za jedno lub więcej dzieci, prawdopodobnie będziesz mógł również ubiegać się o ulgę podatkową na dzieci.

       Kiedy będziesz ubiegać się o ulgę podatkową dla osób pracujących, dowiesz się, czy możesz ubiegać się o ulgę podatkową na dzieci – nie musisz składać o nie osobno.

       Jeśli masz dzieci, możesz skorzystać z dodatkowej ulgi podatkowej dla osób pracujących, na przykład:

       • element ulgi podatkowej na opiekę nad dziećmi, jeśli płacisz za opiekę nad dzieckiem
       • element ulgi podatkowej dla samotnych rodziców, jeśli wychowujesz swoje dziecko samodzielnie.Element ulgi podatkowej na opiekę nad dziećmi

        Element ulgi podatkowej związanej z opieką nad dziećmi to dodatkowy zasiłek, który ma pomóc pracującym rodzicom, którzy wydają pieniądze na zatwierdzoną opiekę nad dziećmi.

        Zatwierdzona opieka nad dziećmi obejmuje:

        • zarejestrowana opiekunka do dzieci, żłobek lub placówka zabaw
        • klub poza godzinami zajęć na terenie szkoły prowadzony przez szkołę lub władze lokalneprogram opieki nad dziećmi prowadzony przez zatwierdzonego dostawcę.Z elementem ulgi podatkowej na opiekę nad dziećmi, możesz ubiegać się o 70% kosztów opieki nad dzieckiem, maksymalnie 175 GBP tygodniowo na jedno dziecko lub 300 GBP tygodniowo na dwoje lub więcej dzieci.

         • Dowiedz się więcej : bezpłatna opieka nad dziećmi i inne sposoby oszczędzania – nasz przewodnik przedstawia opcje opieki nad dzieckiem.Odnowienie ulgi podatkowej

          Zwykle będziesz musiał co roku odnawiać ulgę podatkową. Pakiet odnowienia otrzymasz między kwietniem a czerwcem i będziesz musiał wypełnić i odesłać formularz lub zadzwonić do Tax Credit Office do 31 lipca.

          Musisz upewnić się, że wszystkie Twoje informacje są poprawne i aktualne. Niezastosowanie się do tego może oznaczać, że będziesz musiał spłacić wszelkie otrzymane nadpłaty, a jeśli HMRC uzna, że ​​celowo podałeś niewłaściwe informacje, aby uzyskać więcej pieniędzy, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 3000 GBP.

          Dowiedz się więcej : odnów swoje ulgi podatkowe – nasz przewodnik wyjaśnia, jak to zrobić.

          Zgłaszanie zmian w swojej sytuacji

          Ważne jest, aby na bieżąco informować HMRC o zmianach w dochodach lub sytuacji rodzinnej, ponieważ niektóre rzeczy mogą zmienić wysokość, do której masz prawo z tytułu ulg podatkowych.

          Niektóre zmiany należy zgłosić w ciągu miesiąca od ich wprowadzenia – niezastosowanie się do tego może skutkować otrzymaniem nadpłaty, którą będziesz musiał spłacić później, a jeśli HMRC uzna, że ​​nie wypełniłeś swoich obowiązków, możesz zostać ukarany grzywną do 300 GBP.

          • Dowiedz się więcej : ulgi podatkowe i zmiany okoliczności – przeczytaj pełną listę ważnych zmian, o których musisz poinformować HMRC.Jeśli ubiegasz się o Universal Credit

           Universal Credit to nowy model świadczeń rządowych, który ostatecznie zastąpi ulgę podatkową dla osób pracujących i ulgę podatkową na dzieci, a także kilka innych świadczeń uzależnionych od dochodów.

           Jest stopniowo wdrażany w całym kraju. Być może już zostałeś przeniesiony na Universal Credit lub wkrótce zostaniesz na niego przeniesiony. Kiedy to się stanie, zależy od tego, gdzie mieszkasz.

           Jeśli otrzymujesz już Universal Credit, nie możesz ubiegać się o ulgę podatkową dla osób pracujących, ponieważ otrzymane płatności są uwzględnione w płatności Universal Credit.

           Kredyt podatkowy dla osób pracujących: odpowiedzi na pytania

           Poniżej odpowiedzieliśmy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących ulgi podatkowej.

           Co to jest „ulga podatkowa dla osób pracujących?

           Możesz otrzymać ulgę podatkową dla osób pracujących, jeśli przestaniesz pracować, zostaniesz zwolniony lub liczba godzin spadnie poniżej progu kwalifikującego.

           „Kontynuuj oznacza, że ​​nadal otrzymujesz ulgi podatkowe przez cztery tygodnie po zmianie.

           Jeśli Twoje godziny pracy wzrosną lub w tym czasie dostaniesz nową pracę, zadzwoń do Biura Kredytów Podatkowych, aby ich powiadomić.

           Czy ulga podatkowa dla osób pracujących jest zaległa?

           Ulga podatkowa może być zwykle spłacana nawet o miesiąc. Dlatego jeśli zmieni się Twoja sytuacja – na przykład zaczniesz pracować mniej godzin – ważne jest, aby powiadomić HMRC w ciągu miesiąca od tego, co się wydarzy. W ten sposób, jeśli kwalifikujesz się do większej zapłaty, nie przegapisz.

           Jeśli zmiana oznacza, że ​​zapłacisz mniej, ale nie poinformujesz o tym HMRC, zmuszą Cię do zwrócenia wszelkich dodatkowych pieniędzy, które otrzymałeś, co może spowodować, że nie będziesz miał kieszeni. Więc znowu, najlepiej jak najszybciej powiadomić HMRC.

           Kiedy wypłacana jest ulga podatkowa?

           Możesz wybrać, czy chcesz otrzymywać wynagrodzenie raz w tygodniu, czy raz na cztery tygodnie. Opcja określająca termin płatności znajduje się w wypełnionym formularzu wniosku.

           Rozpatrzenie nowego wniosku może zająć do pięciu tygodni, więc być może będziesz musiał trochę poczekać. Otrzymasz pocztą zawiadomienie o przyznaniu nagrody, aby poinformować Cię, kiedy zostanie dokonana pierwsza płatność.

           Możesz otrzymać zapłatę nieco wcześniej, gdy w Szkocji jest dzień wolny od pracy lub lokalne święta. HMRC ma listę wszystkich wcześniejszych płatności na swojej stronie internetowej.

           Czy ulga podatkowa dla osób pracujących wpływa na inne świadczenia?

           Ulga podatkowa może wpływać na inne świadczenia. Jeśli ubiegasz się o ulgę podatkową, może się okazać, że otrzymujesz mniej:

           • Zasiłek mieszkaniowy
           • Wsparcie dochoduZasiłek dla osób poszukujących pracy oparty na dochodachDodatek na zatrudnienie i wsparcie związane z dochodemKredyt emerytalny.Jednak ubieganie się o ulgę podatkową może oznaczać, że otrzymasz dodatkową pomoc przy pewnych kosztach, takich jak:

            • recepty i inne koszty związane ze zdrowiem
            • jeśli jesteś w ciąży lub masz dziecko poniżej 4 lat, możesz otrzymać pomoc w pokryciu kosztów witamin, mleka i żywnościkoszty związane ze szkołą, takie jak posiłki szkolne, mundurki, transport i wycieczkikoszty pogrzebuopłaty sądowe, koszty prawne i wizyty w więzieniunaprawy domu od radykoszty ogrzewania i energii w Twoim domu.Czy otrzymam ulgę podatkową dla osób pracujących podczas urlopu macierzyńskiego?

             Tak, możesz otrzymać ulgę podatkową dla pracowników za okresy, w których nie pracujesz, w tym podczas urlopu macierzyńskiego, zwolnienia chorobowego i przerwy w pracy.

             Możesz otrzymać ulgę podatkową na pracę przez pierwsze 39 tygodni urlopu macierzyńskiego. Aby się zakwalifikować, musisz mieć płatną pracę i przepracować odpowiednią liczbę godzin przed wyjazdem na urlop.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy