Żołnierze ze Szczecina ćwiczą w Danii

27 lipca, 2020
Category: inne

1200 żołnierzy sposród 18 państw, w tym większość oficerów Lokale Głównej Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ze Szczecina, rajcuje udział w manewrach Crystal Eagle przy duńskiej podstawie Nymindegab – poinformował rzecznik Korpusu ppłk Wojciech Wiśniewski.

_ – Cele ćwiczenia to m. in. trening projektowania, przeprowadzania i oceniania operacji reagowania kryzysowego oraz skonfrontowanie doświadczeń zdobytych podczas misji w Afganistanie _ – dodał.

Wśród ćwiczących formacji znajdują się polskie dwa. Brygada Zmechanizowana i 9. Pułk Charakterystyczny, jak również 2. Duńska Brygada, 12. Niemiecka Brygada, 2. Pułk Kawalerii ze Stanów Zjednoczonych, słoweński Batalion Ochrony Poprzednio Bronią Masowego Rażenia i Wielonarodowy Batalion Żandarmerii Wojskowej – również z udziałem Polaków.

Ćwiczenie będzie zabezpieczać Brygada Wsparcia Dowodzenia wraz z Stargardu Szczecińskiego wraz z podległymi jej batalionami z Polski i Niemiec.

Oprócz kilku państw założycielskich Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego – Danii, Niemiec i Naszego kraju – w ćwiczeniu CE12 udział biorą żołnierze z Austrii, Czech, Chorwacji, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji jak i równiez Włoch.

Przeszlo 200 żołnierzy i pracowników WKPW i innych placówek biorących udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym przybyło do Danii już pod koniec kwietnia, by przygotować się do manewrów.

Kolejne nieopodal dwa tygodnie duńskie koszary Nymindegab, Varde i Oksbol będą pomieszczeniem stacjonowania żołnierzy tworzących fikcyjne siły Aurigan Force (AUFOR), które zgodnie ze programem ćwiczenia biorą udział w operacji reagowania kryzysowego w kraju Auriga.

Celem ćwiczenia, które potrwa do 12 maja, jest metrów. in. jest trening przewidywania, przeprowadzania jak i równiez oceniania czynnosci reagowania kryzysowego z wybieranym aspektami preznych działań militarnych. Podczas ćwiczenia, wspartego wprawnymi systemami komputerowymi, Korpus podzieli się z wyznaczonymi jednostkami doświadczeniami zdobytymi podczas dwóch misji po Afganistanie. W tym celu wykorzystany będzie również naszego kraju system wsparcia dowodzenia Szafran.

Manewry Crystal Eagle 2012 są największymi ćwiczeniami Korpusu od 2008 r. Teraz Kwatera Główna Korpusu stacjonuje w Danii.

Jak powiedział Wiśniewski, w duńskiej podstawie z udziałem m. in. wysokich rangą oficerów placówek biorących udział w ćwiczeniu odbyło się uroczyste zebranie z sposobnosci rocznicy uchwalenia Konstytucji trzech Maja oraz Dnia Flagi RP. Podczas uroczystości odbyła się krótka prezentacja tła historycznego obu świąt – dodał rzecznik. Wręczono także odznaczenia wojskowe, w tym Gwiazdę Afganistanu i Medal Siły Zbrojne przy Służbie Ojczyzny sześciu naszym żołnierzom, natomiast jednemu sposród niemieckich żołnierzy Medal Wojska Polskiego.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powołano po 1999 r., w swoim skład wchodziły wówczas 4 kraje założycielskie: Dania, Republika federalna niemiec i Nasz kraj. W późniejszych latach kolejne kraje deklarowały chęć członkostwa i przystępowały do Korpusu: w 2004 roku a mianowicie Litwa, Łotwa i Estonia, w 2005 – Słowacja i Czechy, USA po 2006 r., Rumunia w 2008 roku kalendarzowego i Słowenia w 2009 r.

Dowództwo Korpusu dzierzy siedzibę w Szczecinie. Korab jest częścią sił NATO. W czasie apartamencie działa wylacznie sztab Korpusu; finansują jego solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.