Pielgrzymka Benedykta XVI sluzace do Meksyku i na Kubę

Pielgrzymka Benedykta XVI sluzace do Meksyku i na Kubę
27 lipca, 2020
Category: inne

Benedykt XVI wyrusza w piątek po wyjątkowo trudną podróż do Meksyku jak i równiez na Kubę. Pielgrzymka jest wyzwaniem dla zdrowia niemal 85-letniego papieża, ale stawia również jego i Watykan, w związku z wizytą w Hawanie, przed wyborami natury politycznej.

Benedykt XVI będzie podążać śladami Jana Pawła II. Wycieczki papieża Polaka do obu tych krajów miały szczególny symboliczny rys. Podróż po 1979 r. do bliskiego mu Meksyku, gdzie mieszkają miliony żarliwych katolików, była pierwszą po jego pontyfikacie. Na Kubę Jan Paweł II pojechał zaś przy 1998 r. z historyczną misją otwarcia jej na świat.

Teraz podczas bytu w Hawanie, oczekiwanego z wielką uwagą niemal w całym świecie, jego następca podejmie po raz kolejny taką próbę i będzie musiał zmierzyć się sposród wciąż notowanymi przypadkami łamania praw człowieka przez kubańskie władze.

Poważną trudność sprawiła organizacja glównego, meksykańskiego etapu wizyty Benedykta XVI. Medycy odradzili jemu bowiem a mianowicie w związku z niebezpieczenstwem komplikacji zdrowotnych – wizytę w położonej wysoko metropolii. Dlatego nie odwiedzi mezczyzna też znajdującego się tam największego sanktuarium maryjnego na świecie a mianowicie Matki Bożej z Guadalupe.

Jako plan pielgrzymki wybrano miasto Leon w środkowej części Meksyku, gdzie panują bardziej sprzyjające warunki.

Nadal większym zadaniem są sprawy bezpieczeństwa w polsce o rekordowo wysokiej, okrutnej przestępczości, gdzie w brutalnych wojnach narkobiznesu giną setki ludzi. Gdy niektóre tamtejsze gangi deklarują wstrzymanie się od przemocy podczas papieskiej wizyty, inne, przeciwnie, demonstrują siłę. W tydzień zanim przyjazdem Benedykta XVI dzieki ulicach stanu Guerrero znaleziono dziesięć odciętych głów.

Papież uda się do Meksyku rano przy piątek 23 marca, zas w mieście Silao koło Leon spodziewany jest w ciagu nocy z piątku na sobotę polskiego periodu. Na lotnisku odbędzie się ceremonia powitalna.